Özkan açık ve sahte içkiye karşı uyardı

Bartın Bakkalar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, son dönemde artan sahte içkiden zehirlenme haberlerine dikkat çekerken, merdiven altı üretim ve satışların sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini söyledi.
Bu haber 2019-09-03 09:23:11 eklenmiş ve 283 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın Bakkalar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, son dönemde artan sahte içkiden zehirlenme haberlerine dikkat çekerken, merdiven altı üretim ve satışların sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini söyledi. “Bireysel üretimlerin zararı yıllar sonra ortaya çıkabilir” diyen Özkan, “Bu yaz döneminde 23’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. Şehrimizde de merdiven altı üretim hızla yayılmaya başladı. Bu olaylardan ders çıkarmalıyız” dedi.

Özkan, sahte içkiden zehirlenme ve sahte içki imalatçılarına yapılan baskınlar ile ilgili haberlerin artması üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamasında, merdiven altı olarak üretilen kaçak alkolün tehlikeli boyutlara ulaştığını savunan Özkan, Bu yıl yaz aylarında ülke genelinde kayıtlara geçen 23 kaçak alkolden ölüm vakası yaşandığını anımsattı. Çok sayıda kişinin de halen tedavi gördüğünü belirten Barış Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Buna rağmen halen merdiven altı üretim devam ediyor. Ülke genelinde yapılan operasyonlarda litrelerce kaçak alkol ve alkol yapım malzemesi ele geçirilmesine rağmen halen bu üretimlere devam edilmesi verilen can kayıplarının hiç dikkate alınmadığını gösteriyor. Oysa bu tür üretimlere göz açtırılmamalı, yapılan denetimler daha da artırılmalı. En önemlisi yaşanan olumsuz gelişmelerden toplum olarak ders çıkarmalıyız .

 

“Sütle mayayı karıştırınca hemen yoğurt olmaz”

 

Merdiven altı yollardan denetimsiz olarak üretilen ürünlerin her bakımdan risk taşıdığını unutulmamalıdır ..Evde üretim yapıp tüketenler var. Üstelik bunu yapanlar alkol üreticisinden daha saf, daha temiz yaptığını sanıyor. Ancak herkes bilir ki süte mayayı karıştırınca hemen yoğurt olmaz. Her işin bir usulü vardır. Ülke genelinde onlarca kişi sahte alkol yüzünden hayatını kaybederken halen bu tür yollara başvurulması akıl kârı değil. Evde, atölyede ya da merdiven altında kontrolsüz olarak yapılan bu üretimler her bakımdan risk taşıyor. Kimse, bana bir şey olmaz dememeli. Bundan 10 yıl sonra kaçak alkol yüzünden hangi hastalığa yakalanacağını kimse bilemez” diye konuştu.

 

“TAPDK satış belgeli ürünler tercih edilmeli”

 

Vatandaşlarımız hem kendileri hem de sevdikleri için merdiven altı üretimden uzak durmalılar. Devletimiz de vatandaşın sağlığı için bu ürünlerin denetimini çok iyi yapmalı. Bu tür malzemelerin satışı kontrol altına alınmalı.”

ETİKETLER : bartın bakkallar odası barış özkan uyarı sahte içki
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi