Bartın Madeni Eşya ve Sanatkalar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, esnaf ve sanatkarlara teknolojinin nimetlerinden en doğru şekilde yararlanmaları konusunda uyarılarda bulundu. Akdeniz, “Yeni teknolojik gelişmelere ayak uyduramadığımız sürece, anadan babadan kalma usullerle iş yürütmek mümkün değil. Esnaf ve sanatkârlarımız da bu teknolojiden nasibini almalı ki ayakta kalabilsin” dedi.
Bu haber 2019-09-02 12:25:57 eklenmiş ve 287 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Akdeniz, hızla gelişen teknoloji ve onun hayatımızda sağladığı değişiklikler ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, esnaf ve sanatkarlara çok önemli mesajlar verdi. Teknoloji ve internetin artık günlük hayatın her alanında olduğuna dikkat çeken Akdeniz, “Tüm nimetlerinden faydalandığımız teknoloji dünyası birçok alışkanlığımızı değiştirirken, iş modellerini geliştirme ve yeniden şekillendirmeye başladı. Bu konuda lider alanların başında da ticaret dünyası geliyor” dedi. Bartın MESO Başkanı Akdeniz, açıklamalarını şöyle sürdürdü:


Ticarette teknoloji çok önemli

 

“Milyarlarca dolarlık geleneksel ticaret dünyasının internete taşınması, siparişlerimizi evimize kadar drone'ların getirmesinden bahsediliyor. Akıllı cihazlar sayesinde artan mobilite ve internet kullanımı bireysel kullanıcılar olarak alışveriş yapma alışkanlığımızı da değiştirdi. Artık seyahat ederken, çalışırken birkaç dakika içerisinde tüm ihtiyaçlarımızı internet üzerinden sipariş edebiliyoruz. Geldiğimiz noktada bu durum sadece tüketicilerin zaman kazanması anlamına gelmiyor. Aslında devasa bir sektörü de oluşturuyor. Her geçen gün online alışverişte artan hacimler beraberinde yeni teknolojilerin ortaya çıkmasını, sektörün dijitalleşmesini de sağlıyor. Dolayısıyla ticaret dünyasının teknolojiye ayak uydurması büyük bir önem arz ediyor.

 

“Yeni teknolojiyle hiç kimse yarışamaz”

 

Her yeni teknoloji onlarca mesleği doğrudan ya da dolaylı olarak etkiliyor. Eskiden bir apartmanın inşaatı yapılırken inşaatta çalışan işçilere helva ekmek satmaya yetişemezdik. Bir katın betonunu 80 işçi ancak çalışarak atabiliyordu. Ama şimdi teknolojiyle birlikte 35. kata mikserle beton atılabiliyor. Haliyle zaten helva ekmek satan da kalmadı. Bunu söylerken sistemi kötülemiyorum. Yeni teknolojiyle hiç kimse yarışamaz. Artık esnaflık, ticaret, müşteri vs hepsi dijital boyutta. Üstelik vatandaşların talepleri de bu doğrultuda. Düne kadar hayalini bile kuramadığımız şeyleri gerçekleştirmeye başladık. Artık gidip saatlerce dil döküp metrelerce kumaş açılmıyor. Şimdi internet üzerinden belki de vücuduna uygun olmayan ölçülerde kıyafet alınsa bile değişim yapılabiliyor. Yani dün dünde kaldı, bugüne bakmak lazım.

 

“Kimse mağazaya gitmez oldu”

 

Günümüzde teknolojiye direnerek ayakta kalınamayacağı bir gerçek. Yeni teknolojiye ayak uydurulamadığı sürece, geleneksel yöntemlerle iş yapmak için diretilince muvaffak olmak mümkün değil. Artık kimse şehir ekmeğini köy ekmeğinin içerisine koyup katık yapmıyor. Mis gibi manda ve koyun yoğurdunu kimseye yediremiyorsun. Kokmasın diye inek peyniri tercih ediliyor. ‘Yemek sepeti’, ‘çiçek sepeti’, ‘tatil sepeti’ derken kimse mağazaya bile gitmez oldu. İnternetten hemen günü birlik evinize taze çiçek gelebiliyor. Soyulmuş patatesi, hazır salatayı bile sipariş edebiliyorsunuz. Bunlar belki şimdilik mega kentler için geçerli olsa da kısa zaman sonra ilimizde, ilçelerimizde ve köylerimizde de geçerli olacak.

 

“Böyle devam edemeyiz”

 

Artık biz de esnaf ve sanatkârlar camiası olarak bunlardan geri kalmamalıyız. Yenilikçiliği talep ederek iyi organize olmalıyız. Böyle devam edeceğiz diye direnirsek hiçbir şey elde edemeyiz. Çalışma düzeninde verimliliği ve tasarrufu ön plana çıkarmak için en pratik yolu tercih etmeliyiz.”

ETİKETLER : yılmaz akdeniz madeni eşya odası uyarı esnaf
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi