Belediye meclisi hararetli geçti

Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısına CHP Grubu tarafından Bartın Belediyesi’ne Bartın Gıda İnşaat Peyzaj Turizm Nakliye Akaryakıt Temizlik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ile ilgili Meclis Başkanlığına sunduğu talep damga vurdu. CHP Grubu’nun sözkonusu şirketin yönetimine Meclis’teki üç partiden de birer Meclis üyesinin yönetici olarak atanması yönündeki talebinin önümüzdeki günlerde Sayıştay tarafından yapılacağı belirtilen denetim sonrasında Meclis’te oylanması ve buna göre karar verilmesi kararlaştırıldı.
Bu haber 2019-09-06 16:15:38 eklenmiş ve 879 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısına CHP Grubu tarafından Bartın Belediyesi’ne Bartın Gıda İnşaat Peyzaj Turizm Nakliye Akaryakıt Temizlik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ile ilgili Meclis Başkanlığına sunduğu talep damga vurdu. CHP Grubu’nun sözkonusu şirketin yönetimine Meclis’teki üç partiden de birer Meclis üyesinin yönetici olarak atanması yönündeki talebinin önümüzdeki günlerde Sayıştay tarafından yapılacağı belirtilen denetim sonrasında Meclis’te oylanması ve buna göre karar verilmesi kararlaştırıldı.

 

CHP teklif verdi

 

Bartın Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısı, Belediye Başkanı Cemal Akın başkanlığında gerçekleştirildi. Gündem maddelerine geçmeden önce CHP Grubu adına söz alan Belediye Meclis Üyesi Ahmet Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde CHP İl Başkanı Selim Karakaş tarafından da açıklanan tüm sermayesi Bartın Belediyesi’ne ait olan Bartın Gıda İnşaat Peyzaj Turizm Nakliye Akaryakıt Temizlik Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. ünvanlı şirket yönetiminde dışarıdan atama yöneticiler yerine Belediye Meclisi’nde temsil edilen her partiden birer Meclis üyesinin şirket yönetim kuruluna; yönetim kurulu üyesi, genel müdür veya müdür olarak görevlendirilmesinin görüşülmesi ve karara bağlanması istemiyle teklif verdi. Çavuşoğlu sözkonusu talebe ilişkin dilekçeyi Meclis Başkanlığı’na sunduklarını da söyledi.

 

Meclis Başkanlığı reddetti

 

Bunun üzerine Belediye Başkanı Cemal Akın Meclis Başkanlığı’nın CHP Grubu’nun talebinin gündeme alınmasını reddettiğini söyledi. Önümüzdeki günlerde Sayıştay’dan bir heyetin Belediyeyi ve sözkonusu bağlı şirketi denetlemek için ilimize geleceğini ifade eden Başkan Akın, CHP’nin talebinin bu denetleme sonrasında değerlendirmeye alınmasının daha doğru olacağını dile getirdi.

 

Çavuşoğlu ‘hukuk dışı’ itirazında bulundu

 

Başkan Akın’ın bu sözlerine itiraz eden CHP’li Çavuşoğlu, Meclis Başkanlığı’nın hukuken talebi reddetme gibi bir yetkisi olmadığını savunurken, talebi karara bağlamaya yetkili organın Belediye Meclisi olduğunu söyledi. Ahmet Çavuşoğlu, “Başkanlığınızın böyle bir red hakkı yoktur. Meclis bunun ileriki aşamalarda değerlendirmesine karar verebilir. Başkanlık makamı Meclisin üzerinde değildir. Şuanda bu işe virgül koymak tamamen hukuk dışıdır. O zaman tutanaklara geçer. Hukuken bunu kabul etmemiz mümkün değil. Önergenin kabulü ya da reddi başkanlığınızca mümkün değil. 21. Madde gayet açık. Buna Meclis karar verebilir” dedi.

 

Talep denetleme sonrasında ele alınacak

 

Bunun üzerine Belediye Başkanı Cemal Akın, Çavuşoğlu’nun “en yetkili makamın Belediye Meclisi olduğuna dair” sözlerine katıldığını söyleyerek tansiyonu düşürdü ve talebin Meclis gündemine alınmasını ve Sayıştay denetimi sonrasında değerlendirilmesini Belediye Meclis üyelerinin oylarına sundu. Meclis üyelerinin talebin gündeme alınması ve Sayıştay denetimi sonrasında da yine Meclis’te değerlendirilmesini kabul etmesinin ardından yeniden söz alan Çavuşoğlu, başta Cemal Akın olmak üzere tüm Meclis üyelerine teşekkür etti.

 

Öğrenci ücretleri Komisyonda değerlendirilecek

 

Daha sonra Meclis gündemindeki maddelerin görüşülmesine geçildi. Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüsleri Çalışma ve Seyrüsefer Yönetmeliğinde değişiklik yapılması talebininin yanı sıra halk otobüslerindeki öğrenci taşıma bedelenin yeniden belirlenmesi ile ilgili talepler Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

 

Sokak isimleri için komisyon kurulacak

 

Karaköy Mahallesi’nde 4 adet yola sokak ismi verilmesi talebiyle ilgili de komisyon kurulmasına karar verilen Meclis’te; Orduyeri Mahallesi tapuda 643 ada 9 parsel nolu taşınmazın bitişiğindeki ekli folyede A ile gösterilen kısmın yoldan ihdası talebi, Kemerköprü Mahallesi tapuda 1232 ada 355 parsel nolu taşınmasın güneyinden geçen imar yolunun çevre yoluna bağlantısını sağlamak amacıyla 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği talebi, Köyortası Mahallesi tapuda 194 ada 5 parsel nolu taşınmazın bitişiğindeki ekli folyede A ile gösterilen kısmın yoldan ihdasının yapılması ve belediye adına tescil olduktan sonra nasıl satılacağı hakkında konunun görüşülmesi talebi ve Belediye mücavir alan sınırlarına bitişik olan Kutlubeydemirci Köyünün kalan diğer kısmının mücavir alana alınması talebini İmar Komisyonuna havale etti.

 

Gelir Tarifeleri, Encümen’e havale

 

Daha önce Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, Bartın Belediyesi 2020 Mali Yılında uygulayacağı Gelir Tarifeleri ile ilgili rapor da Encümene havale edildi.

Meclis’te ele alınan diğer gündem maddeleri ve akıbetleri ise şöyle:

* İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilen, Tuna Mahallesi, tapuda 482 ada, 210 parsel nolu taşınmazın bitişiğindeki ekli folyede ‘A’ ile gösterilen kısmın yoldan ihdası talebi ve yoldan ihdas sonrası oluşacak parselin satışı görüşüldü. Madde kabul edildi.

* İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Orduyeri Mahallesi, tapuda 837 ada, 6 parsel nolu taşınmazın bitişiğindeki ekli folyede ‘A’ ile gösterilen kısmın yoldan ihdası talebi ve yoldan ihdas sonrası oluşacak parselin satışı konusu görüşüldü. Madde kabul edildi.

* İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Tuna Mahallesi, tapuda 1552 ada, 1 parsel ve 497 ada, 173 parsel nolu taşınmazlar üzerinde imar plan değişikliği talebi görüşüldü. Madde kabul edildi.

* İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Kutlubeyyazıcılar Köyü, tapuda 145 ada, 11 parsel nolu taşınmaz üzerine hazırlanan Ticaret amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı talebi görüşüldü. Madde kabul edildi.

* İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen Orduyeri Mahallesi, tapuda 416 ada, 53 parsel nolu taşınmazın bitişiğindeki ekli folyede ‘A’ ile gösterilen kısmın yoldan ihdası talebi görüşüldü Madde kabul edildi.

* İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Orduyeri Mahallesi, tapuda 416 ada, 53 parsel nolu taşınmazın bitişiğindeki ekli folyede ‘B’ ile gösterilen kısmın yoldan ihdası talebi görüşüldü.  Madde kabul edildi.  

 

Yeni cenaze nakil aracı alınacak

 

* Bartın Belediyesi’ne 1 adet cenaze nakil aracı alınması talebi kabul edildi. * Bartın Gıda İnşaat Peyzaj Turizm Nakliyat akaryakıt Temizlik Sanayi ve Tic. Ltd. Şti’ne meclis gruplarına yönetici seçilmesi talebi görüş alınması kararı verildi.  

Toplantı sonrasında değerlendirmede bulunan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, alınan kararların hayırlı olmasını dilerekn bir sonraki Meclis toplantısının 3 Ekim Perşembe günü saat 16.00’da yapılacağını söyledi.

ETİKETLER : bartın belediye meclisi chp teklif
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi