Bartın Platformu bir zafer daha kazandı

Danıştay’ın 14. Dairesi’nin Hattat Enerji ve Maden A.Ş (HEMA) tarafından Amasra’da kurulması planlanan termik santralle ilgili “ÇED olumlu” kararını bozmasının ardından Hattat için kötü, Bartın halkı için için bir iyi haber de Zonguldak İdare Mahkemesi’nden geldi.
Bu haber 2019-08-21 09:20:02 eklenmiş ve 421 kez görüntülenmiştir.

 

(Hacber Merkezi) - Danıştay’ın 14. Dairesi’nin Hattat Enerji ve Maden A.Ş (HEMA) tarafından Amasra’da kurulması planlanan termik santralle ilgili “ÇED olumlu” kararını bozmasının ardından Hattat için kötü, Bartın halkı için için bir iyi haber de Zonguldak İdare Mahkemesi’nden geldi. Daha önce termik santralin bir parçası olan Kömür Hazırlama Tesisi (Lavar) için “ÇED olumlu” kararı veren Zonguldak İdare Mahkemesi, Bartın Platformu’nun itirazı üzerine, Danıştay’ın son kararı doğrultusunda, bu kez “ÇED olumlu” kararını iptal etti. Bartın Platformundan yapılan açıklamada, “Termik santrale Danıştay kararı ile bir darbe daha vurulmuş oldu. Bartın Platformu olarak yıllardır hukukun arkasından dolanmaya çalışan, Bartın halkının iradesini yok sayan termik santral hayali kuranlara dur demeye devam edeceğiz” denildi.

Hatırlanacağı üzere Bartın Platformu santralle ilgili olarak daha önce Zonguldak İdare Mahkemesi tarafından verilen “ÇED olumlu” kararını Danıştay’a taşımıştı. Konuyu görüşen Danıştay 14. Dairesi de Aralık ayında verdiği kararla “ÇED olumlu” karınının bozulmasına hükmetmişti. Bartın Platformu da termik santralle ilgili adeta zafer niteliğindeki bu önemli kararı bir basın açıklaması yaparak başta Bartın olmak üzere ülke kamuoyu ile paylaşmıştı.

 

Mahkeme kendi kararını iptal etti

 

Konuya ilişkin son sıcak gelişme ise Amasra’ya yapılması planan termik santralin Kömür Hazırlama Tesisi (Lavar) ile ilgili olarak yaşandı. Bartın Platformu, Lavar Tesisiyle ilgili Zonguldak İdare Mahkemesince verilen “ÇED olumlu” kararını temyize taşıdı. Danıştay, 6. Dairesi’de kararı bozdu. Bunun üzerine Zonguldak İdare Mahkemesi 8 Ağustos’taki duruşmada, Lavar Tesisi ile ilgili daha önce verdiği “ÇED olumlu” kararını iptal etti.

 

“Termik santrale bir darbe daha vuruldu”

 

Konuya ilişkin olarak Bartın Platformu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Bartın ve Amasra halkının Bartın Platformu çatısı altında mücadele ettiği termik santral ve yan tesisleri hakkında bir davanın daha Bartın halkının lehine sonuçlandığı müjdelendi. Açıklamada şöyle denildi:
“Yıllardır Amasra ilçesine Termik santral kurmak için uğraşan Hattat Holding, çevre mevzuatını kanuna karşı hile yaparak aşmaya çalışmaktaydı. Termik santralin çevresel etkilerini az göstermek için entegre projeyi parçalar halinde ÇED süreçlerinden geçirme çabaları açtığımız dava ile bir kez daha engellendi. Zonguldak İdare Mahkemesi’nin Bartın Platformu aleyhine verdiği karar Danıştay 6. Dairede temyiz talebimiz üzerine bozuldu. Danıştay bozma kararından sonra Zonguldak İdare Mahkemesi Termik santralin bir parçası olan Kömür Hazırlama Tesisine (Lavar) verilen ÇED olumlu kararını iptal etti. Termik santrale Danıştay kararı ile bir darbe daha vurulmuş oldu. Bartın Platformu olarak yıllardır hukukun arkasından dolanmaya çalışan, Bartın halkının iradesini yok sayan termik santral hayali kuranlara dur demeye devam edeceğiz. Mücadelemize destek olan tüm davacılarımıza ve mücadele ortaklarımıza teşekkür ederiz.”

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi