Bilgin: “Devletin dini adalettir”

Türk Büro-Sen Bartın İl Başkanı Serkan Bilgin, adalet ve hukuk kavramlarının toplumların olmazsa olmazları olduğunu vurgularken, Hz. Ali’nin “Devletin dini adalettir” sözüyle devletin temelini işaret ettiğini söyledi.
Bu haber 2019-09-03 09:26:36 eklenmiş ve 179 kez görüntülenmiştir.

 

(Haber Merkezi) - Yeni Adli Yıl, dün itibariyle başladı. Türk Büro-Sen Bartın İl Başkanı Serkan Bilgin de, yeni adli yıl açılışı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında her yıl Eylül ayının ilk iş gününde Adli Yıl açılışı çeşitli kutlamalarla gerçekleştirildiğini anımsatan Bilgin, mesajını şöyle sürdürdü:

“Adalet ve hukuk toplumların olmazsa olmazıdır. Nitekim Hz. Ali, ‘Devletin dini Adalettir’ diyerek devletin temelini işaret etmiştir. Adalet sisteminin olmadığı ya da aksayarak işlediği bir ülkede, ne gelişmişlikten ne de kalkınmadan bahsedilemez. Ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde, ülkemizi ayakta tutabilecek tek unsur Adalettir.

 

“Liyakatın kalkması hukuksuzlukların yolunu açtı”

 

Ülkemiz 15 Temmuz 2016 gecesi hain bir kalkışma ile karşı karşıya kaldı. Kamuda örgütlenen FETÖ terör örgütü yüzünden, yüzlerce şehit verdik. Kamu kurumlarında yapılan atamalarda liyakat ve ehliyetin kaldırılması, ülkemizi 15 Temmuz ihanet sürecine sürükledi.

 

“Sorunlar gözardı ediliyor”

 

Her yıl adalet sistemimizin eksikliklerinin gündeme getirildiği ‘Adli yıl’ açılışlarında; Adaletin işleyişinin olmazsa olmaz unsuru, iş yükünün büyük bir kısmını omuzlayan, Hakim ve Savcılar ile birlikte Adalet Hizmetinin temel taşları olan yazı işleri müdürü, Zabıt Katibi, Mübaşir, Teknik personel ve diğer tüm Adalet çalışanları unutulmakta, sorunları dile getirilmemekte, adeta yok sayılmaktadırlar.

 

“Adliye çalışanlarının hakları iyileştirilmeli”

 

Son dönemde ortaya atılan ve yakın bir dönemde de TBMM de ele alınacak olan Yargı Reformu Tasarısı’nda da Adalet Çalışanları bir bütün olarak yok sayılmış, çalışanların fikri alınmadan hazırlanan bu tasarıda çalışanlar için herhangi bir iyileştirme olmadığı gibi çalışanların önündeki tek yükselme hakkına da ket vurulmaktadır. Türk Büro-Sen gündemdeki Yasa Tasarısı için gerekli tüm girişimleri sürdürmekte ve bu olumsuzluğun tasarıdan çıkarılması için elinden gelen gayreti göstermektedir.

 

“Adalet çalışanı bakanlığa küstü”

 

Adalet çalışanlarının Görevde Yükselme Sınavı’nda mülakatın kaldırılması, 3600 ek göstergeden Adliye çalışanlarının da yararlandırılması, Yardımcı Hizmetlilerin Genel İdare Hizmetler sınıfına geçirilmesi, ücret adaletsizliği, mesailerin tam ve zamanında ödenmesi, yolluk ücretlerinin artırılması, can güvenliğinin sağlanması gibi birçok sorunu çözüm beklemektedir. Bugüne kadar çıkartılan yargı paketlerinde adalet çalışanları için bir iyileştirme yapılmaması on binlerce adalet çalışanını üzmüş ve Adalet Bakanlığına küstürmüştür. Adalet çalışanları, kendileri içinde bir yargı paketi çıkartılmasını beklemektedir.

Bu istek ve düşüncelerle yeni adli yılın tüm Adalet çalışanları başta olmak üzere, tüm üyelerimize, yargı camiasına ve aziz milletimize hayırlı olmasını dileriz.”

ETİKETLER : türk büro sen il başkanı serkan bilgin
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi