17 kişiye 45 bin TL mikro kredi verildi!

Bartın İl Özel İdaresi’nce 17 kişiye 45 bin TL mikro kredi verildi.
Bu haber 2019-08-08 12:50:43 eklenmiş ve 206 kez görüntülenmiştir.

 

Eren Sarıkaya

İl Genel Meclisi Ağustos Ayı Toplantıları’nın son birleşimi öncesinde mikro krediye müracaat eden 17 kişiye sembolik çekleri törenle verildi. Bartın İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Bartın İl Özel İdaresi’nce 2019 yılında 45 bin  TL, 11 yılda ise toplam 200’den fazla kişiye 414 bin 500 TL mikro kredi verildiğini açıkladı.

Dursun: “Mikro kredi ailesi her geçen büyüyor”

Mikro kredi alan kadınların sayısının gün geçtikçe arttığını belirten Meclis Başkanı Dursun, “Biz bildiğiniz gibi her yıl İl Özel İdaremizin, 5302 Sayılı Özel İdare Kanunu’nun 6. maddesinde bize yüklenen imardan tarımsal hizmetlere, sosyal hizmetlerden gençlik ve spora, eğitimden sağlığa kadar birçok görev var. Bunun içerisinde dezavantajlı grup olan öncelikle ev hanımlarımıza, ev ekonomilerine katkı sağlamaları açısından yapacakları, kendini geliştirecekleri projeyle evlerine ve bütçelerine katkı sağlasın diye mikro kredi desteği veriyoruz. Biz 2008 yılınan bu yana hiçbir dönemi ve yılı atlamadan mikro kredi dağıtımına devam ettik. Burada amaç; aslında kadınlarımızın ev ekonomilerine katkı sağlamaktır. Kadınlarımız dezavantajlı görülüyor çünkü çalışmayan kadınlarımız kendilerine harçlık çıkarsın, çocuklarını okutsun, ev ekonomisine katkı sağlasın istiyoruz. Bu sosyal bir sorumluluk projesidir ve biz de 11 yıldır bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu sene 17 kişiye 45 bin lira destek sağlıyoruz. Bugüne kadar 11 yılda 414 bin 500 lira mikro kredi verdik. Bu çok önemli bir rakam. Bu bir hibe değil, bu kendi işini kurmak isteyen kadınlarımızın sermayesidir. Bu sermayelerin sizlere ve ailenize hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu sermayelerinizi büyüterek güzel işler yaparsınız. Bu kredilerimizin rakamları çok büyük değil belki ama kadınlarımızın ev ekonomisi konusunda ne kadar idareci olduğunu biliyoruz. Mikro kredilerle birlikte kadınlar kendi işlerinin patronu oluyor.  Mikro kredi ailesi her geçen büyüyor ve başarı hikâyelerini gördükçe bizler de mutlu oluyoruz. İhtiyaç sahibi ev kadınlarına çok küçük miktarlarda verilen faizsiz krediler ile o kadınlarımızın hayatları değişiyor. Bu kapsamda imkânlar çerçevesinde ev kadınlarına yardımcı olmaya çalışacağız.” dedi.

KUTU

Mikrokredi nedir?

Mikro Kredi, dar gelirli kadınların, gelir getirici bir faaliyette bulunmalarına, çalışma hayatına katılmasına imkan sağlayan Bartın’daki kadınlara  iş başlatması için küçük  bir başlangıç  sermayedir.

Mikrokredi niçin ve nereden alınır?

Özellikle evde üretim yapan (el işi, ev yemekleri,  hayvancılık, hediyelik eşya gibi) ve küçük işletme kurmak isteyip de sermayesi olmayan kadınlar Mikrokredi için Bartın İl Özel İdaresine  başvurabilir.

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım