BAŞKAN,YENİ PROJELERİ GAZETEMİZE AÇIKLADI

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Kemerköprü’den Elmalık’a, Yalı’daki tarihi iskele ve Taşev için düşündükleri yeni yeni konseptten Atatürk ve Şehitler Müzesine hatta Filyos projesi ve AVM ile ilgili pek çok konuda EYBEY Medya Yayıncılık bünyesinde faaliyet gösteren Bartın Halk ve Bartın Pusula gazetelerine önemli açıklamalarda bulundu.
Bu haber 2019-08-26 10:23:08 eklenmiş ve 377 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Başkan Akın ile Gazhane Kültür Parkı’nda biraraya geldik. Bartın Halk ve Bartın Pusula Gazetesi’ni bünyesinde bulunduran EYBEY Medya Yayıncılık Ltd. Şti.’nin sahibi Mustafa Ahmet Oktay, Bartın Pusula Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nilay Meryem Çömlek, Bartın Halk Gatesi’nden Tolga Akıner ve Erdem Tabakoğlu ile keyifli bir sohbet gerçekleştiren Başkan Akın, önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek yeni projeler ve devam eden önemli projeler hakkında bilgiler verirken sorularımızı da yanıtladı.

“Allah nasip etti, 2019 yılının Nisan ayında tekrar göreve geldik. 3. dönem, inşallah kendimize, Bartınımıza ve ülkemize hayırlı olur” diyerek sözlerine başlayan Başkan Akın, göreve geldikten sonra 5-6 aylık süreyi projeleri rehabilite etmekle geçirdiklerini söyledi. Akın sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Elmalık Parkı inşaatı sürüyor

 

“Bunların içerisinde şu anda yapımına başladığımız ve yapımına devam ettiğimiz 8 bin metrekarelik bir Elmalık Park alanımız var. Oranın içerisinde basketbol ve voleybol sahaları, yürüyüş yolları ve küçük bir büfesi ile birlikte kamelyalar da olacak. O bölgedeki vatandaşlarımıza nefes aldıracak, gençlerimize spor yapma imkanı sağlayacak bir yer olacak.

 

Kemerköprü’deki minibüslere terminal yapılıyor

 

İkinci olarak Kemerköprü’de bizim bir yoğunluğumuz var. Bu yoğunluğu bir an önce ortadan kaldırmamız lazım. 2005 yılından itibaren alınmış olan, 2011 ve 2013’te alınmış olan Trafik Komisyonu kararları var oradaki minibüs duraklarının oradan taşınması ile ilgili... Gerçekten de Kemerköprü’ye normal zamanlarda en az 500 köy minibüsü girip çıkıyor. Odkulların açık olduğu zamanlarda, hele ki pazarın da olduğu Salı ve Cuma günlerinde bu rakam bin ila bin 500 aracı bulabiliyor. Bu durum hem Bülent Ecevit Bulvarı’nı bsulvar ormaktan hemde Kemerköprü Meydanı’nı meydan olmaktan çıkarıyor. Büyük trafik sıkışıklıklarına neden olabiliyor zaman zaman. Onun için bunu bir şekilde rehabilite etmek ve trafiği de rahatlatmak istediğimiz için yine o bölgede hemen eski Endüstri Meslek Lisesi’nin arka tarafında, Belediyemizin mülkiyetinde olan bir alana bu minibüsler için büyük bir terminal yapıyoruz. Bütün minibüsleri bu terminalde toplayacağız. Aynı anda 35 civarında minibüs o terminaldeki peronlarda durarak yolcu indirip bindirebilecek. Diğer minibüslerin de beklemesi için ayrıca bir alan meydana getiriyoruz.

 

 

Bekleme salonu da olacak

 

Terminal Elmalık mevkini geldiği zaman orada Bartın Belediyesi tarafından 250 metrekare civarında bir büyüklügü sahip, halkımızın minibüslere binmek için geldiğinde bekleyebileceği, klimalı, çay ve kahve içebileceği, tuvalet ihtiyacını karşılayabileceği bir bekleme salonu da olacak. Kapalı duraklar hariç.

 

“Köyden gelen için merkez orası”

 

Peki minibüs duraklarını oraya neden getiriyoruz. Bunu anlatmam lazım. Birincisi Belediye orada. Valilik, Nüfus, Tapu, Kadastro gibi köyde ihtiyaç duyulan müdürlüükler orada. Emniyet orada, Sigorta, Tarım, Çevre Şehircilik Müdürlüğü de orada. Bütün işlerini vatandaşlarımız köyünden ilçesinden geldiğinde orada halledebilecek. Merkez’e de çok yakın. Kemer’e yürüyerek 5 dakika, oradan hop çarşıdasın. Böylece şehir içindeki araç trafiği de bir nebze azaltılmış olacak. Üstelik sadece oradaki minibüsler de gitmiyor oraya. Hendekyanı’ndaki Ulus Birlik’te geldi, müracaatını yaptı ve bize ‘Biz de yeni yapılacak olan yere gelmek istiyoruz’ dediler. Trafik Komisyonu’na sunuyoruz onu da. Onlar da gelecekler. Burası oldukça büyük bir alan. Böylece Ulus minibüsleri de oradan çevre yolunu kullanarak şehir trafiğine hiç girmeden gidip gelecek. Başka minibüsler de Amasra gibi isterse onları da alacağız oraya. Böyle yerlerin oluşturulması gerektiğine inanıyorum ben.  

 

 

Kemerköprü 2020’de bambaşka olacak

 

Kemerköprü’yü de inşallah 2020 yılında göreceksiniz, çok muhteşem bir yer haline getireceğiz. Burası Bartın’ın ana giriş noktalarından biri. Bu yüzden Bartın’a girdiğinizde karşınıza sizi cezbedecek şeyler çıkması lazım. Oradaki binaların boyanması tekrar dizayn edilmesi, Meydanın yeniden düzenlenmesi ve ortaya çıkması, aldınlatmasının yapılması, oturacak alanların yapılması, oradaki kahvelerin kafe benzeri mekanlara dönüşmesini sağlamış olacağız projemiz tamamlandığında. Bütün masrafları Belediye karşılayacak. Oraya heykeller koyacağız, Bartın’ı resmeden, ilimizin değerlerini ön plana çıkaran heykeller. Mesela ter kırma yapan bir kadın heykeli olacak. Çilek mesela bizim önemli bir değerimiz. Bu değerimizin sergilendiği bir heykel olacak.

 

Yalı’daki tarihi iskele

 

Bir diğer projemiz eski iskelenin orada. Yalı’daki eski iskelemize tarihi görüntüsünü kazandırmaya çalışacağız. Belki bir öküz arabası resmeden bir şey koyacağız oraya, bir tekne koyacak oraya. Sanırım 6-7 ay kadar sürecek bu projemiz.

 

 

Emeklilere dinlenme evi

 

Bu arada eski iskelenin hemen üzerindeki Taşev’in konseptini de değiştiriyoruz. Orayı emekli vatandaşlarımız için dinlenme evi yapacağız. Kütüphanesi olan, içinde oyun salonunun da olduğu bir mekan haline getireceğiz. Belki sedirler olacak, kitap okunabilecek, oturulup dinlenilebilecek, emeklilerimiz geldiğinde misal olarak söylüyorum çay şimdi 1.5 TL ise orada 75 kuruşa içebileceği bir yer olacak. Tamamen hizmet amaçlı, kar kaygısı gütmeden işletilecek.

 

Gasilhane projesi de bitmek üzere

 

Bir de Gasilhane projemiz var ki o da bitmek üzere. Biz saten halen vegfat eden vatandaşlarımız için ailelere kefenini ve tahtasını veriyoruz, ikramları veriyoruz, tabureleri veriyoruz. Türkiye’nin neresinden olursa olsun nakil için araçlarımızı veriyoruz. Şimdi yıkamasını da yapmak istiyoruz. Yani vefat eden biri için yapılması ne gerekiyorsa hepsini biz sağlamak istiyoruz. Bu büyük bir hizmet aslında.

 

Atatürk ve Şehitler Müzesi

 

Bir yeni projemiz de Atatürk ve Şehitler Müzesi. Yakında proje ihalesi olacak. Demoları geldi gördüm. Onu da 2020 yılında başlayıp, bir aksilik olmazsa 2021 yılının 18 Mart’ında hizmete açmak istiyorum. Çünkü bu tarih çok önemli Çanakkale Şehitleri’ni anma günü. Ben bu gibi açılışlar için önemli günleri seçerim. Mesela Gazhane Parkı’nın açılışını 26 Ağustos’ta yani Büyük Taarruz’un başlangıç tarihi ve Malazgirt’e girildiği günde yapmıştık.

Bunların yanı sıra diğer işlerimiz de devam ediyor. Yine 2020 yılı içerisinde çocuklarımız için planladığımız bir trafik eğitim merkezi projemiz var hizmete açmayı planladığımız. Küçük projeleri söylemiyorum. Onlar zaten zamanı geldiğinde yapılıyor. Mesela şehrin değişik yerlerine şarj makinaları koymak gibi ki bunlardan ilkini Cumhuriyet Meydanı’na koyduk bile. Bunlardan bir diğeri Kemer Meydanı bir diğeri yeni minibüs terminaline konulacak o projeler tamamlandıktan sonra.

Yine Küçük Sanayi bölgesinde Dallıca civarında 18 uygulaması yapılsın diye söyledim arkadaşlara. Yaklaşık 600 metrekarelik bir alan. Ona ilişkin hazırlık çalışması da sürüyor.”

 

AVM projesi var mı?

 

Açıklamalarının sonrasında sorularımızı da yanıtlayan Başkan Akın, “Öncelikle şunu söyliyeyim. Bize gelmiş AVM projesi diye bir şey yok. Sadece imar değişikliği ile ilgili gelen bir talep var” dedi ve konuya ilişkin şu bilgileri paylaştı:
“İsmini vermiyeyim, bir şahsın imarda yerini düzenlemek için bize talebi oldu. Elbette ki bu düzenleme kanunlar çerçevesinde... İmardaki o değişiklikte artı kat veremezsiniz. Artı metrekare de üretemezsiniz. Artı, yolu kattıysanız bir yere yolu alacaksınız. Kanun bunu emrediyor zaten. Bizim için Ahmet Ağa, Mehmet Ağa farketmiyor. Kanun neyi emrediyorsa o. Ama AVM’yi müthiş istiyorlar Bartın’da. Fakat yapmak da kolay değil. Fiyatı bilemem ama belki de milyonlar lira tutacak bir iş bu. Herhalde kurumsal bir firma yapar onu. Orada yeri olanlar da verirler diye düşünüyorum.

 

Bartın, Filyos Projesi ile önem kazanacak

 

Başkaları da gelmek istiyor. Ben öyle duydum. Başka firmalar da Bartın’a gelmek istiyor. Mesela 5 yıldızlı otel yapmak isteyenler de var. Artık Bartın özellikle Filyos Projesi ile daha da önem kazanacak. Bakın, Filyos Limanı 2020 yılında harekete geçecek. Bu limanın önemini görenler Bartın’a ve bizim bulunduğumuz bölgeye yatırım yapmak istiyorlar. İşte ben İmar Planı’nı yaparken de bunu anlatmıştım. Belki seçimlerde bunu yeteri kadar anlatamadı, ya da seçim nedeniyle doğru ifadeler kullanılamadı ama 2020 sonu itibariyle Filyos’ta gerçekleştirilecek olan yükleme boşaltma ile birlikte yapılması düşünüyen fabrikaların da yapılması ile birlikte orada çalışan insanların Bartın’da ikamet etmesinin sağlanması gerektiğini ben ifade etmiştim. Onun için bu imar planı değişikliğini seçimden önce gerçekleştirdik. Yoksa ben bunu seçimden sonraa yapardım ve kimse bana birşey demezdi. Çünkü biz seçime göre hareket edecek insanlar değiliz. Seçim nasip kısmet meselesinidir. Halkımız teveccüh gösterdi ve ben tekrar göreve geldim. Etmeyebilirdi. Edenlerden Allah razı olsun, etmeyenler de anlarlar bir gün doğru şey yaptığımıza.

 

Büyük bir firma araştırma yapıyor

 

Büyük firmalar Filyos projesinin önemini ve önünü gördükleri için oralarda hizmet sektörüne yatırım yapmak istiyorlar. Bir firma var Belediye sınırları dışında 5 yıldızlı bir otel ve rezidans ile AVM yapmak istiyor. Bildiğim kadarıyla bu niyetle şu anda araştırma yapıyorlar. Bunlar gerçekleşecektir. Bartın’da yaşayan vatandaşlarımızın önemli bir kısmı halen alışveriş için Ankara, Zonguldak Karabük gibi illere AVM’lere gidiyorlar. Bu yapıldığında onlar burada kalacak. Öğrencilerin belki yüzde 90’ı maillerle hem valilik hem de bizim makamımıza AVM isteği ile ilgili yazılar yazıyorlar. Ha kurulur kurulmaz onu bilmiyorum ama bize AVM ile ilgili bir proje gelmedi. Ama geldiğinde imara uygunsa, metrekare olarak uygunsa, otoparkı varsa aynen herhangi birinin inşaatı gibi değerlendirir ve kanunlara uygun olması durumunda onaylarız.”

 

Vali’nin bağlantı yolu projesi çok önemli

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, “Bartın’ın Filyos projesinden yararlanabilmesi için ne gibi çalışmalarınız var?” şeklindeki bir başka soru üzerine ise şunları söyledi:
“Bir kere orada kurulacak olan fabrikalar mesela bir kaynakçıya ihtiyaç duyacaksa, buradaki adam bu konuda hiç bir şey bilmiyor ise almaz. Kaynakçı yerine elektrikçi, elektrikçi yerine şoför almaz. Yetişmiş eleman olacak ki alacaklar. Bartın’daki yetişmiş elemanlardan orada istihdam edilecekler olacaktır muhakkak. Ama biz onunla birlikte başka bir şey daha düşünüyoruz. Vali Bey’in bir projesi var. Onu gerçi kendisi Koordinasyon Toplantısı’nda açıklamıştı... Kızılkum-Hatipler üzerinden Bartın’ı Filyos Limanı’na bağlayacak olan bir yol projesi var. Bu bağlantı yolu yapılırsa Filyos Limanı’ndaki bir kişi 3 km gibi kısa bir mesafeyi kat ederek hemen Bartın’a gelebiliyor. Bu yolun bir kısmını Özel İdare’nin bir kısmını da Zonguldak Valiliği’nin yapması öngörülüyor. Çok önemli bir proje ve Vali Sinan Güner’in bir projesi. Zaten kendisi dee bu projeye büyük önem veriyor. Vali Bey, zaten bu konuda ve yatırımlar konusund oldukça fazla duyarlı. Biz de Sayın Valimizin bu duyarlılığına katkı sağlamaya çalışıyoruz.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Cemal Akın
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi