Güneş yüzünü gösteriyor, sıcaklık artıyor

Bartın ve çevresinde yaklaşık 1 haftadır etkili olan yağışlı hava, yerini güneşli ve sıcak bir havaya bırakıyor. Yaz tatilinin son günlerini denize girerek geçirmek isteyenler için haftasonu oldukça cazip bir hava koşulu sağlıyor.
Bu haber 2019-08-23 15:23:19 eklenmiş ve 187 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Meteorolojik verilere göre gelecek hafta sonuna kadar bölgemizde güneş yüzünü sürekli gösterecek ve sıcaklıklar 30’lu derecelere kadar yükselecek. Ancak, Ağustos güneşinin yakıcı etkisinden de korunmak gerekiyor. Bu noktada da Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, önemli uyarılarda bulunarak sıcaktan ve güneşin zararlı ıyınlarından nasıl korunmamız gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı son değerlendirmelere göre, Bartın ve Zonguldak başta olmak üzere bir süredir bölgemizi esir alan gökgürültülü ve sağanak yağışlı hava tabakası yerini güneşli ve sıcak günlere bıraktı. Tahminlere göre; ilimiz Bartın’da hava sıcaklıkları 30’lu derecelere kadar tırmanacak. Bugün en yüksek 30 derece olması beklenen sıcaklık, Bartın’da yarın 31, 26 Ağustos Pazartesi günü 32, 27 Ağustos Salı günü 29, 28 Ağustos Çarşamba günü 29, 29 Ağustos Perşembe günü 28 ve 30 Ağustos Cuma günü ise 27 derece olacak.

 

Hava ile birlikte deniz de ısındı

 

Kurban Bayramı’nın 3. Gününden itibaren sahillerimizde etkili olan Upwelling adı verilen, deniz dibindeki soğuk suyun denizin üst tabakasına çıkması ile meynada gelen ani deniz suyu sıcaklığı düşüşü nedeniyle “Yaz bitti” diyen deniz sevdalıları için de sevindirici bir haberimiz var. Deniz suyu sıcaklıkları yağmurların ardından yeniden mevsim normallerine kadar yükseldi. Geçen hafta içinde 11 derece olarak ölçülen sahillerimizdeki deniz suyu sıcaklığının bu hafta boyunca 23-24 derece civarında olacağı belirtildi. Bu durumda yağmurlar nedeniyle boşalan sahillerimizin hafta sonunda yeniden dolması bekleniyor.

 

Ağustos güneşine dikkat!

 

Hava sıcaklıkları yüksek, güneşte açık ve tepede olunca elbette ki dikkat edilmesi gereken hususlar da ön plana çıkıyor. Ağustos güneşinin yakıcı olabileceğini ve zaman zaman insan sağlığı için olumsuz etkilerinin görülebileceği uyarısında bulunan Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, sucak çarpmasının dikkate alınması gereken bir husus olduğunu söyledi. Koç, sıcaktan korunmak için yapılması gerekenleri özetle şöyle sıraladı:
“Aşırı sıcaklar çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı (dehidratasyon), kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı tansiyon düşürücü, idrar söktürücü gibi bazı ilaçların kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir.

 

En riskli grup kronik hastalar

 

Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen gruplar; yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, 4 yaşından küçük çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, çık alanda çalışanlar, aşırı kilolular, şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları, beyin-damar hastalıkları, psikolojik hastalıklar, kronik solunum sistemi hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi kronik hastalığı olanlar, özellikle tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları gibi sürekli ilaç kullanan kişiler, sokak çocukları ve evsizlerdir. Özellikle kronik hastalığı bulunan ve yalnız yaşayan yaşlılar en çok risk taşıyan gruptur.

 

Bu saatlere dikkat!

 

Günün en sıcak saatlerinde olan 10.00-16.00 saatleri arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde  denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler cilt tipine uygun güneşten koruyucu krem kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir.

 

Şapka ve güneş gözlüksüz asla...

 

Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

 

Ağır fiziksel aktiviteden kaçının

 

Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır.

 

Kapalı araç ve mekan uyarısı

 

Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir. Bebek, çocuk, engelliler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır. Araçların iç ısıları, klima olsa dahi park edildikten çok kısa süre sonra yükselmektedir. Araç terk edilirken herkesin dışarı çıktığından emin olunmalıdır. Kapalı alanlar iyi havalandırılmalıdır. Güneş gören pencereler perde gibi güneşliklerle gölgelendirilmelidir.

 

Sık duş alın, bol sıvı tüketin!

 

Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alınmalı; bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir. Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmelidir. Kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin ve taze sebzeler bulunmalı, kafein içeren içecekler yerine de süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır. Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir. Eğer doktor tarafından sıvı alımı kısıtlanmış veya idrar söktürücü ilaç kullanılması söz konusu ise ilgili doktora başvurmak gerekir.

 

Buzlu ve soğuk içecekleri tercih etmeyin

 

Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir. Kafein, alkol ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için tüketilmemelidir.

 

Yağlı besinlerden uzak durun, bol sebze ve meyve tüketin

 

Yağlı besinlerin ve yağda kızartmaların tüketiminden kaçınılmalı; yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalıdır. Yemekleri pişirirken kızartma ve kavurma yerine haşlama, ızgara, kendi suyunda veya az suda pişirme gibi sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır. Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

 

Sıcakta hijyene iki kere dikkat!

 

Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin, tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.”

ETİKETLER : sıcaklık bartın meteoroloji
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi