Yurtlar için başvuru süresi başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün yeni dönem yurt başvuruları, dün itibariyle başladı. Öğrenciler yurt başvurularını e-devlet üzerinden veya bizzat kurum temsilciliklerine giderek 26 Ağustos Pazartesi gününe kadar yapabilecekler.
Bu haber 2019-08-20 09:18:13 eklenmiş ve 94 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Gençlik ve Spor Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünün bugün başlayan yurt başvuru süreci 26 Ağustos Pazartesi günü sona erecek. Öğrenciler yurt başvurularını e-devlet üzerinden dolduracakları bir form ile kolay bir şekilde gerçekleştirebilecek. Başvuru sırasında öğrencilerden sosyal ve ekonomik durumlarına ait beyanları alınacak. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra 12 farklı kamu kurum ve kuruluşu, beyanları değerlendirecek.

 

Yedekten yerleştirmeler yıl boyunca sürecek

 

Yurt hakkı kazananların dışında kalan öğrenciler, puanlarına göre yedek sırasına alınacak. Bu öğrencilerin, kayıt yaptırmayanların yerlerine ve boşalan yerlere yerleştirilmeleri yıl boyunca devam edecek.

Geçen öğretim yılında toplam 427 bin 152 başvurunun yaklaşık yüzde 90'ı olan 381 bin 852 öğrenci yurtlara yerleştirildi. Türkiye'de 81 ilde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde toplam 671 bin 508 kapasite ile hizmet veren 763 yurtta, yeni dönemde kullanılacak 244 bin 743 boş yatak bulunuyor. Yetkililer, bu rakama yıl içinde 27 bin 570 yatak kapasitesi daha ekleneceğini, öğretim dönemi sonuna kadar da 8 bin 200 yatak kapasitesi daha ilave edileceğini belirtiyorlar.

 

Sağlıklı ortam ve beslenme, uygun fiyat imkanı

 

Öğrenciler, yurtlarına ilk geldiklerinde ücretsiz internet şifrelerini alacak ve bir uyum programına tabi tutulacak. Bu programla hem bulunduğu şehri sosyal, kültürel ve tarihsel açıdan tanıyacak hem de barınacağı yurdun kuralları ve sahip olduğu haklar konusunda bilgilendirilecek. Öğrencilere sağlıklı, uygun fiyatlı ve kaliteli beslenebilmeleri için yurtlarlarda sabah ve akşam açık büfe yemek servisi yapılıyor. Yurtlardaki beslenme hizmeti, diyetisyenler ve gıda mühendisleri gözetiminde, il ve yurt müdürlüğünce kurulan komisyonlar tarafından denetleniyor.

 

200 ila 340 TL arasında değişiyor

 

Yurtların ücretleri de oldukça cazip. Öğrenciler yurtlarda standartlarına göre aylık 200 lira ile 340 lira arasında değişen bir ücret ödeyerek gönül rahatlığıyla kalabiliyorlar. KKTC’deki yurtların ücreti ise 400 lira olarak belirlendi. Öğrencilere her ay toplamda 420 lira beslenme katkısı sağlanırken, Temmuz ve Ağustos ayları için de yurt ücreti talep edilmiyor. Yurtlarda rehberlik ve danışmanlık hizmetleri de sosyal çalışmacılar ve psikologlar tarafından veriliyor.

 

Kredi ve burs başvuruları Ekim’de

 

Türkiye’de halen 416 bin 775 öğrenciye burs, 1 milyon 194 bin 833 öğrenciye kredi olmak üzere toplam 1 milyon 611 bin 608 öğrenciye maddi destek de devlet tarafından veriliyor. Destek miktarı aylık bazda lisans öğrencileri için 500 lira, yüksek lisans öğrencileri için bin lira, doktora öğrencileri ve milli sporcular için ise halen bin 500 lira olarak devam ediyor. Bu yıl kredi ve burs başvuruları Ekim ayında yapılabilecek.

ETİKETLER : kyk başvuru
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi