Toplu balık ölümleri Ankara’da inceleniyor

Bartın Irmağı’ndaki balık ölümleri hem yerel hem de ulusal basında gündem oldu. Irmağın renk değiştirmesi ve toplu balık ölümlerinin yaşanması üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü inceleme başlattı. Bartın Ibelediyesi’nin ve Irmak üzerinde bulunan bir tekstil firmasının arıtma giderlerinden kaynaklı sorun olmadığını tespit eden yetkililer, ırmaktan ve ölü balıklardan aldıkları numuneleri incelenmek üzere Ankara’da bulunan Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü’nün laboratuvarına gönderdiler. Tahlil sonuçlarının bir hafta zarfında çıkması beklenirken ilk değerlendirme, balıkların daha önce farklı bir yerde öldüğü, yoğun yağış sonrasında sürüklenerek kent merkezinde Asma mevkiinde ırmağa devrilen ağaçların dallarına katıldığı yönünde. Kesin nedeni ise tahlil sonuçları ortaya koyacak.
Bu haber 2019-08-19 17:25:20 eklenmiş ve 1544 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın’da hafta sonunun gündemlerinden biri de ırmaktaki toplu balık ölümleri oldu. Vatandaşlar, Asma mevkiindeki köprünün altında ırmağa devrilen ağaçların dallarına takılı haldeki yüzlerce balığı görür görmek durumu basın a ve yetkililere bildirdiler. Bunun üzerine de konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

 

Bölgede inceleme yapıldı

 

Edinilen bilgiye göre; Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan da konuyla ilgili olarak Çeve ve Şehircilik Bakanlığı’na yazılı bir bilgi notu gönderdi. Sözkonusu bilgi notunda 18 Ağustos Pazar günü Bartın il merkezinde Kırtepe Mahallesi’ne bağlı bulunan ve Asma Köprü diye adlandırılan mevkiide Bartın Irmağındaki toplu balık ölümleriyle ilgili yerel ve ulusal basında çıkan haberlerle ilgi olarak kendisine bir ihbar geldiğini belirten Özcan, İl Müdürlüğü’nün teknik personelleri ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün personeli tarafından yerinde inceleme yapıldığını bildirdi.

 

 

Belediye ya da tekstil firmasından kaynaklı değil

 

Yapılan incleme neticesinde sözkonusu bölgede Bartın Irmağı’na devrilmiş bir ağacın sudaki dalları arasına yaşlaşık olarak 3-4 kasa ölmüş balığın takıldığının, suyun renginin de değiştiğinin gözlemlendiğini kaydeden Ali Özcan, renk değişikliğinin sebebinin ırmak güzergahında bulunan tekstil firmasından kaynaklı olup olmadığının  kontrol idelmesi amacıyla da teknik personel görevlendirildiği bilgisini Bakanlığa iletti. Özcan ayrıca, teknik personelin hem bu tekstil fabrikasının arıtmasınnın açıldığı yerden hem de ters istikamette olmasına karşın Bartın Belediyesi’nin arıtma tesisinin çıkış noktasından numuneler alındığını ve alınan numunelerde sözkonusu arıtmalardan ırmağa herhangi bir dejarşın olmadığını tespit ettiklerini de bildirdi.

 

Alınan numuneler Ankara’ya gönderildi

 

Bunun yanı sıra Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü de olayla ilgili olarak inceleme başlattı. Teknik personel tarafından olay yerinden alınan balık ve su numuneleri Ankara’da bulunan Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi.

 

 

Balıklar daha önce ölmüş ve sürüklenmiş

 

Yetkililer izlenimleri ve deneyimleri doğrultusunda balıkların ölüm zamanının eski olduğunu söylediler. Balıklardan çevreye yayılan ve herkesi rahatsız eden kokudan da bunu anlamanın mümkün olduğunu ifade eden yetkililer, henüz bilinmeyen bir nedenden ölen balıkların ırmaktaki suyun debisinin yağmurla artması neticesinde sürüklendiği ve bulunduğu noktada ağaç dallarına takılarak gözle görülür ve rahatsızlık yaratır bir hal aldığı değerlendirmesini yaptılar. Yetkililer, Bartın Irmağının renk değişimine ilişkin olarak ise zaman zaman benzer oyalın gözlemlendiğini ancak alınan numunelerin bu konuya da açıklık getirebileceğini söylediler.

 

ETİKETLER : Bartın balık ölümleri Çevre ve Şehircilik Tarım ve Orman Bartın Irmağı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi