Amasra’da öncelik üniversite ve otopark

Amasra Belediyesi, limanda güçlendirme çalışması nedeniyle yaşanan otopark sıkıntısının aşılması ve kentin gelişimi için olmazsa olmaz olarak değerlendirilen üniversitenin ilçeye getirilmesi ile ilgili çalışma başlattı. Otopark ve üniversite ile ilgili yapılan toplantıya katılan Amasra’daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyaset üstü bir anlayışla Amasra’nın ihtiyaçları gözetilerek birlikte çözüm konusunda görüş birliğine vardılar.
Bu haber 2019-07-13 16:21:18 eklenmiş ve 1049 kez görüntülenmiştir.

 

Amasra bir süredir, otopark olarak kullanılan Büyük Liman mendirekten faydalanamamanın sıkıntısını çekiyor. Yaklaşık 800 araç alan mendirek bölgesinde 240 araçlık bölümün kullanılabilmesi ilçe turizminde olumsuzluklara neden oluyor. Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, sorunun çözümü için Taş Kömürü Kurumu direk harmanı, eski sinema salonu önündeki alanın Belediye’ye tahsisi konusunda çalışma başlattı. Çalışma gereği Amasra’da bulunan sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, dernek ve oda Başkanlarının katılımı ile Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda yürütülecek program ve yol haritasını belirleyerek konuya ilişkin fikirlerini masaya yatırdılar.

Çakır, yüksekokul ya da fakülte konusunda girişimde bulunulması görüşünü desteklediğini ifade ederken şunları söyledi:
“Bu konuda hepimizin elini taşın altına koyma gerekliliğine canı gönülden inanıyorum. Ancak önemli olan bu projenin hayata geçirilebileceği alanın tahsisi konusunda girişimde bulunmak. Amasra’nın konumu itibariyle Sit alanlarının neredeyse ilçenin tamamını kapsaması nedeniyle yeni alanlar yaratabilme şansımız hiç yok.  Mevcut alanlar içerisinden imkânlar dâhilinde faydalanmak ve projeyi hayata geçirmek zorundayız. Üniversitenin ilçemize gelmesinde amaç sadece 500 ila bin öğrenciyi ekonomik kazanım olarak ilçemize kazandırmak olmamalı. Önemli olan Amasra’nın burada öğrenim görecek gençlerimize hazır olması. Onlara sosyal alanları ile hazırlık yapabilmesi. Bu Tüm Amasra’nın meselesidir. Bunun ilgili önümüzdeki günlerde geniş katılımlı toplantılara imza atacağız.”

Toplantıya katılan katılımcılar ATİM içerisinde 2010 yılında yüksekokul ile ilgili bir girişimde bulunduklarını,  ancak sonuçsuz kaldığını ifade ettiler. Otopark projesi ile yüksekokul için başlatılan çalışmanın birlikte yürütülebileceğini savunan katılımcılar, Belediye’nin sonuca gidilmesinde belirleyici faktör olduğu görüşünü diye getirdiler. Toplantıda dillendirilen bir diğer görüş ise otopark ile ilgili tahsis konusunda siyasi otoritenin desteğini vermesi gerektiği, buna paralel Belediye ile sivil toplum kuruluşları, esnaf odaları ve derneklerin girişimleri ile sonuca gidilebileceği şeklinde oldu.

Toplantının sonunda bu meselenin siyaset üstü bir anlayışla Amasra’nın ihtiyaçları gözetilerek birlikte çözülebileceği konusunda görüş birliğine varıldı.

ETİKETLER : Bartın Amasra Amasra Belediyesi Recai Çakır otopark üniversite
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi