Küllerinden doğan marka: PODY YATAK

Şubat 2012'deki yangında tamamı yanan fabrikasını yeniden ayağa kaldıran ve bugün Türkiye genelindeki 136 bayisinin yani sıra yurt dışına da açılmaya hazırlanan PODY Yatak, artık büyük bir Bartın markası...
Bu haber 2019-07-12 09:18:10 eklenmiş ve 450 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

6 Şubat 2012 tarihinde yerel ve ulusal haber ajansı ve siteleri Bartın’da çıkan bir yangını manyetlerine taşımıştı. Tüm haber sitelerinin “Son Dakika” anonsu ile verdiği haberde Bartın’da çıkan yangın neticesinde 2007 yılında ilimizde kurulan PODY Yatak Fabrikası’nın tamamen kül olduğu bilgisi veriliyordu. Kimilerine “Herşey bitti” dedirten talihsiz olayın üzerinden sadece 7 yıl geçti. Bu süre zarfında fabrika büyük bir azim ile çok kısa sürede yeniden kuruldu ve üretime başladı. PODY YATAK bugün dev bir marka olarak 136 bayisi ile iç piyasada büyük bir söz sahibi. Kalitesi ve ürün yelpazesi ile artık dış piyasalara açılmaya hazırlanan PODY Yatak, artık sadece yatak da üretmiyor. Ürün gamında yatak baza ve baylıklarının yanı sıra koltuk ve kanepe modelleriyle de piyasa payını daha üst seviyelere taşımayı hedefliyor.

 

 

Azmin zaferi

 

2007 Yılında Kurulan, 2012 yılında yangında fabrikası kullanılmaz hale gelen ama çalışma azminden vazgeçmeyen, hep nasıl daha iyisini yapabilirizi hedefleyen PODY Yatak firmasının öyküsünü sahibi İsmail Kalafat’tan dinledik. Genç bir girişimci olan İsmail Kalafat, ropörtajımız sırasında, azim ve doğru kararlarin zafere ulaşmaya nasıl yardımcı olduğunu anlattıklarıyla gözler önüne serdi.

 

Çıraklıktan patronluğa...

 

Soru: Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

Cevap: 1975 Bartın doğumluyum. Eğitim hayatım ailemin içinde bulunduğu ekonomik şartlar nedeniyle maalesef fazla uzun sürmedi. 1987 yılında çalışma hayatına başladım. Bu işe çıraklık yaparak başladım ve bu 1995’e kadar böyle devam etti. Askerden geldikten sonra bir dönem mobilya mağazasında pazarlama, satış personeli olarak çalıştım. Daha sonraki yıllarda Bartın’da kurumsal bir firmada imalat sektöründe, daha sonra da pazarlama departmanında 10 yıl çalıştım. Bu sürecin sonunda da şu an ki firmamız olan PODY Yatak firması kurduk.

 

Bartın markası

 

Soru: PODY Yatak firmasını kurmak aklınıza nereden geldi?

Cevap: Bartın’da çalıştığım kurumsal firmada yatak ve baza imalatı ile kanepe imalatı yapılıyordu. Biz de oradan esinlendik ve ‘Neden bir Bartın markası olmasın’ diye kendimize sorduk. 2007 yılında Pody Yatak Firması’nı kurduk ve süreç bu şekilde devam etti. 2009 yılına kadar sadece yatak üretimi olarak devam ettik. 2009’dan sonra müşteriden gelen taleple baza ve başlık imalatı devam etti. 2010 yılından sonra kanepe, koltuk üretimi de eklendi. Halen böyle devam ediyoruz.

 

 

“Yangın sonrası çok destek gördük”

 

Soru: Fabrikanız 2012 yılındaki yangında tamamen yanınca neler hissettiniz?

Cevap: Yangın haberini duyduğumuzda kolay olmadı. Sonuçta çocuğunuz gibi baktığınız bir firma ve bu firmayı büyüterek gidiyorsunuz. Ben firmama kesinlikle hep bu gözle baktım, küçükten büyüğe doğru büyütmeye baktım. Sonuçta böyle bir felaket yaşadık ama pes etmedik. ‘Daha iyisini nasıl yaparız, biz bu yangını nasıl atlatırız’ diye çözüm aradık. Çünkü yangın öyle küçük bir yangın değildi, işletmemizin yüzde yüzü yanmıştı. Makine parkurumuzda yanmıştı, tabi o günkü şartlar ve tekrar başlamak zordu. Yangın 6 Şubat’ta kışın ortasında oldu. Ertesi sabah olduğunda tüm çalışanlarımızı yanan fabrikanın önünde beklerken gördüğümde döktüğüm gözyaşını inanın yangında dökmedim. Hiç unutamayacağım bir gündü. Yeniden başlamak ve üretime devam etmek konusundaki kararımda elemanlarım için ne yapabilirim sorusuda oldukça etkili oldu. Elemanlarınızı soğukta o halde görünce bu işe devam etme kararı aldım. Allah’a çok şükür müşterilerimizden gelen ‘Biz sizin yanınızdayız’ desteği ve o günkü dönemde Bartın Ticaret Odası Başkanımız İsmail Toksöz’ün bizlere çok destekleri oldu. ‘Biz her türlü arkanızdayız ve verdiğiniz kararlara saygılıyız’ dedi. Atılım Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Necmi Ateş de o günkü süreçte bu işe devam etmemiz konusunda bize dükkan tahsis etti. Sonra biz belirli bir süre kiralık dükkânlarda bu işe devam etme kararı aldık. 2013 yılında kendi işletmemize tekrar kavuştuk ve sıfırdan başlayıp bugünlere geldik.

 

 

Hayalci ticaret yapmadık

 

Soru: Firmanın bu denli büyüyeceğini hayal ediyor muydunuz?

Cevap: Sonuçta ticaret tabi ki büyük bir risk getiriyor. Ülkemizde inişli çıkışlı grafikler her zaman var. Biz bu işe başlarken birden bire büyüyecek gözüyle bakmadık. Biz hep adım adım ve piyasa koşuluna uyarak gittik. Hayalci ticaret yapmadık, elimizden geldiğince oturmuş bir düzende gitmeye ve belirli bir sistemin üzerinde yürümeye çalıştık. Firmamızı 2007 yılında 2 ortaklı kurduk. Görev dağılımları, personel eğitimi bunlar hep sürecin getirdiği doğrular. Tabi belli başlı firmalardan da örnekler aldık. Bartın’da ve diğer illerde bulunan kurumsal firmalardan, özellikle İnegöl ve büyük şehirlerdeki ortak olan firmaların, işleyiş sistemleri üzerinde kendimizi geliştirdik. 11 bir yıl süren ortaklığın ardından da firmanın tek sahibi ben oldum.

 

 

Yeni ürün çalışmaları sürüyor

 

Soru: Hayalinizde farklı ürünler ve konseptler var mı ?

Cevap: Zaman zaman oluyor. Mesela şu andaki hedefimizde vakumlanmış yatak var. Türkiye’ye daha yeni yeni giriyor, yurtdışında oldukça revaçta bir ürün. Şu an onunla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bunun amacı; nakliye ve depolama esnasında yer tasarrufu sağlamak. Bir de de monte baza yapmak istiyoruz. Türkiye’de biraz daha yeni, bir kaç firma denedi ama başarılı olamadı. Çalışmalarımız sürüyor.

 

 

Yatak, vücudun şeklini almalı

 

Soru: Sizce vatandaşlar yatak alırken nelere dikkat etmeli?

Cevap: Bizim geçmişten gelen şöyle bir tecrübemiz var; yatak sert olursa sağlam olur, pahalı olan yatak iyi olacak mantığından dolayı zorlanıyoruz. Öyle bir kanı yok, ‘sertse sağlam olur, pahalıysa iyi olur’ mantığı bence yanlış. Öncelikle insan yatağın şeklini almamalı. Yatak insanın şeklini almalı. Temel kural bu. Genelde kullananlar pek bilmiyor. Bilmedikleri için de yanlış yatak tercih ediyorlar. Sonra da ya değiştirme derdine düşüyorlar ya da ‘falanca firmanın yatağı hiç iyi değil’ gibi düşünceler oluşuyor. Biz kişiye özel üretim yapıyoruz. Yatak ve baza da ölçü birimimiz tamamen müşteriye dayalı. Son yıllarda evlerimiz küçüldü maalesef, evlere göre yatak baza yapımı bu bizim kendimizi geliştirdiğimiz bir sektör ve biz bunda gerçekten iddialıyız. Ve imalatı çok kısa sürede yapıyoruz.

 

Türkiye genelinde 136 bayi ile hizmet veriyor

 

Soru: PODY yatak almak isteenler size nasıl ulaşabilir?

Cevap: Biz bayilik sistemiyle çalışıyoruz. Bartın, Kastamonu, Bolu, Zonguldak, Ankara’nın birkaç ilçesi olmak üzere 136 satış noktamız var. Genelde bayiler bize ulaşıyor. Sipariş sistemiyle bir iki gün içerisinde teslimatını yapıyoruz. Yatak, baza, başlık, kanepe ve koltuk ürünlerimiz için bayilerimizle iletişime geçtiklerinde bizler isteklerine göre üretim yapıyoruz.

 

 

Soru: Gelecek için firma olarak hedefleriniz neler?

Cevap: Kesinlikle ürün çeşitlerimizi geliştirme çabalarımız var. Bununla ilgili kendi içimizde ekiplerimiz var. Arkadaşlarımızla birlikte fuarları geziyoruz, kendi alanımızla ilgili ne kadar fuar varsa katılmaya çalışıyorum. Malzeme açısından da üretim açısından da. Sektör genellikle birkaç büyük firmanın reklam yaptığı ürün üzerinde yoğunlaşmış vaziyette. Biz elimizden geldiğince bu konuda öncü olmaya çalışıyoruz. Her geçen gün büyüyoruz. 2007’de başladığımızda tek bir modelle başladık. Şimdi 13 değişik özelliğe sahip modelde yatak üretiyoruz. 6 değişik modelde de baza üretimimiz var. Her geçen yıl bunlara yenileri ekleniyor.

 

Her bütçeye uygun ürün var

 

Soru: Diğer markalara göre fiyat politikanız nasıl?

Cevap: 13 model yatağımız olduğu için hemen hemen her bütçeye uyacak yatağımız var. Tabi ki kurumsal firmalara göre bizim yatak fiyatımız daha düşük. Çünkü onlar gibi büyük reklam giderlerimiz yok. Kullandığımız malzeme konusunda da piyasanın baş aktörleri olan firmalardan pek farkımız yok. Hemen hemen aynı yerlerle çalışıyoruz. O yüzden kalite açısından çok bir fark yok. Kendimizi bildiğimizden dolayı bazı ürünlerimizde de oldukça iddialıyız. 

 

“Azerbaycan için bayilik görüşmesi yapıyoruz”

 

Soru: Tüketici neden sizi tercip etmeli?

Cevap: Birincisi kesinlikle sonuna kadar markamızın ve ürünümüzün arkasındayız. Garanti kapsamında elimizden geldiğince her türlü yardımı sağlıyoruz. Asla ‘malı sattık, işimiz bitti’ düşüncesi içerisinde olmadık, olmayız. Garantisi bitmiş olsa bile elimizden gelen yardımı yapıyoruz. İkincisi, yurtdışına açılma çalışmalarımız sürüyor. Şu anda Azerbaycan’la görüşüyoruz mesela. Bir bayilik verme durumumuz var, inşallah olacak gibi gözüküyor. Tabi süreç kolay olmuyor yurtdışı olduğu için. Teminat süreçleri var. Çözebilirsek Azerbaycan’la çalışma durumumuz var. Ardından da yurt dışına mal satımını hedefliyoruz.

 

 

“Bartın’da üretim yapan firmalara destek olun”

 

Soru: Son olarak okurlarımıza ve Bartınlılara neler söylemek istersiniz?

Cevap: Tüm Bartınlılar ilimizde üretim yapan yerli firmalara destek olunsun. Şöyle bir kanı; ‘Bartında bu ürün olmaz’, ‘Bartında üretildiyse kötü üretilmiştir’ mantığına kesinlikle katılmıyorum. Bartın’da üretilen ürünler gerçekten diğer firmalara göre daha iyi ve kaliteli. Çünkü genelde sistem bölgesel çalıştığı için bölgede insanların nasıl ürün sevdiğini bildiklerinden dolayı ona göre üretim yapıyorlar. Mesela ben bölgedeki bir kaç otel dışında tüm otellere ürün veriyorum. Onlardan gelip de ‘biz senin ürününe bakmak istiyoruz’ seklinde bir yaklaşım da olmadı. İnsanı üzen tarafı bu. Bir düşünün; iki Bartın girması biri tirizm sektöründe diğeri yatak ve koltuk üretiminde siz yerli firmaya şans dahi vermiyorsunuz. Üzücü... Bu noktada ben de Bartınlılardan özellikle şunu rica ediyorum, Bartın’da üretim yapan firmalara destek olun. Yani biz aynı gemideysek zaten beraber gideceğiz. Bartınlılar bize güvensin. Allah’ın izniyle biz Bartın’ı ayaklar altına almayız, aldırmayız. Çünkü biz Türkiye genelinde tanınan kendisi ispat etmiş bir firmayız.

ETİKETLER : Bartın PODY Yatak İsmail Kalafat
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım