ÇAĞIMIZIN EN YAYGIN BEYİN HASTALIĞI: MİGREN

Baş ağrısının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri olan migren, beyin hastalıkları arasında da en yaygın olanı.
Bu haber 2019-08-29 09:01:50 eklenmiş ve 281 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Baş ağrısının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri olan migren, beyin hastalıkları arasında da en yaygın olanı. İstatistiklere göre Türkiye’de her 5 kadından 1’i, erkeklerden ise her her 10 erkekten biri migren hastası! Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen Migren, ikili ilişkileri bozmasının yanı sıra iş ve aile yaşamını da bozarak toplumsal sorunlara da neden olan bir hastalık.

Migreni kontrol altına almak için öncelikle hastalığı tanımak, atakları tetikleyen nedenleri fark etmek gerektiğne dikkat çeken Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, migrende hem atak geldiği zaman ağrıyı kontrol altına alabilecek hem de baş ağrısı sık ise yaşam kalitesini arttırabilecek ilaç tedavilerinin mümkün olduğunu söyledi.

 

Yaşam kalitesini bozuyor

 

Migrenin baş ağrısı genellikle başın bir yarısından zonklayıcı tarzda başlıyor ve saatlerce sürüyor. Ağrıyı yaşayan kişi bazen ne sese, ne ışığa, ne de dokunulmaya tahammül edebiliyor. Eşlik eden mide bulantısı ve kusma durumu daha da vahim hale getirebiliyor. Hal böyle olunca kişinin yaşam kalitesi de oldukça düşüyor.

 

Tedavi edilebilir

 

Tedavi edilebilir bir hastalık olan migren, hastanın bilinçlenmesi, yaşam şeklini düzenlemesi, ataklar esnasında uygulanacak doğru ilaç ve müdahalelerin yanı sıra atakların sıklığını önleyecek düzenlemeler sayesinde kabus olmaktan çıkarılabilir.

 

Migren ağrısını nereden anlarız?

 

Peki, yaşadığımız bir baş ağrısının migren ağrısı olup olmadığını nasıl anlayacağız? Bu hastalar tarafından en çok sorulardan biri oluyor. Mide bulantısı, günlük aktivitelerinizi etkileyen şiddetli baş ağrısı, ışık ve sese karşı rahatsızlık migrenin belirtileri olarak kabul ediliyor. Ancak yeni başlayan veya farklı nitelikte bir baş ağrısı yaşıyorsanız, ağrının şiddeti zaman içinde artıyorsa, egzersizle birlikte ortaya çıkıyorsa, belli bir huyu olmayan ve tedaviye cevap vermeyen baş ağrısı yaşıyorsanız vakit kaybetmeksizin bir nöroloji uzmanına başvurmalı ve muayene olmalısınız.

 

Bunlar ağrıyı tetikliyor

 

Migren ağrıları çevresel faktörlerle, yiyeceklerle, stresle, hormonlarla tetiklenebiliyor. Kronik stres, anksiyete, depresyon gibi durumlar; gebelik, menopoz öncesi dönem; fazla parlak ışığa, gürültüye, hava kirliliğine ya da sıcak havaya maruz kalmak ve lodoslu havalar, atmosferik hava değişimleri şiddetli migren ağrılarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bunların dışında fermente besinler, çikolata, kuruyemiş, balık, alkol, soya sosları ya da kafeinli içecekler veya yeterince sıvı almamış olmak da migren ataklarını başlatabiliyor.

 

Kronik migrende en etkili tedavi yöntemi botoks

 

Migrenle ilgili bilinmesi gereken belki de en önemli bilgi tedavi edilebilir olduğu. Hastanın migrenle ilgili olarak bilinçlenmesi, yaşam biçimini buna göre düzenlemesi ve hem atak sırasında hem de atakları önlemek için kendisine önerilen düzenleme ve ilaç tedavilerine uyması sayesinde migren kontrol altına alınabiliyor. Ancak araştırmalara göre kronik migrenin tedavisinde en etkili yöntem ise botoks uygulaması. Uygulama sayesinde hastalar aşırı ağrı kesici almak zorunluluğundan ve şiddetli ağrının yol açtığı psikolojik sorunlarla yaşamaktan kurtuluyor.

 

Yeni umut, Migren Aşısı

 

Migren aşıları 2018 yılında hem Amerika’da hem de Avrupa’da piyasaya çıktı. Migren atağı sırasında beyinde salgılanan ve baş ağrısını başlatan en önemli kimyasal iletici olan Kalsitonin-genle ilişkili peptit reseptorüne karşı monoklonal antikor içeren bu aşılar yıllar süren bilimsel çalışmalar sonrası Amerika ve Avrupa’da kullanılmaya başlandı. Bu aşılar cilt altı ya da damar yolu aracılığı ile veriliyorlar. Kullanım sıklığı ayda bir ya da üç ayda bir kez yapılan uygulamalar şeklinde oluyor. Bu aşıların en önemli avantajı yan etkilerinin çok az olması ve diğer kullanılan ilaçlarla olumsuz bir ilişkiye girmemesi. Aşılar bir ay içinde hızla işe yaramaya başlıyor ve muhtemelen bir yıl içinde Türkiye’de de mevcut olacaklar. Uzmanlar bugüne değin kullandığı tedavilerle başarı sağlayamamış migren hastaları için bu yeni tedavinin umut verici olduğunu ifade ettiler.”

 

ETİKETLER : migren baş ağrısı sağlık
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım