Güner ve Akın, MAKS tanıtımı için İzmir’deydi

Bartın Valisi Sinan Güner ile Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, her adrese tek bir tuşla ulaşabilecek yerli ve milli dijital dönüşüm altlığı olan Mekansal Adres Kayıt Sistemi’nin (MAKS), İzmir’de düzenlenen Türkiye tanıtım toplantısına katıldılar. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, MAKS'ın dijital dönüşüm hareketinin en önemli ve büyük projelerinden biri olduğunu söyledi.
Bu haber 2019-09-06 09:03:15 eklenmiş ve 234 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve ASELSAN’ın ortaklaşa başlattığı MAKS’ın tanıtım toplantısına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Engin Sarıibrahim katıldı.

 

KADES’i indirme sayısı arttı

 

Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Soylu, Türkiye'deki dijital dönüşüm projelerini anlatırken Kadın Destek Uygulaması’nın (KADES) indirilme sayısının 182 bin 195’e ulaştığını söyledi. Kırıkkale’de meydana gelen ve Emine Bulut cinayetine kadar KADES’i her platformda anlatmaya çalıştıklarını ve kamu spotları ile tanıtmaya çalıştıklarını anımsatan Bakan Soylu, bu cinayete kadar ülke genelinde 25 bin civarında olan KADES’i indirme sayısının bir anda 180 binin üzerine çıktığını kaydetti.  Soylu, “Mesele başımıza geldikten sonra değil, mesele başımıza gelmeden önce ulaştığımız bu seviyenin nimetlerinden hep beraber istifade etmemiz lazım geldiğini tüm Türkiye'ye ifade etmek istiyorum. KADES'e gelen ihbar sayısı 10 bin 309, gerçek olan ve arkadaşlarımızın müdahale ettiği ihbar sayısı ise 5 bin 281. Neredeyse yüzde 50'nin etrafında dolaşan bir rakam. 112'de asıl ihbar sayımız yüzde 65 civarında. Dijital platformlarda yapılan ihbarın telefon ihbarlarına oranla çok daha doğru bir şekilde geldiğini ifade ediyorum” dedi. Bakan Soylu, sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

 

 

"Vizyon proje 2020’de tamamlanacak"

 

“MAKS dijital dönüşüm hareketinin en önemli ve büyük projelerinden biri. ASELSAN ile bir araya geldik, kolları sıvadık ve ‘bu projeyi bitireceğiz’ dedik. Eğer bu veriyi iyi işleyebilirsek, kimin nerede oturduğunu, binaların nasıl olduğunu, onlara nasıl ulaşabileceğimizi görürsek, aynı zamanda bir yerde meydana gelen afette o afete giden ekiplerin nasıl bir tablo ile karşı karşıya kalabileceğini veri olarak koyabilirsek çok önemli bir süreci hep birlikte tamamlamış oluruz diye düşünüyorum. Çok büyük, kapsamı geniş, genişlemeye de müsait, vizyon proje. Bilginin iki boyutlu halden üç boyutlu hale geçtiği MAKS projesi kapsamında şu ana kadar 29 ilde 17 milyon adres, 8.3 milyon yapı, 438 yetkili idare mekânsal hale getirilmiştir. 2015'te imzalanan projenin maddi büyüklüğü, o günün parasıyla 440 milyon liradır. 2019 sonu için nüfus bakımından ülkemizin yüzde 44.5'unu, yüzölçümü bakımından yüzde 35'ine ulaşmayı hedefliyoruz. Bu projenin tamamlanması 2020 sonunda gerçekleşmiş olacaktır.”

 

“Hayal ötesi uğraşları yapıyoruz”

 

Önemli olanın cevheri çıkarıp satmak değil işleyip değer katarak satmak olduğuna vurgu yapan Soylu, önemli olanın yüksek teknoloji ürünleri yapma, teknoloji ürünlerini sadece satın alıp kullanmak değil, onları üretip satabilmek, hatta sadece bilgisini satmak olduğunu söyledi. Bakan Soylu, Türkiye’nin artık herkesin gıpta ederek baktığı ancak eskiden “yapılamaz” dediği teknolojik sistemleri yapan bir ülke haline geldiğini anlatırken, “Artık hayal ötesi uğraşları gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

Akıllı şehir hedefina alt yapı oluşturacak

 

TBB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, MAKS’ın koruyucu ve önleyici bir sistem olduğundan bahsetti ve Türkiye’nin “akıllı şehir” hedefine büyük bir altyapı oluşturacağına olan inancını dile getirdi.

 

Dijital dönüşüme büyük katkı sağlayacak

 

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün MAKS sayesinde ülkemizde gezilmemiş bir binası kalmayacağını belirtirken, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Engin Sarıibrahim ise, “Adres bilgileri sözel olarak tuttuğumuz elektronik alt yapımıza MAKS projesiyle coğrafi bilgi teknolojilerini kullanıp adrese mekânsal boyut kazandırdık. Ulaşım sağlık ve eğitim gibi pek çok alanda mekânsal ve demografik analistler yapma imkanı sağlandığı, belediyeleri, organize sanayi bölgelerini coğrafi veri yöneten merkezler haline getirerek Türkiye'nin dijital dönüşümüne büyük katkılar sağlamış olacağız” dedi.

 

Güner: “Önemli ve faydalı bir sistem”

 

Toplantı ile ilgili açıklama yapan Bartın Valisi Sinan Güner de; adres, yapı belgeleri ve TAKBİS entegrasyonu ile denetimine, kent ve e-belediye sistemlerinin geliştirilmesine, ulaşım hizmetleri ve teknik altyapının etkin planlanması ve süratle yerine getirilmesine, eğitim, sosyal donatı, huzurevi gibi sosyal ve kültürel tesislerin doğru planlanmasına ve istatistiksel analizlerin yapılmasına fayda sağlayan MAKS’ın yerel yönetimler için çok önemli ve faydalı bir sistem olduğunu söyledi.

 

 

 

Türkiye’nin en büyük dijital projesi

 

Coğrafi bilgi teknolojileri kullanılarak adres bilgilerine mekânsal boyut kazandırdığı, mekansal adres verilerinin kamu ve özel sektör ile paylaşıldığı, yerel yönetimlerin coğrafi adres verisi üreten konuma getirilerek dijital dönüşümlerin sağlandığı, büyük verilerin işlendiği, saklandığı ve oluşan büyük verilerin entegrasyonunun sağlandığı, mekânsal ve demografik katma değerli analizlerin yapılabildiği MAKS, Türkiye'nin en büyük dijital dönüşüm projesi. MAKS kapsamında coğrafi altlık üzerinden çizilen yol ve binalar ile bağımsız bölümlerin sahadan kontrolü, coğrafi olarak oluşturulan adres bileşenlerinin Ulusal Adres Veri Tabanı ile eşleştirilmesi, yol, bina ve numaratajların dijital fotoğraflarının çekilmesi, tespit edilen farklılıkların yerel yönetimlerle paylaşılması, verilerin ve yerel yönetimlerin entegrasyonu, çalışmaları yürütülüyor. MAKS için "Her adrese tek bir tuşla ulaşabilecek yerli ve milli dijital dönüşüm altlığı" ifadesi kullanılıyor.

 

Bartın, MAKS kullanan 28 ilden biri

 

Afyonkarahisar, Ardahan, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Düzce, Edirne, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük, Karaman, Kars, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Siirt, Sinop, Tunceli, Uşak, Yalova ve Zonguldak, MAKS'ı kullanıyor. 2019 yılı sonuna kadar da Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Artvin, Batman, Bitlis, İstanbul, Kastamonu, Muş, Osmaniye ve Şırnak'ın da MAKS'ı kullanmaya başlaması planlanıyor. MAKS; yerel yönetimler için adres, yapı belgeleri ve TAKBİS entegrasyonu ile denetimine, kent ve e-belediye sistemlerinin geliştirilmesine, ulaşım hizmetleri ve teknik altyapının etkin planlanması ve süratle yerine getirilmesine, eğitim, sosyal donatı, huzurevi gibi sosyal ve kültürel tesislerin doğru planlanmasına ve istatistiksel analizlerin yapılmasına fayda sağlıyor. MAKS, AFAD için afet ve acil durum öncesi, sırası ve sonrasında coğrafi adres ve kişi bilgileri ile birlikte afet ve acil durumların sebep olduğu zararların önlenmesi için tehlike ve risklerin önceden tespiti, afet anında etkin müdahale ve koordinasyonun sağlanması, afet sonrasında iyileştirme çalışmalarının bir bütün içinde yürütülmesine olanak sağlıyor. Güvenlik birimleri için ise önleyici güvenlik hizmetlerinin etkin planlanması ve suç ve suçluyla mücadele konusunda fayda sağlıyor. MAKS, bunların yanı sıra 112 Acil Çağrı Merkezleri için de gelen çağrıların konumumun doğru olarak belirlenmesine, güvenlik birimlerinin hastane, ambulans ve itfaiye istasyon yönlendirmelerinin daha hızlı yapılabilmesine, adres bilgilerinin mekânsal analizi ile binanın yapısına, konumuna ve içerisindeki hane ile kişi sayısının sağlıklı tespitinin sağlanarak olay yerine süratli müdahalesine katkı sağlıyor.

ETİKETLER : Bartın İzmir Süleyman Soylu Sinan Güner Cemal Akın MAKS KADES Aselsan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi