Trafikte ilk 6 ay masaya yatırıldı

2019 Yılı Trafik İlk 6 Ay Değerlendirme Toplantısı, Bartın Valisi Sinan Güner’in başkanlığında, ilgili kurum ve kuruluşların temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Vali Güner, trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik mevzuat çerçevesinde trafik kazalarının azaltılmasına yönelik daha etkin denetimler yapılması, alt yapı sorunlarına ilişkin eksikliklerin de bir an evvel giderilmesi talimatını verdi.
Bu haber 2019-07-17 16:25:13 eklenmiş ve 662 kez görüntülenmiştir.

 

Hatırlanacağı üzere İçişleri Bakanlığı tarafından trafik kazalarından kaynaklı ölüm vakalarının yüzde 50 azaltılmasına yönelik “Karayolları Trafik Güvenliği Strateji ve Eylem Planı 2011-2020” hazırlandı. Trafik kazalarının en aza indirilmesi için kısa vadede yapılacaklarla ilgili bir sistem yaklaşımı geliştirililirken “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” de uygulamaya konuldu. Bu kapsamda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu trafik düzeninin sağlanmasına yönelik trafik eylem planları, kampanyaları, trafik düzenleme ve denetleme ile bilgilendirme faaliyetlerinin “bir kazayı önleme ve bir canı kurtarmanın ne kadar önemli ve değerli olduğu bilinciyle” konunun hassasiyetle yürütülmesi ve herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi talimatı verdi. Bartın’da da bu talimat doğrultusunda bir toplantı yapıldı. Vali Sinan Güner’in başkanlığındaki “2019 yılı Trafik İl Altı Ay Değerlendirme Toplantısı”Valilik’teki Çeşm-i Cihan Toplantı Salonu’nda yapıldı.

 

 

Geniş katılımlı toplantı

 

Toplantıya; Belediye Başkanı Cemal Akın, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Kurucaşile Kaymakam Vekili Şeyma Polat, Ulus Kaymakam Vekili Zeynep Acar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural,İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İsa Kıral, Kozcağız Belde Belediyesi temsilcisi, Bartın Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Başkanı Sinan Amasralı ile ilgili birim yöneticileri katıldı.

 

Vali yapılması gerekenleri tek tek sıraladı

 

Vali Güner, toplantıda 100 günlük eylem planı kapsamında “Bilgilendirme”, “Denetim” ve “Algı Yönetimi” şeklinde üç başlıktan oluşan “Trafik Kazalarını Önleme Planı” doğrultusunda yapılması gerekenleri tek tek sıraladı. Konuya ilişkin Valilik’ten yapılan açıklamada, şöyle denildi:
“Vali Güner;  Bartın’da denetimlerin artırılması, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının azaltılması, hız ve emniyet kemeri denetimlerinin etkinliğinin artırılması, ‘Yaşam için Kısa Bir Mola’ sloganıyla ‘Yaşam Tünelleri’nin oluşturulması, İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılında ‘Yaya Önceliği Trafik Yılı’ ilan edildiğini, karayolu üzerine vurgu yapan ‘Önce Yaya’ görsellerinin, yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlarca (belediye/karayolları) koordineli şekilde tüm ışıksız okul ve yaya geçitlerine çizilmesi, ‘Bu yolda hep birlikteyiz’ kampanyasında olduğu gibi yaya güvenliğinin sağlanması konusunda tüm kolluk personeli (polis/jandarma) seyir halinde cep telefonuyla görüşme’, trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirme-makas atma, emniyet kemeri kullanmama ihlallerine yönelik Karayolları Trafik Kanunu kapsamında kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Kazaların sebep ve sonuçları değerlendirildi

 

Toplantıda, 2019 yıllı ilk altı aylık dönemde Bartın İl genelinde emniyet ve jandarma sorumluluk sahasında meydana gelen trafik kazalarının sebepleri ve sonuçları değerlendirilmiş, bundan sonraki altı aylık dönem içerisinde trafik kazalarının en aza indirilmesi için alınması gereken tedbirler belirlenmiştir.”

Vali Güner, toplantının sonunda ilgili kurumlara trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik mevzuat çerçevesinde trafik kazalarının meydana gelmemesi için etkin denetimlerin yapılmasını, alt yapı sorunlarına ilişkin eksikliklerin ise ilgili kuruluşlarca bin an evvel giderilmesi talimatını verdi.

 

 

Akın, yapılanları sıraladı

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da toplantıya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Belediye olarak trafik düzeni ve vatandaşların can sağlığına büyük önem verdiklerini kaydetti. Bu konuda birçok çalışma yaptıklarına dikkat çeken Akın, Özellikle 2019 yılının ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edilmesi ile birlikte çeşitli çalışmalar başlattıklarını hatırlattı. Akın açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

 

Önce yaya

 

Yapmış olduğumuz çalışmalar kapsamında Davut Fırıncıoğlu Caddesi’ne 7 adet, Bülent Ecevit Caddesi’ne 30 adet, Fatih Sultan Mehmet Caddesi’ne 4 adet önce yaya resim ve logo taşıt yolu üzerine çizildi. Trafik yoğunluğunun bulunduğu bölgelerde bulunan okullardan Fatih İlköğretim Okulu önüne, Gökkuşağı Ana Okulu önüne, 15 Temmuz Şehitleri Okulu önüne ve Endüstri Meslek Lisesi Okulu olmak üzere 4 okul önüne önce yaya resimli logo çizildi.

 

Tüm yaya geçidi çizgileri yenilenecek

 

Bu çalışmalarının yanı sıra okullarda ve yaya geçitleri yollarında eksik olan uyarı tabelaları tespit edilerek yerlerine konulmaya başlanmış, eskiyen, yıpranan levhalar yenileri ile değiştirilmektedir.  Önce yaya logolu çizimlerin bitiminde bulunan tüm yaya geçidi çizgilerinin silinen yıpranan görünmeyen olanları da tekrar çizilecektir.

 

Su makbuzlarıyla “hız” uyarısı yapılıyor

 

Ayrıca vatandaşlarımızı uyarmak ve bilgilendirmek amaçlı su makbuzlarının üzerine ‘Hız Felakettir, Emniyet Kemerinizi Takınız’ sloganı yazdırılmaktadır. Halkımızın can sağlığı bizler için değerli. Bunu sağlayabilmek içinde Bartın Belediyesi olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.”

ETİKETLER : Bartın Sinan Güner Bartın Valiliği Bartın Belediyesi Cemal Akın Süleyman Soylu Önce Yaya
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi