Güneşlenirken nerelere dikkat edilmeli?

Ağustos ayı güneşinin ne derece çok yakıcı olduğu herkesin malumu. Ama güneşlenirken sağlığımızdan da olmamak gerekiyor. Bunun için de güneşten doğru faydalanmak çok önemli. Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, güneşin D vitamini açısından en önemli kaynak olduğuna dikkat çekerken, güneşin altında uzun saatler kalmanın hem cilt yaşlanmasını hem de cilt kanserini tetiklediğini söyledi.
Bu haber 2019-08-10 12:21:32 eklenmiş ve 190 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Ağustos ayı güneşinin ne derece çok yakıcı olduğu herkesin malumu. Ama güneşlenirken sağlığımızdan da olmamak gerekiyor. Bunun için de güneşten doğru faydalanmak çok önemli. Bartın İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, güneşin D vitamini açısından en önemli kaynak olduğuna dikkat çekerken, güneşin altında uzun saatler kalmanın hem cilt yaşlanmasını hem de cilt kanserini tetiklediğini söyledi. D vitamini salınımı için güneşlendikten sonra 1-2 saat duş almamak gerektiğini kaydeden Koç, güneşin insan sağlığı açısından faydalı ışınlarından nasıl faydalanılması gerektiği hakkında bilgiler paylaştı.

 

Cildi yaşlandırıcı etkisi var

 

Yaz denince akla ilk gelenlerden biri bronz tenli insanlar oluyor. Ama bronz bir tene sahip olurken dikkat edilmesi gereken pek çok husus var. Bunlar hakkında faydalı bilgiler veren Bartın İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, yaz aylarında güneşin kendisini en çok 10.00 -16.00 saatleri arasında gösterdiğini anımsatırken özellikle bu saat dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Güneşin başta D vitamini sentezi ve psikoloji üzerinde olumlu yanlarının yanında zararlı etkileri de bulunmaktadır. Özellikle kümülatif olarak değerlendirilen uzun süreli güneş maruziyeti hem cilt kanseri hem de cilt yaşlanması için risk oluşturmaktadır. Çocukluk çağından itibaren ciddi şekilde güneşe maruz kalan kişilerde bu riskler daha da artmaktadır. Uzun süreli ve yıllar boyunca güneşlenen kişi deri kanseri olmasa bile kesinlikle leke, damarlanma artışı ve kurulukla birlikte cilt yaşlanması yaşamaktadır.

 

Bronzlaşmak ağır cilt hastalıklarına neden olabilir

 

Tendeki leke ve hasarların güneşlenmeyle birlikte kaybolduğu düşünülerek bronzlaşmaya çalışılmaktadır. Cilt güzelliği ve genç görünüm çabası içinde olan kişilerin bronzlaşmak için uzun saatler güneş altında kalmaktan kaçınması gerekmektedir. Bronzlaşmak ağır cilt hasarı anlamına gelmektedir.

 

Güneşlendikten en az 2 saat sonra duş alın

 

Güneşin zararlı etkilerinin yanında olumlu etkileri de bulunmaktadır. Mutluluk vermesinin yanında D vitamini sentezi için güneşlenmek çok önemlidir. D vitamini sentezi için güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde koruyucu krem kullanmadan 10-20 dakika güneşlenilmesi gerekmektedir. Her ne kadar bu saatler güneş ışınlarının zararlı etkilerinin olduğu saatler olsa da maruziyet süresi az olduğu için cilt yaşlanmasına neden olmamakta ve kanser gelişimi için risk yaratmamaktadır. Ciltte D vitamini sentezi hemen başlamadığı için güneşlenildikten sonra en az 1-2 saat duş alınmamalıdır. Duş alınması gerekiyorsa; sabun ve şampuan kullanmadan ılık suyla duş alınmalıdır.

 

Bunlara dikkat!

 

* Bronzlaşmak için güneşlenilmemeli. Cilt hasarına neden olan aşırı güneşlenme cildi yaşlandırır ve kansere zemin hazırlayabilir.

* D vitamini için güneşlenme haricinde güneş koruyucu krem kullanmadan güneşe çıkılmamalıdır.

* Çocukluktan itibaren aşırı güneşlenen kişiler, güneşten korunma konusunda daha hassas davranmalıdır.

* Açık tenli, sarışın ve renkli gözlü kişilerin riskli grupta olduğu unutulmamalıdır.

* Ben sayısı 50’nin üzerinde olan, riskli benleri olan, doğuştan gelen riskli ben grupları olanların güneşlenmemesi ve mutlaka koruyucu krem kullanması gereklidir.

* Güneşe çıkarken koruyucu kremin yanında geniş şapka ve gözlük kullanılması önemlidir.

* Şemsiyenin altına girmek güneşin zararlı etkilerinden tam korunma sağlamayabilir. Kum ve çakıllardan yansımalar olduğu için şemsiye altında da krem kullanılmalıdır.

* D vitamini sentezi için öğle saatlerinde 10-20 dakika koruyucu krem kullanmadan güneşlenilmelidir. Ciltte D vitamini sentezi hemen başlamadığı için 1-2 saat duş alınmamalıdır. Koruyucu kremle güneşlenmek D vitamini sentezini azaltmaktadır.

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım