İstanbul’da “Bartın için termik santrale hayır” dediler

İlimizin önemli turizm merkezi Amasra’da termik santral kurmak için yıllardır çalışmalar yürüten ve nedenle başta Bartın Platformu olmak üzere, pek çok kesim tarafından eleştirilen Hattat Holding’in İstanbul’daki binası önünde protesto eylemi düzenlendi. Şirketin önüne “İklim Suç Mahalli” şeridi çeken aktivistler “Bartın için, iklim için termik santrale hayır” diye haykırdılar.
Bu haber 2019-09-02 12:23:52 eklenmiş ve 458 kez görüntülenmiştir.

 

(Haber Merkezi) –  Şubat ayında Danıştay 6. Daire, Hattat Holding’in Amasra’ya termik santral kurmak için aldığı ÇED olumlu kararını bir kez daha bozmuş, Zonguldak İdare Mahkemesi de 20 Ağustos’ta termik santralin kömür hazırlama tesisi için verilen ÇED olumlu kararını iptal etmişti. Ancak lehindeki tüm olumsuz hukuksal gelişmelere rağmen termik santral kurma isteğinden bir türlü vazgeçmeyen Hattat Holding’in İstanbul’da bulunan ofisi önünde geçtiğimiz günlerde iklim aktivistleri tarafından bir eylem gerçekleştirildi.

Şirketin önüne “İklim Suç Mahalli” şeridi çeken aktivistler “Bartın için, iklim için termik santrale hayır” pankartı açtı. Bir de açıklama yapan aktivistler, iklim krizi çağında yeni termik santral çalışmalarına başlanmaması gerektiğini, havayı, suyu, toprağı, yaşamı zehirleyen çalışır durumdaki termik santrallerin de bir an önce kapatılmaları gerektiğini söylediler. Türkiye dahil dünyanın dört bir yanında gençlerin eylemleriyle herkesi iklim için bir an önce harekete geçmeye davet ettiklerini belirten aktivistler, Bartın Platformu’nun gelecek nesiller için mücadelesini selamlaarken, son olarak “Ya sıfır karbon gelecek, ya sıfır gelecek” dediler.

Aktivistler, herkesi 20 Eylül’de gerçekleşecek küresel iklim grevine destek vermeye çağırdılar.

 

ETİKETLER : termik santral amasra istanbul hema
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi