Arıt deresi taştı


Bu haber 2019-08-22 17:07:05 eklenmiş ve 236 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın ve çevresinde Salı günü akşam saatlerinden itibaren etkili olan ve Çarşamba günü sabah saatlerine kadar aralıksız yağan yağmur nedeniyle Merkez’e bağlı Arıt’taki dere taştı. Arıt köy merkezinde bir çok evin yanı sıra bazı köy yolları da sular altında kaldı. Sel suları iki köprünün de hasar görmesine neden oldu. Çöken yollar, ve hasar gören köprüler, Bartın İl Özel İdaresi ekiplerinin özverili çalışmaları ile kısa sürede ulaşıma açıldı. Bartın Genel Sekreteri İbrahim Kayış yağış boyunca çalışmaları bizzat koordine etti, bölgede incelemelerde bulundu.

 

 

Başta İstanbul ve Zonguldak olmak üzere özellikle Batı Karadeniz Bölgesinde etkili olan yağmurlu hava Bartın ve çevresinde de hayatı olumsuz etkiledi. Bartın’da etkili olan yağmurun ardından Arıt köyünde birçok yerde su taşkını yaşandı.

 

Kayış, çalışmaları koordine etti

 

Bartın İl Özel İdare’nin yanı sıra AFAD ve Jandarma ekipleri de bölgeye giderek, vatandaşların yağıştan kaynaklı yaşaması muhtemel sorunlara karşı önlemler aldılar. Bartın İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Kayış da gece boyunca bölgede incelemelerde bulunurken ekipler arasındaki koordinasyonu sağladı.

 

 

Özel İdare’den açıklama üstüne açıklama

 

İl Özel İdare’den Arıt ve çevresindeki yağış ile ilgili olarak 12 saat içerisinde iki açıklama geldi. İlk açıklamada, “İl Özel İdaresince 21 Ağustos 2019 günü saat 15:00’dan itibaren yağan yağmurlar nedeniyle Arıt yöremizde lokal de olsa küçük taşkınlar olmuş, ekiplerimizce, AFAD ve Jandarma ekipleriyle işbirliği ile müdahale edilmiş, Genel Sekreter İbrahim Kayış koordinatörlüğünde Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü M. Levent Çam ve teknik personellerimizle Sayın Valimizin yönlendirme ve talimatlarıyla teyakkuz haline geçilmiştir. Saat 20:00 itibariyle can ve mal güvenliği acısından günlük hayatı etkileyen bir durum bulunmamakta, bütün bölge kontrol altına alınmış olup; bundan sonraki gelişmeler yer ve zaman belirtilerek kamuoyuna duyurulacaktır” denildi.

 

 

İki köprü sular altında kaldı

 

Yağışın zaman zaman şiddetini arttırarak devam etmesi neticesinde sel suları iki köprüde geçişe izin vermemesi üzerine Bartın İl Özel İdaresi ikinci bir açıklama yaptı. İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından Arıt deresinin su seviyesi yükselmesi nedeniyle Alibaş ve Tabanözü köprülerinin geçici olarak ulaşıma kapatıldığının bildirildiği açıklamada, “Her iki köprüyü kullanacak olanların Akçalı Tabanözü Epçiler Hasanlar Sipahiler Kayadibi grup yolunu kullanmaları gerekmektedir” denildi.

 

 

Çalışmalar kısa sürede sonuç verdi

 

Yağmur nedeniyle kısmen zarar gören Hasanlar Köyü Menfez Köprüsü de, İl Özel İdare’nin Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından onarılarak dün gece yarısından sonra saat 00:30 civarında yeniden ulaşıma açıldı. Bartın İl Özel İdare ekiplerinin özverili çalışmaları sel suları nedeniyle kapanan diğer iki köprüde de kendini gösterdi. Suların çekilmeye başlaması ile birlikte bölgede temizlik ve onarım çalışmaları gerçekleştiren ekipler bu iki köprüyü de kısa sürede ulaşıma açtı. Ekipler, bölgedeki tüm köyleri tek tek gezerek hasar tespit ve onarım çalışmalarını dün de gün boyu sürdürdü.

 

 

Fotoğrafaltı: Bartın’ın ilçe ve beldelerinde etkili olan yağmurun 24 saat içinde metrekareye düşen miktarını gösteren tablo

ETİKETLER : Bartın Arıt Bartın İl Özel İdaresi İbrahim Kayış Arıt Deresi sel
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi