Bartın için son tarih 31 Aralık 2021!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Sıfır Atık Yönetmeliği” 12 Temmuz 2019 tarihli ve 30829 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Bu haber 2019-07-13 16:12:43 eklenmiş ve 1564 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

“Şıfır Atık Yönetim sistemi” kurulmasına ilişkin ilkelerin ve uygulama esaslarının belirlendiği yönetmelik gereğince il genelinde Sistem’in bir bütünlük içerisinde yürütülmesi için mülki idare amirinin başkanlığında Mahalli Çevre Kurulu kararıyla her il için “İl Sıfır Atık Yönetim Sistemi Planı” hazırlanacak. Bu plan çerçevesinde konutlarda dahil olmak üzere bina ve yerleşkelerin sisteme geçişi sağlanacak. Şehirlerin sisteme geçiş için son tarihler nüfuslarına göre farklılık gösterirken Bartın için bu tarih 31 Aralık 2021 olacak.

 

 

Özcan açıkladı

 

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, geçtiğimiz Cuma günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Sıfır Atık Yönetmeliği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, yönetmeliğin getirdiği düzenlemeler hakkında bilgiler verdi.

 

Yönetmelikle, atık oluşumunun önlenmesini veya en aza indirilmesini, oluşan atıkların ise özelliklerine göre ayrı biriktirilip geri kazanıma yönlendirilmesini hedefleyen "Sıfır Atık Yönetim Sistemi"nin kurulmasına ilişkin genel ilkeler ve uygulama esasların belirlendiğini ifade eden Özcan, buna göre ülke genelinde Sıfır Atık Yönetim Sistemi'nin oluşturulmasına yönelik mahalli idareler ile bina ve yerleşkeler için uygulama takviminin de ortaya konmuş olduğunu söyledi. Özcan, yönetmeliğe ilişkin şu bilgileri verdi:

2021’e kadar 37 milyon kişi sistemden faydalanacak

 

“Bu kapsamda yapılan düzenlemeyle, 1 Haziran 2020 itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarının, 31 Aralık 2020 itibarıyla da nüfusu 250 binin üzerindeki büyükşehir ilçe belediyelerinin Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ne geçişinin tamamlanması zorunluluğu getirildi. Böylece bu tarihten itibaren 37 milyon kişinin sıfır atık yönetim sisteminden faydalanması öngörülüyor.

 

 

Sisteme geçiş tarihleri farklılık gösteriyor

 

Yönetmelikle organize sanayi bölgeleri, havalimanları, iş merkezi ve ticari plazalar, limanlar ile 5 bin metrekare ve üzeri alışveriş merkezleri, bazı sanayi tesisleri, 250 ve fazla öğrencisi bulunan eğitim kurumları ile yurtlar, 100 oda ve üstü konaklama kapasiteli işletmeler, 100 yatak ve üzeri kapasiteli sağlık kuruluşları, akaryakıt istasyonları ile dinlenme tesisleri, 300 ve üzeri konuta sahip sitelere, Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ne geçişi 31 Aralık 2020'ye kadar tamamlama şartı da getirildi.

Bunun yanı sıra bin-4 bin 999 metrekare alışveriş merkezleri, 20-99 büro kapasiteli iş merkezi ve ticari plazalar, tren ve otobüs terminalleri, 50-249 öğrencisi bulunan eğitim kurumları ve yurtlar, 50-99 arası odası bulunan konaklama işletmeleri, 50-99 yatak kapasiteli sağlık kuruluşları 31 Aralık 2021'de sisteme geçecek. Bin metrekareden az alandaki alışveriş merkezleri, 50'den az öğrencisi bulunan eğitim kurumları ve yurtlar, 50 'den az oda konaklama kapasiteli işletmeler ile 50'den az yataklı sağlık kuruluşları 31 Aralık 2022'ye kadar Sıfır Atık Sistemi'ne geçişini tamamlayacak.

 

1 Ocak 2022’ye kadar süremiz var

 

Öte yandan Bartın gibi nüfusu 250 binin altında olan il belediyeleri, büyükşehir ilçe belediyeleri, ilçe belediyeleri ile belediye birlikleri 31 Aralık 2021'de, il merkez ilçe belediyeleri dışındaki diğer belediyeler, mücavir alan dışındaki il özel idareleri için de sisteme geçişin son tarih 31 Aralık 2022 olarak belirlendi.

 

Sıfır Atık Belgesi derecelendirilecek

 

Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ni kuran yerler için ise ‘Sıfır Atık Belgesi’ alınmasına yönelik düzenleme yapıldı. Buna göre, ilk etapta temel seviyede belge alınması, daha sonrasında bir yıllık çalışmaları ve gelişmeleri takiben gümüş, altın, platin seviyelerindeki nitelikli belgenin alınması konusu düzenlendi.

 

Her il kendi planını hazırlayacak

 

İl genelinde sıfır atık yönetim sisteminin bir bütünlük içerisinde yürütülmesi için mülki idare amirinin başkanlığında Mahalli Çevre Kurulu kararıyla her il için ‘İl Sıfır Atık Yönetim Sistemi Planı’ hazırlanacak. Bu plan çerçevesinde konutlarda dahil olmak üzere bina ve yerleşkelerin sisteme geçişi sağlanacak.

Yönetmeliğin uygulanmasına yönelik, belediyeler ile bina ve yerleşkelerin sisteme geçişinde Bakanlıkça yönlendirici kılavuzlar yayımlanacak.”

ETİKETLER : Bartın Sıfır Atık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ali Özcan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi