Özkan, kırtasiye ürünleri konusunda uyardı!

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde ebeveynlere ve öğrencilere kırtasiye malzemeleri konusunda önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.
Bu haber 2019-08-21 09:10:30 eklenmiş ve 137 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde ebeveynlere ve öğrencilere kırtasiye malzemeleri konusunda önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu. Alınacak olan kırtasiye ürünlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Özkan, “Sağlıklı ve kaliteli kırtasiye kırtasiyeciden alınır. Kırtasiyeci esnafının yüzde 99 güvenli olduğu belgelendi. Sağlıksız uzakdoğunun kırtasiye ürünlerinden uzak durun. Albenili kırtasiye ürünlerine dikkat edin. Markasız merdivenaltı kırtasiye ürünü sağlığa zararlı. Aldığınız kırtasiye ürünlerinin CE ve TSE standart işaretleri taşıyıp tayımadığına bakın” dedi.

Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Özkan, sağlıklı ve kaliteli kırtasiye ürünlerinin sadece kırtasiyecilerde bulunacağının asla akıllardan çıkarılmaması gerektiğini söyledi. Bu yıl tahminen sadece kırtasiye için ülke genelinde 5 milyar dolara yakın bir harcamanın yapılacağına dikkat çeken Barış Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüksek ciro iştah kabartıyor”

 

“Pazarın büyüklüğünden dolayı çok sayıda sağlıksız ürünün piyasaya sürüleceğini de bilmemiz gerekmektedir. Sektörde şimdiden hareketlilik başladı. Bu yıl eğitim ve öğretime yaklaşık 20 milyon öğrencinin devam edeceğinin dikkate alınarak sadece kırtasiye pazarında 5 milyar dolarlık bir hacmin çok sayıda dolandırıcı ve sahte ürün satışı yapanların iştahını kabartacağını belirterek öğrenci velilerini alışveriş öncesi dikkat olmaları gerekmektedir..

 

“Standartlara uygun ürün seçilmeli”

 

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Çocuklarımız için özenerek alacağınız ürünler onların sağlığını tehdit etmemelidir. İthal ürünlerin menşeine ve markasına mutlaka dikkat edilmelidir. En önemlisi CE ve TSE uluslararası standart işaretleri aranmalı ve bu ürünler güvenilir yerlerden alınmalıdır.

 

“Süse değil içeriğe bakın”

 

Rengârenk ve süsleyerek yapılan ürünlerin dış görüntüsüne kanılmamalı. Yarınlarımızın umudu çocuklarımızın sağlıklarını korumalıyız. Kullanacakları kırtasiye malzemelerinin ve formaların fiziksel değil, kimyasal içeriğine dikkat edin. İnternet üzerinden yapılan reklamlara ve yollarda eğreti tezgâhlarda satılan albenili kırtasiye malzemelerinden uzak durulmalıdır.

 

“Ucuz ve kalitesiz uzak doğu ürünlerinden uzak durun”

 

En önemlisi sadece okulların açıldığı dönemde uzak doğu ülkelerinden getirilerek kırtasiye ve okul kıyafeti satışı yapan, çocuklarımızın sağlığını hiçe sayıp sadece kendi ceplerini ve kazançlarını düşünen fırsatçıların ekmeğine yağ sürülmemeli. Kırtasiye ürünlerini güvenilir ve tanıdığınız esnaflardan almayı ihmal etmeyin. Çünkü öğrencilerimizin okulda tüm gün temas halinde bulunduğu ve kullandığı defter, kalem, silgi, çanta vb. ürünlerin sağlıklı ve kaliteli olması gerekiyor. Merdivenaltı kalitesiz ve çok ucuz ürünler çocuklarımızın sağlığını tehlikeye sokar. Tanıdığınız esnafın sattığı ürünler denetim ve kontrolü yapılmış güvenli ürünlerdir. Ticaret Bakanlığı geçen yıl yaklaşık 1 buçuk milyon ürünü denetledi. Bu ürünlerin yüzde 99’u güvenilir, yüzde 1’lik kısmı ise sağlığa zararlı ürünler. Bu nedenle okul malzemeleri mutlaka kırtasiyeci esnafından alınmalı. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onlar eğitim alırken sağlıklarından olmamalı.”

ETİKETLER : kırtasiye bakkallar odası barış özkan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi