Anneler, babalar okulların açılmasına hazır mısınız?

“Ha bitti”, “ha bitiyor” derken bir yaz tatilinin daha sonuna gelindi. 2019-2020 eğitim öğretim yılı başlıyor. İlkokula başlayacak minikler için oryantasyon süreci bugün itibariyle başlıyor.
Bu haber 2019-09-02 12:21:43 eklenmiş ve 755 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

“Ha bitti”, “ha bitiyor” derken bir yaz tatilinin daha sonuna gelindi. 2019-2020 eğitim öğretim yılı başlıyor. İlkokula başlayacak minikler için oryantasyon süreci bugün itibariyle başlıyor. İlk kademeki diğer öğrenciler ve ikinci kademedeki öğrenciler için ise ders zili 9 Eylül Pazartesi günü çalacak. Bu süreçte çocuklarımızın okul heyecanı kadar evlatları ilk kez okula gidecek anne-babaların heyecanı da bir o kadar önemli. Peki, onlar okulların açılmasına hazır mı? Uzmanlar, çocukları okula başlayacak olan ebeveynlere okulun ilk günü duygularını kontrol etmeleri tavsiyesinde bulunurken, bunun çocuğun sakinleşmesinde etkili olacağını belirtiyorlar.

Beklenen gün geldi çattı. El bebek, gül bebek büyüttüğünüz yavrunuz artık okullu oluyor. Durun sakın panik yapmayın. Çünkü Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Psikolog Çağlar Kuzu, okula ilk kez başlayacak çocukların ebeveynlerine yönelik önemli tavsiyelerde bulundu.  Okulların açılmasının yalnızca çocuklar için değil, çocukları okula ilk defa başlayacak ebeveynler için de birçok duygunun bir arada yaşandığı büyük bir gün olduğuna dikkat çeken Kuzu, büyük güne hazırlık için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

 

Çocuğunuza okul ortamını tanıtın

 

“Çocuğunuzun okula hazırlanması için okul ihtiyaçlarını birlikte alın, onun seçmesine izin verin.Okul açılmadan önce bir kaç kere okulu ziyaret etmek, öğretmenleri ile tanışmasına imkân sunmak ve okulda yapacağı aktivelerle ilgili çocuğunuzu bilgilendirmek çocuğun aklındaki belirsizliklerin ortadan kalmasına ve okula alışma sürecinin hızlanmasına yol açacaktır.

 

Yeme ve uyku düzeninizi değiştirin

 

Çocuğunuzun okul düzeninde sorun yaşamaması adına uyku ve yemek saatlerini okullar başlamadan düzenlemeye başlamanız gerekmektedir.

 

Okulun ilk günü ile ilgili bilgilendirin

 

Okulun ilk günü neler yapacağınızı çocuğunuza daha önceden anlatmaya başlayın. Okula nasıl gideceğinizi, okulda neler yapacağını ve okuldan onu ne zaman alacağınızı anlatın. Kendi ilkokul günü anınızı çocuğuna anlatıp onun alışma sürecine yardımcı olabilirsiniz.

 

Sakin olun ve vedalaşın

 

Okulun ilk günü sizin nasıl hissettiğiniz ve duygularınızı kontrol etme becerileriniz çocuğunuzun nasıl bir tutum içerisinde olacağını etkileyecektir. Sakin olmanız ve çocuğunuza cesaret veren cümleler söylemeniz onun da sakinleşmesine ve sizden rahat bir şekilde ayrılmasına olanak tanıyacaktır. Okulda öğretmeni ile tekrar tanıştırdıktan hemen sonra, vedalaşmayı kısa tutun. Ne kadar bu süreci uzatırsanız, vedalaşmanız o kadar zorlaşır.

Eğer endişelenirse; Çocuğun en güven duyduğu ortamdan belirsizliklerle dolu bir ortama gitmesi kaygı vericidir. Onunla kaygısı hakkında konuşun. Kesinlikle kaygısını küçümsemeyin ve eleştirmeyin. Onu anladığınızı belirtip güven vermeniz gerekmektedir. Onu beklediğiniz yeri ona gösterip, onu bekleyeceğinizi söyleyip sakinleşmesine yardımcı olun.

 

Ona güven verin

 

Okulun açıldığı dönemlerde zaman zaman kimi aileler çocuklarını okulda yalnız bırakmak istemezler. Çocuğunuzun okula uyumunu olumsuz yönde etkilememek adına, sınıfında kalmamalı ya da takipte olmamanız gerekmektedir. Eğer çocuğunuz sakin bir şekilde sizden ayrılıyorsa siz de bırakın. Ancak çocuğunuz çok kaygılanıyorsa ve sizden ayrılmakta güçlük yaşıyorsa, güven vermek adına onu okul dışında beklediğinizi ifade edip, ona güven verebilirsiniz.”

ETİKETLER : okul başlıyor anne baba ebeveyn
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi