KOAH ve Astım hastaları, bunlara dikkat!

Yüksek sıcak ve nem oranlarının KOAH ve astım şikayetlerini artırdığına dikkat çeken Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, hastaların yaz mevsimini rahat geçirmeleri için tavsiyelerde bulundu. Koç, “KOAH ve astım hastaları aşırı sıcak havaya maruz kalmaktan kaçınmalı. Tatilde ise havası temiz yerleri tercih etmeli” diyerek, bu mevsimde gidilebilecek şehir önerilerini paylaştı.
Bu haber 2019-08-20 09:22:20 eklenmiş ve 1143 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Türkiye Temmuz ve Ağustos aylarında mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava değerleriyle kavrulurken son dönemdeki yağmurlar bir nebze de olsa rahatlama sağlasa da, KOAH ve astım hastaları sıcak ve nemden olumsuz etkileniyor. Hava kirliliğinin yanı sıra artan sıcaklık ve yüksek nem oranı, alt solunum yollarının kronik hastalıklarından olan astım ve KOAH hastaları için rahatsız edici etkilere yol açarak yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, artan şikayetler üzerine KOAH ve astım hastalarına yönelik önemli tavsiyelerde bulundu.

Hem KOAH hem de astım hastaları için solunan havanın özelliklerinin hastalığın seyrini belirlemede önem taşıdığına dikkat çeken Dr. Koç, hava kirliliğinin her iki hastalıkta da sigarayı bırakmış hastalarda dahi nefes darlığı, öksürük, tıkanıklık hissi gibi belirtilerin artmasına ve tedavi değiştirme ihtiyacı duyulan atakların gelişmesine neden olabildiğini anımsatarak bu iki hastalıkta da temiz havanın önemini vurguladı.

Hava kirliliğinin yanı sıra havadaki nem oranın da önem taşıdığına dikkat çeken Koç, “Yaz mevsiminde KOAH ve astım hastaları aşırı sıcağa maruz kalmamalı. Bu hastalar 30 derecenin üzerinde seyreden sıcakta ve nemin yüzde 60’ı aştığı günlerde özellikle öğle saatlerinde dışarıya çıkmamalı” dedi.

 

 

Nelere dikkat edilmeli?

 

Dr. Koç, KOAH ve astım hastalarının yaz dönemini sorunsuz geçirmesi içinse şu önerilerde bulundu:

- KOAH ve astım hastaları oksijen oranı düştüğü için yüksek irtifaya çıkmaktan kaçınmalı.

- Polen alerjisi olan astım hastaları tatil için polen mevsiminin geçmesini beklemeli.

- İkamet edilen ya da tatil amacıyla gidilen yerlerde kalınacak mekanların rutubetsiz, duvarlarında küf olmayan, zemini halı olmayan ve daha önce sigara içilmemiş yerler olmasına özen gösterilmeli.

- KOAH ve astım hastaları nerede olurlarsa olsunlar sıcak ve yüksek nemli günlerde saat 12:00 -17:00 arası dışarıda bulunmayıp iç ortamları tercih etmeli.

- Sıcağın ve nemin yüksek olduğu günlerde bol sıvı ve su içilmeli.

- Aşırı sıcak ve nemli günlerde uzun yürüyüşler gibi ağır efordan sakınmalı.

- Klimalı ortamlarda çok uzun süre kalmamalı.

- Günlük ilaçlarını düzenli kullanmalı ve kurtarıcı ilaçlarını yanlarında bulundurmalı.

ETİKETLER : koah astım dursun koç sağlık
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi