Dursun, beton yol deneyimlerini Çanakkale’de anlattı

Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, faaliyete geçeli henüz 11 ay olan Beton ve Kilitli Parke Üretim Tesisi’nden ve Bartın’ın köy yollarındaki beton yol çalışmalarından elde edilen bilgi birikimi ve deneyimleri, Vilayetler Birliği tarafından İçişleri Bakanlığı’nın desteğiyle Çanakkale’de düzenlenen seminerde, Türkiye’nin dört bir yanından gelen İl Genel Meclisi Başkanları ile paylaştı.
Bu haber 2019-07-12 09:09:53 eklenmiş ve 1537 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Vilayetler Birliği Sürekli Eğitim Merkezi (VİBEM) ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği işbirliği ile 08-12 Temmuz 2019 tarihleri arasında, Çanakkale’de, İl Özel İdarelerine yönelik olarak “İl Genel Meclis Başkanları ve Vilayetler Birliği Temsilcileri Eğitim Semineri” düzenlendi.

 

 

AK Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti

 

Seminer için Çanakkale’ye giden Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Türkiye’deki tüm İl Genel Meclisi Başkanlarının katıldığı toplantı öncesinde AK Parti Çanakkale İlBaşkanlığı’nı ziyaret eden Dursun, İl Başkanı Av. Gültekin Yıldız ile makamında görüştü. Yıldız, Dursun’a nazik ziyaretinden dolayı teşekkür ederken ilk fırsatta Bartın’a gelmek istediğini söyledi.

 

 

Dursun sunum yaptı

 

Asfalta göre çok daha ekonomik ve dahanıklı olan beton yol uygulamaları ile ilgili bilgi ve görüş alışverişinde bulunulan seminerin ikinci gününde çeşitli üniversiteler tarafından yapılan bilimsel çalışmalar anlatıldı. Samsun,ve Koceli Büyükşehir Belediyeleri’nin uygulayıcı birim müdürleri de teknik bilgiler ile katılımcıları beton yol uygulamaları ile ilgili olarak bilgilendirdiler. Toplantıda 51 İl Özel İdaresi arasında beton yollarla ilgili kendi bünyesinde beton santrali de kurarak deneyim ve birikimlerini en üst seviyeye çıkartarak herkese örnek olan Bartın İl Özel İdaresi adına Kenan Dursun bir sunum yaptı.

 

 

Bartın’da yapılanları anlattı

 

Dursun sunumunda, Bartın’da İl Genel Meclisi’nde alınan karar doğrultusunda hayata geçen ve geçtiğimiz yıl Ağustos ayında üretime başlayan Beton ve Kilitli Parke Üretim Tesisi’ni anlattı. Daha bir yılını doldurmayan bu tesisin örnek bir proje olduğunu vurulayan Dursun, bir taraftan beton yol üretimi yaparken diğer taraftan da parke taşı üretimine devam edildiğini, gece-gündüz çift vardiya sistemiyle üretim yapılan tesisin 11 aydır aralıksız çalıştığını söyledi. Dursun, “Bu tesisimiz 11 aydır hem taş hem de beton üretiyor. Bu güne kadar 120 bin metrekare kilitli parke taşı üretmiş ve bunları araziye göndermiş bulunmaktayız. 120 bin metrekareyi kilometreye böldüğümüzde 25-30 km’ye yakın kilitli parke ile yol yapmış bulunuyoruz” dedi.

 

Maliyetlerdeki düşüşe de değindi

 

Tesis sayesinde yol bakım maaliyetlerindeki büyük düşüşe de değinen Kenan Dursun, asfaltın kilometresinin en iyimser tabloda 350-400 bin TL’ye mal olduğunu, ama kendilerinin 20 cm kalınlığında, 6 metre genişliğindeki kuru beton ile yaptıkları yolların km’sinin ise 200 bin TL’ye mal olduğunu anlattı. Dursun, totale vurulduğunda elde edilen tasarrfu miktarının oldukça fazla olduğunu söyledi.

 

 

Uygulamalı eğitim de verildi

 

Seminer katılımcılarına daha sonra beton asfaltın döküm uygulamalarına ilişkin olarak teknik bilgiler bizzat uygulama sahasında gösterilerek anlatıldı. 

 

ETİKETLER : Bartın Çanakkale Bartın İl Özel İdaresi Bartın İl Genel Meclisi AK Parti beton yol
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi