Psikolog Kuzu'dan yaz tatili önerileri

Okulların tatile girmesi ile birlikte ebeveynlerin kendilerine en fazla dert ettikleri dönemde başlamış oldu. Çocuklarının kaliteli zaman geçirmesi konusunda arayış içinde olan ebeveynlerin imdadına Bartın İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Psikolog Çağlar Kuzu yetişti. Tatilin sahibinin çocuklar olduğu vurgusunu yapan Kuzu, ailelerin tatil için plan yaparken, çocuklarının fikirlerine önem vermelerini ve onları da karar mekanizmasına dahil eklemelerini istedi. Ailelere yemek yenirken televizyonun kapalı olmasından, ev işlerinde çocuklara sorumluluk verilmesine, birlikte vakit geçirmekten, kültür, sanat ve spor faaliyetlerine kadar pek çok tavsiyede bulunan Psikolog Kuzu, “Aslında yapılması gereken çok kolay. Çocuğunuza zaman ayırın ve koşulsuz bir sevgiyle dinleyip anlamaya çalışın” dedi.
Bu haber 2019-07-18 09:27:31 eklenmiş ve 1110 kez görüntülenmiştir.

 

NİLÜFER ŞAHİN PİŞKİN

Yaz tatilinin başlaması ile birlikte aileler çocuklarının bu zamanı nasıl daha kaliteli bir şekilde geçirebileceği üzerine düşünmektedirler. Bu süreçte ailelerin unutmaması gereken şeyin tatilin asıl sahipleri olan çocuklarının fikirlerini almadan bir plan yapmamaları olduğuna vurgu yapan Psikolog Kuzu, şu tavsiyelerde bulundu:


“Plan yaparken çocuğa fikrini sorun”

 

“Tatil planları yapılırken çocuğun isteklerinin ve fikirlerinin sorulması kendisini değerli hissetmesini sağlarken; aidiyet duygusunun, özgüveninin ve kendini ifade etme becerisinin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda bu fikir alışverişi ailelerin çocuklarının ilgi alanlarını keşfetmesini de sağlamaktadır.

 

 

“Çocuğa ev içi sorumluluklar verilmeli”

 

Sadece yaz tatili dönemine özel olmamakla birlikte çocuğun evde daha çok vakit geçirdiği bu dönemde yaşına uygun ev içi sorumluluklar alması sağlanmalıdır. Örneğin ailecek yenilen yemekleri hazırlamada, sofrayı kurmada, servis yapmada ve sofrayı kaldırmada her bir aile üyesi işbirliği içinde çalışabilir. Aynı zamanda yemek esnasında televizyonun açık olmamasına özen gösterilip çeşitli sohbetler edilebilir. Bunun gibi ev işlerinde çocuğun yardımını almak ve sorumluluklar vermek kendine güvenildiğini hissetmesini sağlar. Ayrıca aldığı sorumlulukları yerine getirdiğinde ise bir şeyi başarma duygusu yaşar ve kendini işe yarar hisseder. Ailelerin bu tarz sorumluluklar vermemesi bağımlı çocuklar yaratabilmekte ve ilerleyen yaşlarda çocuğun sorumluluk almasını zorlaştırabilmektedir.

 

 

“Spor, kültür, sanat ve doğa aktivitelerine yönlendirin”

 

Yaz tatili döneminde çocuğunuzu fiziksel ve psikolojik açıdan rahatlatacak spor, kültür, sanat ve doğa etkinliklerine yönlendirebilirsiniz. Bu sayede okul döneminin getirdiği yorgunluk geride bırakılırken yeni seneye daha dinamik bir şekilde başlanılabilir. Aileler imkanları ölçüsünde çocuklarını çeşitli faaliyetlere ya da kurslara gönderebilir veya kendileri de bir etkinlik listesi yapabilirler. Kendi etkinlik listesini yapmak isteyen aileler Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Çocuklarla Yapabileceğiniz Yaz Etkinlikleri’ listesinden faydalanabilirler. Çocuğunuz bir spor kursuna giderek yeteneklerini geliştirebilir, yeni arkadaşlar edinebilir, fiziksel faaliyet ihtiyacını giderebilir ve mücadele gücünü geliştirip başa çıkma becerilerini arttırabilir. Doğayı ve hayvanları tanıyarak daha duyarlı ve saygılı bir birey olabilir ve empati duygusu gelişebilir. Kültür ve sanat etkinliklerine katılarak iç dünyası zenginleşebilir. Ancak çocuğunuz için etkinlik planlarken onunla sohbet etmeli ilgi alanlarını, yeteneklerini ve isteklerini öğrenmelisiniz. İstemediği bir kursa ya da kültürel etkinliğe gitmesi onu mutlu etmeyecektir.

 

 

“Birlikte vakit geçirin”

 

Ailecek vakit geçirmeye özen gösterin. Aile ile birlikte geçirilen kaliteli vaktin çocuğun gelişiminde son derece olumlu bir etki yarattığını unutmayın. Ailecek televizyon izlemek birlikte vakit geçirmek gibi görünebilir ancak birlikte kaliteli vakit geçirmek değildir. Kaliteli vakit aile bireylerinin karşılıklı etkileşimde bulunduğu ve aktif olarak katılım sağladığı zaman dilimidir. Kamp yapmak, piknik yapmak, bisiklete binmek gibi açık hava aktivitelerinin yanı sıra, birlikte yemek yapmak, alışveriş yapmak, oyunlar oynamak, sinemaya gitmek, tiyatroya gitmek, çeşitli konularda sohbet etmek gibi birlikte yapılabilecek pek çok aktivite bulunmaktadır.

 

“Çocuklarınıza iyi örnek olun”

 

Ailelerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise çocuklarına olumlu davranışlar kazanmaları konusunda model olmalarıdır. Çocuklar kendilerine yapmaları söylenen davranışlardan daha çok ailelerinin yaptıkları davranışları model alırlar. Bu bakımdan çocuklarımıza iyi bir şekilde örnek olmamız son derece önemlidir. Örneğin çocuklarımıza kitap okumalarını söylemek yerine kitap okuma saati belirleyip ailecek o saatte kitap okursak ve kitaplar üzerine sohbet edersek çocuğumuzun bu davranışı alışkanlık haline getirmesi için iyi bir rol model oluruz. Bu şekilde çocuğumuzun gelişimine olumlu şekilde katkı sağlayacak birçok davranışı kazanmasını sağlayabiliriz.

 

 

“Teknolojiyi çocuk bakıcısı olarak kullanmayın”

 

Son dönemde giderek artan teknoloji kullanımı yaz tatilinde üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Teknolojinin birçok faydası olmasına karşın olumsuz yanları da bulunmaktadır. Teknoloji amacından uzak ve aşırı derecede kullanıldığı zaman özellikle çocuklarımızın gelişimini son derece olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple çocuğunuzla ekran başında geçireceği süre konusunda bir anlaşma yapın ve bu kurallara ailecek uyun. Çocuğunuzu ekranla baş başa uzun süre denetimsiz bırakmayın. Teknoloji sohbetleri yapın, bilmediğiniz program ve siteleri sorup öğrenin. Teknolojiyi çocuk bakıcısı olarak kullanmayın ve ödül ya da ceza olarak sunmayın. Olumsuz özellikleri hakkında doğru bilgiler vermeye çalışın, çocuğu korkutarak teknolojiden uzaklaştırmaya çalışmayın. Çocuğunuza vaktini başka şekilde değerlendirebileceği alternatifler sunun ki kendini boşlukta hissedip her anında teknolojiye sarılmasın.

 

Basit ve etkili yöntem

 

Bütün aileler, çocuklarının mutlu ve sağlıklı birer birey olması için çabalamaktadır. Daha iyi birer ebeveyn olabilmek için verdiğim önerilerdeki gibi birçok kaynak okumakta, birçok uzmanın görüşünü araştırmaktadır. Aslında yapılması gereken çok basit ve etkili bir yöntem bulunmaktadır: Ona zaman ayırmak ve koşulsuz bir sevgiyle dinleyip anlamaya çalışmak.”

ETİKETLER : Bartın Çağlar Kuzu Bartın İl Sağlık Müdürlüğü yaz tatili önerileri
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi