GMİS de tartışmaya değer bulmadı

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, AK Parti Hükümeti ile sürdürülen 2019-2020 dönemine ilişkin Kamu Toplu İş Sözleşmeleri’nde hükümetin teklif ettiği rakamların kabul edilemez olduğunu bildirdi. GMİS Yönetimi, yasal süreç sonunda talepleri doğrultusunda bir gelişme olmadığı takdirde grev haklarını kullanacaklarını kaydetti.
Bu haber 2019-07-12 09:31:41 eklenmiş ve 183 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Kamu Toplu İş Sözleşmeleri’ne ilişkin açıklama yapan GMİS Yönetimi, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) 28. Dönem, Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) 18. Dönem Toplu İş Sözleşmeleri süreçlerinin devam ettiğini, bu sözleşmeleri ilgilendiren ve Hükümet tarafından 9 Temmuz 2019 tarihinde açıklanan zam teklifinin kabul edilemez olduğunu açıkladı. Açıklamada şöyle denildi:


İşçi ne istiyor?

 

“Sendikamız ile Kamu-İş arasında sürdürülen ve 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasını kapsayacak TTK 28’nci Dönem, MTA 18’inci Dönem Toplu İş Sözleşmeleri süreçleri devam etmektedir. TÜRK-İŞ Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu, bu toplu iş sözleşmeleriyle ilgili teklifini 19 Haziran 2019 tarihinde Hükümet adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na vermiştir. Teklifte, en düşük kamu çalışanı işçinin ücretinin en az 3 bin 500 TL olması, 300 TL seyyanen zam ile ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon + yüzde 3 refah payı talep edilmiştir.

 

 

Hükümet ne teklif etti?

 

Hükümet ise 9 Temmuz 2019 tarihinde teklifini vermiştir. Bu teklifte 3 bin 500 TL altında ücret alanlara 60 TL seyyanen ve birinci altı ay yüzde 5, ikinci altı ay ise yüzde 4 zam önermiştir.

 

“Kabul edilemez”

 

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu adına basına da ifade ettiği gibi bu teklif kabul edilemez. Biz de Genel Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu olarak bu teklifi tartışmaya değer bulmadığımızı ve kabul etmeyeceğimizi belirtiyoruz. Ankara’da, Sayın Bakan ve ilgilileri, toplu iş sözleşmelerimiz, TTK harici servisler ve yerüstü çalışanları ile MTA çalışanlarımızın düşük ücret sorunları hakkında bilgilendiriyoruz.

 

“Gelişme olmadığı takdirde grev...”

 

TÜRK-İŞ öncülüğünde süreci takip ediyoruz. Ancak yasal süreç sonunda taleplerimizle ilgili bir gelişme olmadığı takdirde grev hakkımızı kullanmak durumunda olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Gönül ister ki, son derece makul olan taleplerimiz doğrultusunda sözleşmelerimizi masa başında bitirelim”.

ETİKETLER : Bartın Türk-İş GMİS TTK MTA Toplu İş Sözleşmesi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım