Tarım İl Müdürlüğü’nden üreticilere ziyaret

Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, Epçiler ve Kurtköy'de çiftçilik yapan üreticileri ziyaret etti.
Bu haber 2019-08-29 09:05:48 eklenmiş ve 218 kez görüntülenmiştir.

 

Ziyarete İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Erdal Gülmez, İl Müdür Yardımcısı, ilgili Şube Müdürleri ve teknik personel katıldı. Öncelikle Epçiler Köyü’nde çiftçilik yapan Cemal Kalınbacak'a ait 5 dekar arazide İl Müdürlüğümüzce Samsun Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden temin edilerek "Karadeniz Yıldızı" silajlık mısır çeşidi ile kurulan deneme alanında incelemeler yapıldı. Yapılan incelemede mibzerle ekim sonucunda verimin; normal ekim ve diğer çeşitlere oranla 3-4 kat fazla olduğu görüldü. Yetiştiricinin de çok memnun kaldığı mısır türünden dönüm başına 3-4 ton silaj beklenmektedir.

Daha sonra da Genç Çiftçi Projesi’nden yararlanarak Bartın'daki tek bıldırcın yetiştiricisi ve bıldırcın yumurtası üreticisi olan, aynı zamanda arıcılıkla da uğraşan Kurtköy'deki genç çiftçi Volkan Özdemir ziyaret edildi. İşletme faaliyetleri hakkında bilgi veren Özdemir; Bartın'da bıldırcın yumurtası üreten tek işletme olduğunu ve pazar alanının gidererek genişlediğini belirtti.

 

 

12 kovanla başladı şimdi 220 kovanı var

 

Aynı zamanda 12 adet kovanla başladığı arıcılık faaliyetini de her yıl artırarak 220 kovanla devam ettiren Özdemir, bal sezonunda hasat ettiği 1 ton civarındaki balı, almış olduğu bal süzme ve dilendirme malzemeleriyle paketleyip satış bürosundan toptan ve perakende olarak kendi markası ile tüketiciye sunuyor.

 

 

 

Destekler anlatıldı

 

Yapılan çiftçi ziyaretlerinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen desteklemeler ve Kırsal Kalkınma Destekleri hakkında işletme sahibi ve çiftçilerimiz bilgilendirildi. Çiftçilere, Kırsal Kalkınma Destekleri ile ilgili olarak şu bilgiler verildi:
“Tarıma Dayalı yüzde 50 Hibe Desteklemeli Ekonomik Yatırımlar Tebliği 2 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Müracaatlar yayım tarihinden itibaren 60 gün sürecektir. Son başvuru süresi 30 Eylül’dür. Tebliğ ile ilimizde hibe kapsamında değerlendirilecek olan Ekonomik Yatırım Konuları şunlardır:

Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması; Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması; Su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması; Soğuk hava deposu; Çelik silo; Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması; Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera; Yenilenebilir enerji üretim tesisleri; Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar. Ekonomik Yatırım Hibeye Esas Proje Üst Limitleri ise Tüzel Kişiler için yeni yatırımlarda 2 milyon 500 bin TL, tamamlama yatırımlarında 1 milyon 750 bin TL, teknoloji yenileme ve kapasite artırım yatırımlarında 1 milyon 250 bin TL.

Gerçek Kişilerde de yeni yatırım için 1 milyon 250 bin TL, tamamlama yatırımları için 1 milyon TL, teknoloji yenileme ve kapasite artırım yatırımları için ise 750 bin TL’dir.

Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konuları; kırsal turizm, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, d)bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları olarak belirlenmişken kırsal ekonomik hibeye esas proje üst limitleri de erçek ve tüzel kişiler için 500 bin TL, hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 50 bin TL’dir. Bu limitin altındaki başvurular kabul edilmiyor.

Program kapsamındaki konulara ilişkin proje hazırlayarak yatırım teklifi vermek isteyen yatırımcıların, 30 Eylül 2019 tarihi bitimine kadar projelerini www.tarimorman.gov.tr internet adresi üzerinden giriş yaparak müracaatlarını tamamlamaları gerekmektedir.

Programın; İlimiz yatırımcılarına ve tarım sektörüne azami katkıyı sağlaması için program detayları ve proje hazırlanması ile ilgili konularda İl Müdürlüğümüz (İl Proje Yürütme Birimi) tarafından yatırımcılarımıza gerekli bilgi desteği sağlanacaktır.”

ETİKETLER : tarım üretici ziyaret
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi