Bartın Valisi Sinan Güner, eskiden Barıtn’ın karlılık analizinde ilk sırada yer alan tekstil sektörünün şimdilerde 10. sırada yer aldığını, onun yerini ise turizm sektörünün aldığı bilgisini paylaştı. İnkumu’nda uzun yıllardır atıl durumda bulunan PTT binası ile ilgili yaşanan gelişmeler hakkında da bilgiler veren Vali Güner, arazinin değerinin bir kısmının Hazine’nin PTT’ye olan borçlarına istinaden silindiğini ve mülkiyetin PTT’ye geçtiğini ancak tapu devir işleminin henüz yapılmadığını söyledi.
Bu haber 2019-07-25 09:57:01 eklenmiş ve 541 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Bartın Valisi Sinan Güner, eskiden Barıtn’ın karlılık analizinde ilk sırada yer alan tekstil sektörünün şimdilerde 10. sırada yer aldığını, onun yerini ise turizm sektörünün aldığı bilgisini paylaştı. İnkumu’nda uzun yıllardır atıl durumda bulunan PTT binası ile ilgili yaşanan gelişmeler hakkında da bilgiler veren Vali Güner, arazinin değerinin bir kısmının Hazine’nin PTT’ye olan borçlarına istinaden silindiğini ve mülkiyetin PTT’ye geçtiğini ancak tapu devir işleminin henüz yapılmadığını söyledi. Güner, binanın yıkılarak yerine turizm konaklama amaçlı yeni bir yapı yapılacağını kaydetti. Artık İhtisas Organize Bölgesi ile ilgili bir çalışma yaptırdığını da anlatırken, Bartın’da tarım özellikle de domates ve çilek üretimi üzerine bir ihtisas organize bölgesi kurulması fikri üzerinde durduklarını söyledi. Vali Güner, bununla ilgili fizibiletinin yapıldığını, önümüzdeki günlerde başta Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) üyelerinin de katılımı ile geniş çalpı bir toplantıda konunun değerlendirileceğini sözlerine ekledi.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla Bartın Valisi Sinan Güner tarafından İnkum İl Özel İdaresi Sosyal Tesisleri’nde bir kahvaltı programı düzenlendi.  Programa Bartın Valisi Sinan Güner, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Esat Kocael, Özel Kalem Müdürü Eda Altuğ ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Basın mensuplarıyla sohbet eden Bartın Valisi Sinan Güner, Basın Bayramı’nı tebrik ettiği basın çalıyanlarına görevlerinde başarılar diledi. Güner, şunları söyledi:

 

“Toplumsal görev icra ediyorlar”

 

“Demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın kuruluşları önemli bir toplumsal görevi icra etmektedir. Demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelen basın sektörü, milli değerlere saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini temel alan bir anlayışla görevini yerine getirmesi, demokrasimizin de en büyük güvencesidir. Bu duygu ve düşüncelerle gece, gündüz büyük büyük fedakarlık ve özveriyle çalışan başta yerel basınımız olmak üzere tüm basın mensuplarının ‘24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı”nı kutluyor, görevlerini yerine getirirken hayatını kaybeden değerli basın çalışanlarını saygı ve rahmetle anıyorum.”

 

İnkumu’ndaki PTT binasının akıbeti?

 

Program daha sonra sohbet şeklinde devam etti. Vali Güner, İnkumu’ndaki eski PTT binasının akıbeti ile ilgili bir soru üzerine, konu ile ilgili yaşanan gelişmeyi basın mensuplarıyla paylaştı. Binanın PTT’ye, arazisinin ise Hazine’ye ait olduğunu anımsatan Vali Güner, şunları söyledi:

“Böyle üstü başka, altı başka olunca, örneğin PTT orayı projelerdirmek istediği zaman Belediye’ye gitmesi ve ruhsat alması lazım örneğin... Kim yapabilir bunu İmar Kanunu’na göre? Tabi ki arsa sahibi yapabilir. Projeyi de o çizdirebilir. Peki burada arsanın sahibi kim? Hazine.O zaman da Hazine diyor ki, ‘Sen burayı bize ver, biz yapalım.’ PTT’de de diyorki, ‘Üstünde bunca yatırımım var, siz bana verin arsayı. Hiç değilse asra sahibi olarak müracatımı yapabileyim, projeyi yaptırabileyim’. Ama doğal olarak ortada bu arazi ile ilgili bir de değer var, parasal bir karşılığı var bunun. Bu durumda da ne Hazine araziyi PTT’ye veriyor, ne de PTT binanın mülkiyetinden vazgeçiyor. Al aşağı, ver yukarı en sonunda Hazine’nin PTT Genel Müdürlüğü’ne olan borçları karşılığında o binanın değeri kadarı silindi. Böylece binanın bulunduğu arsa PTT’nin mülkiyetine geçti.

 

Yıkılıp turistik tesis yapılacak

 

Ama biz bunu PTT’ye bu anlaşmayı teklif ederken orasının mutlaka turistik tesis olarak düzenlenmesi şartı getirdik. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizinde burada yatırım yapmayı düşünen insanlar var. Fakat halen tapu devir anlaşması aşamasında, devir yapılmadı. Buraya sözkonusu binayı PTT’de yapsa, PTT bunu satsa ve özel sektörde yapsa turistik manada bir tesis yapmak zorunluluğu var Bizim şart koştuğumuz hususlardan biri de mevcut binanın zaten ayakta duracak hali de kalmadığı için yıkılarak yerine yenisinin yapılması...

PTT Genel Müdürlüğü, tapudaki imza yetkisini bir süre önce emekli olarak giden Bartın PTT Müdürü’ne vermişti. Ancak o gitti. Yeni müdür de henüz gelmedi. Şimdi Müdür ayarında bir kişiye önce yetki verip tapuyu öncelikle almak gerekiyor.

 “Karlılık analizinde turizm ilk sırada”

 

Konaklama da dahil turizm yatırımları, benim Bartın’a ilk geldiğim günlerde BAKKA’ya yaptırdığım çalışmada ki bu sektörlerde karlılık analiziydi. Bartın’da hangi sektörlerde karlı yatırımlar yapılabileceğine ilişkin... Şimdi burada belki yıllar önce tekstil ilk sıradaymış ama yaptırdığımız analizde tekstil şimdi 10. sıraya kadar düşmüş. Birinci sırada Bartın’da turizm ve buna bağlantılı işler var. Turizm şu an için en fazla talep ve ilgi gören en rekabetçi, en karlı yatırım. Kim ki bize yatırım yapmak isteğiyle gelir elimizde ne varsa imkanına sunuyoruz. Yatırım teşvik belgesini alınca arazimizi kiralıyoruz yatırımcılara. Bize yatırımcılar zaman zaman böyle taleplerle geliyorlar, yatırım yapmak istediklerini söylüyorlar. Yatırımcıları kaçırmamak için elimizden geleni yapıyoruz ama onların da kendince hesapları ve beklentileri var elbette.”

 

İhtisas Organize Bölgeleri

 

Vali Güner, günümüzde sıkça telaffuz edilen ihtisaslaşmış organize sanayi bölgeleri ile ilgili olarak da bir çalışma üzerinde olduklarını ifade ederken buna örnek olarak tarım ve hayvancılık organize sanayi bölgelerini gösterdi. Vali Güner, bunların ikisi üzerinde de çalışma yapılabileceğini ve Bartın’a uyarlanabileceğini savunurken, hayvancılık OSB’nin biraz küçük ihtimal olduğunu çünkü en az her birinde 50 büyükbaş hayvan bulunduran ve bunlar Çiftçi Kayıt Sistemi’ne yayıtlı olan 50 civarında hayvancılık işletmesinin biraraya gelmesi ile oluşturulabileceğini söyledi. Bunun da Bartın’ın şu anki gerçekliği ile pek bağdaşmadığını ifade eden Güner, sözlerine şöyle devam etti:

 

Geniş katılımlı toplantıda karar verilecek


“Ama tarım, sera OSB mümkün gibi. Bunun yapılıp yapılamayacağına ilişkin olarak Bartın’da bir fizibilite yaptırdık. İklim nasıl, yolların durumu ne lojistik açıdan diye... Domates ve çilek üzerinde bunun hayata geçirilebileceği yönünde bir bilgi aldık. İç piyasa potansiyelinin yanı sıra özellikle kuzeye doğru yani Rusya ve diğer kuzey ülkelerine ihracatın desteklenmesi noktasında da Bartın’ın önemli bir merkez olabileceği yönünde değerlendirmeler oldu. Elbette ki ben illede bu olsun şeklinde yaklaşmıyorum. Bartın’a en fazla fayda hangi alanda olur onu araştırıyorum. Bununla ilgili olarak elbette ki önümüzdeki günlerde geniş katılımlı bir toplantı da yapacağız. Ticaret ve Sanayi Odası, şu, bu... Şimdi ben şuna bakarım; mesela ben tarım OSB için 700 dönüm arazi tahsis etsem bunun karşılığında Bartın’ın yararına ne alabilirim? Kaç kişi çalışacak? Memleketin örneğin tarım ile ilgili bir karar verdiysek ne kadar bir katkısı olacak tarımsal üretime? Bunun karşılığında ne kadar vergi verecek? Limanımıza ne kadarlık bir katkısı olacak? Taşımacılık, trasport sektörüne bir faydası olacak mı? Bunlara bakacağız.”

 

ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi