Orman’daki “usulsüzlük” soruşturması sürüyor

Geçtiğimiz Perşembe günü Jandarma’ya yapılan bir ihbar üzerine düzenlenen operasyon neticesinde önce gözaltına alınan ifadelerinin alınması sonrasında ise serbest bırakılan Ulus Orman İşletme Müdürlüğü’nde görevli personeller ile ilgili soruşturma sürüyor. Orman Genel Müdürlüğü konu ile ilgili 2 müfettiş görevlendirirken, soruşturmanın selayeti açısından şikayet konusu olayda adı geçen Abdipaşa Orman İşletme Şefi ile Orman Muhafaza Memuru’nun geçici olarak başka bir ile görevlendirilmelerinin yapıldığı öğrenildi.
Bu haber 2019-07-24 11:51:27 eklenmiş ve 4120 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

 

Hatırlanacağı üzere 18 Temmuz Perşembe günü akşam saatlerinde Ulus Orman İşletme Müdürlüğü ve Abdipaşa Şefliği’ne jandarma ekiplerince operasyon düzenlendiği bilgisi kamuoyuna yapsımıştı. Operasyonun kaçak-usulsüz ağaç kesimi ile alakalı olduğu Orman İşletme çalışanı 3 kişinin gözaltında olduğu haberleri yerel basın organları ve sosyal medya aracılığıyla yayılmıştı. Haberlerde Ulus Orman İşletme Müdürü M.D.'nin de gözaltına alınanlar arasında olduğu bilgisi yer almıştı.

Bartın Halk Gazetesi’nin edindiği bilgiye göre; ihbar sonucu Jandarma’nın yol kontrolünde durdurduğu nakliyeler ile ilgili şüphe üzerine kamyonlar şoförleri ile birlikte Jandarma Karakolu’na çekildi.  

 

İfadeleri alınıp serbest bırakıldılar

 

Konuyla alakalı olarak Ulus Abdipaşa Orman İşletme Şefliğinin ve işletme müdürünün bilgisine başvurulmak üzere karakola davet edildi. İşletme Müdürü, işletme şefi ve Orman Muhafaza Memuru, Karakola gittiğinde tedbir amaçlı gözaltı işlemi gerçekleştirildi. İfadelerinin alınmasının ardından da ertesi gün serbest bırakıldılar.

 

Bir gün önce müfettiş talep edilmiş

 

Ancak Bartın Halk Gazetesi’nin edindiği bilgiye göre operasyondan sadece 1 gün önce bizzat Bölge Müdürlüğü nezdinde başvuruda bulunan Ulus Orman İşletme Müdürü, personel eksikliğini de gerekçe olarak göstererek, 2018 yılından bu yana gerçekleştirilen ağaç kesimi ve satışları ile ilgili olarak inceleme yapılması için muhakkik ve müfettiş görevlendirilmesi talebinde bulundu. Ancak buna fırsat dahi olmadan bahse konu Jandarma operasyonu yapıldı ve gözaltılar gerçekleştirildi.

Gözaltına alınıp ifadelerine başvurulan personelin haklarındaki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarını reddettikleri, sadece Orman Muhafaza Memuru’nun sözkonusu işlemde nakliyenin dayandığı çıkış belgesinde, yani satış fişinde sehven yaptığı tarihsel bir hatadan sorumlu olduğunu kabul ettiği öğrenildi.

 

Genel Müdürlük müfettiş görevlendirdi

 

Ancak edinilen bilgiye göre Ulus savcılığınca yürütülen soruşturmanın yanı sıra Orman Genel Müdürlüğü de konu ile ilgili olarak 2 müfettiş görevlendirerek inceleme başlattı.

 

2 kişinin görev yeri değiştirildi

 

Genel Müdürlük soruşturmanın selayeti açısından da olaya adı karışan Abdipaşa Orman İşletme Şefi ile Orman Muhafaza Memuru’nun, geçici olarak başka bir ile görevlendirmesini yaptı.

 

Tüm işlemler incelenecek

 

Hem savcılık hem de Orman Genel Müdürlüğü’nün görevlendirdiği müfettişlerin şikayette bahsi geçen odun satışı yapılan firma başta olmak üzere Ulus Orman İşletme Müdürlüğü’nün ve ona bağlı tüm işletme şefliklerinin 2018 yılından bu yana gerçekleştirdiği satış ve nakliyeler başta olmak üzere stok durumları dahil olmak üzere tüm işlem ve kayıtlarını incelemeye aldığı, soruşturmanın bu inceleme neticesinde şekilleneceği ve bir yön çizileceği belirtildi.

ETİKETLER : bartin orman isletme sorusturma
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi