Galericilerin yıl sonuna kadar vakti var!

Bartın Esnaf Odaları Birliği ve Şoförler Odası Başkanı Sinan Amasralı, Türkiye genelinde ikinci el taşıt alım satımı yapan işletmeler için getirilen ve 13 Ağustos itibariyle yürürlüğü gireceği duyurulan iş yerlerinin en az 100 metrekare olması ve konutların altında bulunmaması şartına uyum sürecinin Ticaret Bakanlığı tarafından yıl sonuna kadar uzatıldığını müjdeledi. Amasralı, bu süre sonuna kadar şartları yerine gelirmeyenlerin yetki belgelerinin iptal edileceği uyarısında bulundu.
Bu haber 2019-08-16 10:28:05 eklenmiş ve 477 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Ticaret Bakanlığı’nın “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği”, Kurban Bayramı öncesinde Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Yönetmelik ile ikinci el taşıt satan işletmelerin en az 100 metrekare olması ve konut altında bulunmaması gibi şartları içeren düzenlemeye uyum süresi yıl sonuna kadar uzatıldı.

 

Düzenleme Şubat 2018’de yapılmıştı

 

Hatırlanacağı üzere; Şubat 2018’de yapılan düzenleme ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmeler ile galericiler sitesi gibi içinde ikinci el taşıt satışı yapılan toplu iş yerlerine getirilen şartlara uyum sağlamaları için 13 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmişti.

 

Mağduriyet yaşanmaması için ek süre verildi

 

Ancak aradan geçen bunca zamana karşın işletmelerin önemli bir bölümü, son dönemde yaşanan ekonomik kriz ve buna bağlı olarak taşıt satışlarında yaşanan azalma nedeniyle söz konusu düzenlemedeki şartlara uyum sağlayamadığı için Ticaret Bakanlığı yeniden harekete geçti. Ticari hayatın sekteye uğramaması ve olası mağduriyetlerin önüne geçebilmek adına da yönetmelik değişkilği yapan Bakanlık, işletmelere kolaylık sağladı ve uyum süreci 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzattı.

 

 

Düzenleme ne getiriyor?

 

Düzenleme; ikinci el otomobil satışı yapan işletmeler için, iş yerinin en az 100 metrekare genişliğinde, 3 metre yüksekliğinde olması, konut altında bulunmaması, temsile yetkili kişilerin mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gibi şartları zorunlu kılıyor. Bir yapı veya alan bütünlüğünde faaliyet gösteren ve içinde ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan en az 30 işletme veya en az 50 çalışanı bulunan iş yerleri için de çalışanlar ve ziyaretçilere yönelik yönetim odası, ibadet yeri, çalışan ve ziyaretçiler için beslenme ve dinleme alanı, ortak kullanım alanlarının engellilere uygun olarak tasarlanması, otopark şartı, sağlık odası ve en az 1 sağlık personeli istihdam şartı bulunuyor.

 

Yetki belgesiz satış yapılamayacak

 

İkinci el araç alım satımlarında yetki belgesinin zorunlu hala gelmesiyle 8 yaş veya 160 bin km’ye kadar ikinci el otomobillerin alım satımında ekspertiz raporu şart olacak ve yetki belgesi almayanlar ikinci el araç satışı yapamayacak. Noterler rapor olmadan işlem yapamayacak.

 

Ekspertiz zorunlu

 

Araç hasarlarını ve sorunlarını tespit etmek amacıyla ikinci el otomobil ticareti öncesi başvurulan ekspertiz merkezleri de satış öncesinde zorunlu hale gelecek. İkinci el aracın devri için Türk Standartları Enstitüsü (TSE) belgeli ekspertiz merkezlerinden alınmış araç şart olacak. Ekspertiz merkezlerinin taşıması gereken fiziki şart ile güvenlik tedbirleri de TSE tarafından belirlenirken, bu merkezlerde yalnızca yeterlilik belgesine sahip ustalar çalışacak.

 

 

Müjdeyi Amasralı verdi

 

Ticaret Bakanlığı’nın süre uzatımına ilişkin müjdeyi Bartın’daki oto galericilere veren ise Bartın Esnaf Odaları Birliği ve Şoförler Odası Başkanı Sinan Amasralı oldu. Amasralı, “Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle Oto Galerici esnafımızın faaliyetlerine devam edebilmeleri için yetki belgesi alma zorunluluğu yıl sonuna kadar uzatıldı. Esnaf ve sanatkarlarımıza hayırlı olsun” dedi.

ETİKETLER : Bartın Sinan Amasralı Resmi Gazete Bartın Esnaf Odaları Birliği Bartın Şoförler Odası oto galeri
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi