Parlatır, Külliye’ye niye gittiklerini anlattı

Bartın Barosu Başkanı Av. Ferhat Parlatır, bu yıl ilk kez Yargıtay Başkanlığı daveti üzerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılmayan baroların düşüncelerine saygı duyduklarını ancak, Yıllar sonra Adli Yıl açılışında Savunma makamı olarak Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın yeniden konuşmacı olarak yer alması ve Yargı Reformu belgesinin hazırlanmasındaki etkin çalışmalarından dolayı katılım sağlanmasının önemli olduğunu düşünerek açılış törenine Başkanlık düzeyinde katılım sağlandığını söyledi.
Bu haber 2019-09-04 09:01:08 eklenmiş ve 819 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Bartın Barosu Başkanı Av. Ferhat Parlatır, bu yıl ilk kez Yargıtay Başkanlığı daveti üzerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Adli Yıl Açılış Töreni’ne katılmayan baroların düşüncelerine saygı duyduklarını ancak, Yıllar sonra Adli Yıl açılışında Savunma makamı olarak Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın yeniden konuşmacı olarak yer alması ve Yargı Reformu belgesinin hazırlanmasındaki etkin çalışmalarından dolayı katılım sağlanmasının önemli olduğunu düşünerek açılış törenine Başkanlık düzeyinde katılım sağlandığını söyledi. Bartın Barosu’nun kurulduğundan beri hiç bir siyasi partinin arka bahçesi olmadığını vurgularken, “Törene katılmamızda siyasi bir yön aranmamalıdır. Adalete güvenin son dönemlerde giderek zayıfladığı ülkemizde adalet, önce devletten gelmelidir. Çünkü hukuk, devletin toplumsal düzenidir” dedi.

 

Tunç da katıldı

 

Bartın Barosu, yeni Adli Yıl dülayısıyla Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde bir tören düzenledi. Törene Baro Başkanı Parlatır ve kayıtlı avukatların yanı sıra kendisi de avukat olan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Parlatır, Geçen hafta kutlanan 30 Ağustos Zaferi’nin 97.yılı dolayısıyla bir kez daha Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı; rahmet ve minnetle anarken emaneti olan Türkiye Cumhuriyetini sonusuza dek koruyacaklarından kimsenin şüphesinin olmamasını istedi. Parlatır konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

Rıdvan Oktay’ı unutmadı

 

Yine geçtiğimiz ay ani bir rahatsızlık sonucu vefat eden Baromuz meslektaşlarından Avukat Rıdvan Oktay' a buradan bir kez daha Allah tan rahmet ; Tüm eş, dost, meslektaşlarımıza ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

 

“Külliye’deki Adli Yıl Açılış Töreni’ne gittik”

 

Adli Yıl Açılış tören mevzuatı Danıştay töreninde Birlik Başkanımızm konuşması akabinde kaldırılmasından bu yana Bartın Barosu olarak Adli Yıl açılış törenini kentimizin meydanında, Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk manevi huzurunda, düzenlemekteyiz. Ve Adli Tatil kaldırılmadığı sürece de düzenlemeye devam edeceğiz. Bu yıl ilk kez Yargıtay Başkanlığı daveti üzerine ve dün gerçekleştirilen Adli Yıl Açılış Törenine Başkanlık düzeyinde katılım sağlanmıştır.

 

“Baroları ayrıştırmanın kimseye faydası yok”

 

Davete icab edip etmeme konusunda Yönetim Kurulumuzca istişare edilerek değerlendirilmiş; Partili Sayın Cumhurbaşkanımızın; yürütme erkinin ev sahibi bulunduğu Kongre ve Kültür Merkezindeki bir adli yıl açılışı kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü ilkesini gölgeleyeceğini düşünerek basına bildiri şeklinde demeç vermeksizin katılmama kararı alan barolarımızın almış oldukları karar hassasiyetine saygı duymakla birlikte Yıllar sonra Adli Yıl Açılışında Savunma makamı olarak Birlik Başkanımızm yeniden konuşmacı olarak yer alması; Yargı Reformu belgesinin hazırlanmasındaki etkin çalışmalarından dolayı da katılım sağlanmasının önemli olduğunu düşündüğümüzden Ankara’daki açılışa katılım sağlanmıştır. Adli Yıl açılışına katılıp katılmama hususunda tüm Baroların görüşleri çok önemli ve değerlidir. Ama katılan baroyu katılmayan baroyu ayrıştırmak kimseye fayda sağlamayacağı da aşikardır.

 

“Siyasi partilerin arka bahçesi olmadık”

 

Bartın Barosu kurulduğu günden bu yana hiçbir zaman siyasi partilerin arka bahçesi olmamış yargının kurucu unsuru olan bağımsız savunma olarak hukukun üstünlüğü tarafında bulunmuştur. Yakın geçmişten örnek vermek gererkise Nasıl ki İstanbul Seçimlerinin yenilenmesine ilişkin Yüksek Seçim Kurulu kararına karşı hukuk adına değerlendirmede bulunmuş isek dünde Barolar Birliği başkanımızın 5 yıl sonra ilk kez adli yıl açılış töreninde konuşmacı olarak yer alması nedeniyle katılmamızda siyasi bir yön aranmamalıdır.

 

“Adalet önce devletten gelmelidir”

 

Adalete güvenin son dönemlerde giderek zayıfladığı ülkemizde Adalet, önce devletten gelmelidir. Çünkü hukuk, devletin toplumsal düzenidir. Her yıl adli yıl açılış krizi yerine ‘kuvvetler ayrılığı’ prensibine uygun olarak hukukun üstünlüğünü, insan haklarını korumak adına somut adımların bir an önce atılması gereklidir. Bağımsız Yargı ve Savunma Cumhuriyetimizi ve devletimizi ayakta tutan temellerden birisidir. Bu yüzden açıklanan Yargı Reformu Paketi yeterli olmamakla birlikte ilk adım olması bakımından son derece önemli olup bir an önce yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi gereklidir .

Toplumsal huzurun, refahın temeli eşitlik, özgürlük ve adalettir. Güçlü ve bağımsız yargı bulunmadığı yerde hukuk devleti ilkesi ancak anayasa metinlerinde yer alır. Yıllardır hep konuşulan ancak bir türlü çözülemeyen sorunların bir an önce çözülmesi temennisi ile adalete ve hukuka duyulan güvenin artacağı ; insan hak ve özgürlüklerinin ihlalinin olmadığı, liyakatin esas alındığı, eğilip bükülmeyen, dik duran, cübbede düğme aramayan, bağımsız ve sorunsuz bir yargı dileğiyle, tüm hakim savcı avukat meslektaşlarımızın , Adliye Çalışanlarımızın yeni adli yılını kutlar , saygılarımı sunarım.”

ETİKETLER : bartın baro adli yıl tören
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi