Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında yer alan Amasra’nın Belediye Başkanı Recai Çakır, borçları azaltabilmek için gelir arttırıcı projeler geliştirmeye çalıştıklarını belirtirken, seçim öncesinde 2.5 yılda bitirmeyi planladıkları birikmiş borçların yaşanan ekonomik krizin de etkisiyle 1 yıllık bir sarkmaya uğramasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Belediyenin gelirleni arttırmak için turizmi kendilerine mihenk taşı yaptıklarını ifade ederken, Amasra’yı yazlık ikamet yeri olarak kullananları da ikametlerini ilçeye taşıyarak Belediye’nin merkezi bütçeden aldığı geliri arttırmak için yardımcı olmaya ikna etmeye çalışacaklarını açıkladı. Bugün itibariyle 50 milyon TL civarında borcu olan Amasra Belediye’sinin başta enerji kaynakları olmak üzere tasarrufa yöneldiğini de vurgulayan Çakır, “İnanıyoruz ki gelecekte her şey çok daha güzel olacak. Seçimden bu zamana kadar geçen veriler de bunun sinyalini veriyor. Ama biraz zaman alacak” dedi.
Bu haber 2019-08-20 09:45:40 eklenmiş ve 1612 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, 31 Mart Yerel Seçimleri sonrasındaki ilk geniş katılımlı basın toplantısını dün, Çekek Kafe’de yaptı. Kahvaltılı basın toplantısında geride kalan 4.5 aylık süreçteki icraatları değerlendiren Çakır, belediyenin borçlarından, kurtulabilmesi için atılan adımları ve geleceğe dair planlarını da bir bir anlattı.

 

“Tasarruf yoluyla gelir arttırıyoruz”

 

Son Belediye Meclisi’nde de açıkladıkları üzere emekli olan personellerin tazminatları da dahil yaklaşık olarak 50 milypon TL’lik bir borç yükünün altında olduklarını tekrarlayan Başkan Çakır, bu durumu bilerek ve düzeltmek için göreve talip olduklarını, seçildikleri günden bu yana da tüm ekonomik hamlelerini bu sıkıntıdan kurtulmak adına attıklarını söyledi. Çakır sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

 

 

“Yerel seçimler sonrasında göreve geldiğimizde yaz sezonu hazırlıklarıyla ilgili daha çok çalıştık ve Amasra’da yavaş yavaş sezonunda sonlarına geliyoruz. Amasra’mız Karadeniz’in incisi ve Ankara’ya denizin en yakın olduğu bölge. Amasra’da bu sezon ülkenin genel ekonomik durumundan kaynaklı olarak kısmi bir daralma olsa da diğer yerlere nazaran Amasra nispeten bu sıkıntıdan daha az etkilendi. Genel anlamda bu sezonu olumlu geçirdik. Belediye olarak kentimiz ülkemizdeki bir çok belediyede olduğu gibi  ekonomik sorunları tabi ki mevcut. Bir taraftan sezon hazırlıklarıyla uğraşırken bir taraftan da bu ekonomik sorunları tasarruf yoluyla ve gelir arttırıcı projelerle aşma hamlelerimiz oldu. Belediye kaynaklarının daha etkili ve verimli kullanılması yönünde planlamalar yaptık. Emekliliği gelen arkadaşlarımızı bu konuda teşvik ettik, araçlarımızla ilgili olarak da hareketlerini kayıt altına alarak ve araçların hareketini planlayarak aslında ciddi bir tasarruf sağlamış olduk. Amasra’mızın malum sezon yoğunluğu dolayısıyla da su tüketimi buna bağlı olarak da elektrik tüketimi ciddi anlamda yüksek. 

 

Kayaaltı suyu yeniden kullanılacak

 

Buna bağlı olarak da mesela ağustos ayı faturamız 148 bin TL gibi ciddi bir rakam. Bunu azaltmak için kentin su kaynaklarını su şebekesine dahil edecek ve elektrik kullanmadan su sağlayacak projelerimizin de hemen hemen sonuna geldik. Amasralıların çok iyi bildiği kaya altı suyu dediğimiz geçmişte kullandığımız su kaynağımızı tekrar kentimize kazandıracağız.  

 

“Hata yaptık” öz eleştirisi

 

Sezon planlamalarını yaparken tabi bir takım sıkıntılar da yaşadık. Toplum yararına çalışma programı kapsamında İŞKUR tarafından birçok kamu kurumuna personel yönlendiriliyor. Ancak bizim gibi turistik bölgelerde bir planlama hatası olarak kabul edilebilecek bir sıkıntı yaşadık. Haziran ve Temmuz aylarında bu programdan yararlanan 23 personelimiz süresi bittiği için iş bıraktı. Aslında belediye olarak bizim de İŞKUR’la bu konuda görüşerek bir takım önlemler almamız gerekiyordu. Bu konuda önümüzdeki sezonlarla gerekli tedbirleri İŞKUR’la görüşerek almayı planlıyoruz.

 

Turistik zenginliklere yönelik projeler sürüyor

 

Kentimize gelen misafirlerimizin burada kalma sürelerini arttıracak ve ulaşımlarını kolaylaştıracak bir takım planlarımız da var. Kentimiz bir turizm kenti olduğu kadar taşkömürü rezervi en yüksek yerlerinden de birisi. Buraya gelen insanların bu maden rezervinden bir müze aracılığıyla bilgilenmesi amacıyla bir maden müzesi çalışmamız var. Aynı şekilde  burada bulunan küçük klişenin insanlara ziyarete açılması için Kültür ve Turizm Bakanlığa talepte bulunduk. Bu kilisenin iç düzenlemesiyle birlikte önümüzdeki yıl faaliyete geçmesi için çalışmalarımız sürüyor.

 

 

Turizm sezonunu  uzutma çalışmaları

 

Amasra’da sadece mekanı değil, sezonu da genişletmek için çalışmalarımız var. Bunun için bahar mevsimlerinde de Amasra’yı hareketlendirecek faaliyetler planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde Avrupa Haraketlilik Haftası kapsamında bir haftalık bir programımız olacak. Bununla ilgili duyurularımız bugünden itibaren devam edecek. Bartın’da gerçekleştirilen bisiklet haftası için de yine Amasra’da ciddi etkinliklerimiz olacak. Kentin tanıtımının yanı sıra esnafımızın turizmden kazanabileceği çalışmalara belediye olarak devam ediyoruz.

 

Nüfus artarsa merkezi bütçe payı artacak

 

Belediyeler nüfusuna göre bütçeden pay alıyor. Ancak yazın günü birlikte nüfusumuzun 8-10 katına varan yaklaşık 50 bin kişiye hizmet vermek durumunda kalıyoruz. Bu konuda da Amasra’yı sevenlere de bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Birincisi ikametgahlarını Amasra’ya taşırlarsa eğer bizim de merkezi bütçeden alacağımız pay onlara daha iyi hizmet verebilmek adına artmış olacaktır. Bu konuda dernekleri ziyaret edeceğiz, Almanya’daki vatandaşlarımızla da biraraya gelmeyi planlıyoruz. Dolayısıyla yıl sonuna kadar burada mülkü olan tüm hemşerilerimizin ya da buradan mülk almış Amasra’yı seven dostlarımızın da ikametgahlarını Amasra’ya taşımaları konusunda bir çalışmamız olacak. Bunu sağladığımız tekdirde merkezi bütçeden alacağımız pay artacak, Amasra kazanacak.

 

“Bayram’da sorun yaşamadık”

 

Belediye olarak ilçemizde Kurban Bayramı’nda yaşanan yoğunluğunun altından da olumlu bir şekilde kalktığımızı değerlendiriyorum. Personelimizin tamamını gelen misafirlerimizin daha rahat etmesi için yönlendirdik. Kronik sorunumuz olan otopark sorununu da misafirlerimizi her ne kadar biraz yürütmüş olsak da kamu kurumumuz A.T.İ.M’in de desteğiyle aştık. En azından kentimize gelip yer bulamadığı için geri dönen misafirlerimiz için de bir alternatif hazırlamış olduk. Alt yapıda yani su ve kanalizasyonda ciddi bir problem yaşamadık. İlçemizin alan olarak darlığını ve nüfus olarak fazlalığını da göz önünde bulunduracak olursak personelimizin ve esnaflarımızın da destekleriyle temizlik konusunda da ciddi sıkıntılar yaşamadık. Bu konuda bizlere yardım eden gönüllü kardeşlerimize burada isimlerini sayamasam da çok teşekkür ediyorum.

 

Kale içi ve Boztepe’ye araç girişi sınırlanacak

 

Amasra’mızın fizik sınırlarının darlığını göz önünde bulundurduğumuz da olabildiğince Amasra’yı yayalaştırmadan yanayız. Önümüzdeki yıl Kale içine ve Boztepe’ye araç girişlerini sınırlayacağız. Orada ikamet eden vatandaşlarımıza ve zorunlu kamu hizmetlerine bu anlamda öncelik tanıyacağız. Sadece kale içi ve Boztepe’ye yönelik değil, kentin genelinde yayalaştırmaya yönelik adımlarımız devam edecek. Katı atık ve su tarifesini Meclis’ten geçirdik, şuanda sözleşmelerimiz yapılıyor. Bu konuda daha az kazanan işletmelerimiz ve hanelere az bir bedel, daha çok kazanan işletmelerimizin de daha çok katkısının olacağı bir takım düzenlemelerimiz var.”

 

“Yakıtta yüzde 50 tasarruf sağladık”

 

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da tüm samimiyetiyle yanıtlayan Başkan Çakır, geçmiş yönetimden devralınan borç yüküne yönelik atılan adımlar ve geride kalan 4.5 aylık icraat döneminde gelinen son durum ile ilgili bir soru üzerine şunları söyledi:
“Bu konuda yaptığımız tasarruflara değinecek olursak mesela yakıtla ilgili şuanda yüzde 50 bir tasarrufumuz söz konusu. Su meselesinde elektrik fiyatlarının artışından kaynaklı bir tasarruf sağlayamadık. Ancak tüketim verilerine baktığımızda orada da yüzde 16’lık bir tasarrufumuz var. Bahsettiğim su projesi ve tüm su kaynaklarının otomasyona geçmesiyle enerji de yüzde 26’lık bir tasarruf daha hedefliyoruz. Sadece bununla değil, kentte önce belediyenin yani kamunun işleteceği işletmeleri ön planda tutarak ve özel sektörden de bu konuda destek olarak kentin gelirini artıracak çalışmalar yapmayı da hedefliyoruz. Tüm doğrudan alımların kamuya açık şekilde planlanması konuda gayretimiz devam ediyor.”

 

Personel borçları yavaş da olsa ödeniyor

 

Amasra Belediyesi’nin kendi personeline olan maaş borçlarına ilişkin bir çözüm üretip üretemediklerinin sorulması üzerine ise Çakır, “Bir borç yükümüz mevcut. Hatta  gerçekleşen gelirlerin 4 katı büyüklüğünde bir borç yüküne sahip olan belediye olarak Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında görünen bir tablo var ama Amasra’da yaşıyoruz. Bu kenttin ciddi bir potansiyeli var. Bu tabloyu bilerek de göreve geldik. Ama bunu aşacağız. Göreve geldiğimizde 14 ay alacağı olan personelimiz mevcuttu ama şuanda bu 11 aya düşmüş durumda. Bir eşitlik yaratmak gayretiyle ödemelerimizi planlıyoruz. Tabi ki personelimizin hala alacağı var ama sezonunda artısıyla şuanda bu konuda olumlu bir noktadayız. Şuanda maaş alıyorlar. Bu tablo kış günlerine kadar olumlu bir şekilde devam edeceğe benziyor ama kış günlerinde İller Bankası’nın payları geçmişten gelen borçlar ve krediler nedeniyle yine sıkıntı yaşamamız mümkün” diye konuştu.

 

 

Ekonomik kriz planlamayı bozdu

 

Sözlerine “Elimizde sihirli bir değnek yok bu sorunlar hemen bir anda çözülmez” diyerek devam eden Başkan Çakır, bu konuda 2,5 yıllık bir planlama yaptıklarını öncak ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve ona bağlı koşulların ışığında bu planlamada 1 yıllık bir sarkma olabileceğini ifade etti. Başkan Recai Çakır, “Biz göreve geldiğimizde belediyenin 8 milyon 600 bin TL civarında net rakamla bir borcu vardı. Ama bu rakamın içinde örneğin emekli olan memurun kıdem tazminatı alacakları yok. Dolayısıyla böyle baktığınızda aslında belediyenin borcu 50 milyon TL’nin üzerinde. Emekli olan son 7 personelimizin bize maliyeti 1 milyon 200 bin TL” dedi.

 

“Maaşlarda dengesizlik var”

 

Bir başka soru üzerine Belediye çalışanları arasında maaş dengesizliği olduğunu da kabul eden Çakır, “Geçmişten bugüne yapılan toplu iş sözleşmelerinden doğan haklar nedeniyle kadrolu işçilerimizin aslında mesai ücretleri oldukça yüksek. Bu konuda sendikacı arkadaşlarla da görüştük. Sosyal belediyecilik anlayışıyla bize yakışan aslında burada emekçi arkadaşlarımızla bu konuda kendilerine düşen sorumluluklarla ilgili oturup bu konuda konuşmak ve bunu yapacağız. Bu geçmişte atılan imzaların belediyemize getirdiği bir yük aslında. Benim bu konuda ilkesel tutumum Amasra Belediyesi o imkanlara kavuştuğunda işçiye 10 bin TL’de versin, 15 bin TL’de. Emekten tasarruf olmaz. Tabi işçimize alın terinin hakkını verelim. ama gerçeklerimiz orada, halkımızın ve esnafımızın bu konuda bize desteği olduğu gibi işçi arkadaşlarımız ve onların örgütleriyle oturup yeniden bir değerlendirme yapacağız” diye konuştu.

 

“Kayyum söylemleri spekülasyon”

 

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’a yöneltilen bir diğer önemli soru ise Amasra Belediyesi’ne kayyum atanabileceği yönündeki söylemler oldu. Başkan Çakır, buna ilişkin olarak ise “Amasra için bu spekülasyondan başka bir şey değil” dedi. Çakır, sözlerini, “Kayyum mantığını doğru bulmuyoruz. Halkın iradesiyle seçilmiş kişilerin hizmet etmesi adına önünün açılması gerektiğini düşünüyoruz. Bizimle ilgili ise bu durum spekülasyondan ibaret. Hepinizin bildiği gibi süreci şeffaflıkla götürüyoruz. Göreve geldiğimizdeki tablodan iyiye gidiyoruz. İnanıyoruz ki gelecekte herşey çok daha güzel olacak. Seçimden bu zamana kadar geçen veriler de bunun sinyalini veriyor. Ama biraz zaman alacak” diyerek tamamladı.

ETİKETLER : Bartın Amasra Recai Çakır Amasra Belediyesi
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi