Denizden çıkanlar herkesi şaşırttı

Sıfır Atık Mavi Projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce Amasra ilçesinde düzenlenen “Sıfır Atık Mavi Günü” etkinliğinde denizden çıkan atıklar herkesi şaşkına çevirdi. Dalgıçlar denizden büyük miktarda plastik atığın yanı sıra kamyon lastiği, meşrubat ve bira şişeleri, çok miktarda meşrubat kutusu ve pet şişe ile bir de elektrikli süpürge hortumu çıkardı.
Bu haber 2019-07-10 16:29:58 eklenmiş ve 572 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Sıfır Atık Mavi Projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce Amasra ilçesinde “Sıfır Atık Mavi Günü” etkinlikleri düzenlendi. Öğrencilerin öğrencilerin Amasra Büyük Liman’da plaj temizliği yapması ile başlayan etkinlik, Amasra Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı’nın dalgıçları ile gönüllü dalgıçların denizde gerçekleştirdikleri temizlik ile sürdü. Yaklaşık 1 saatin ardından denizin dibinden çıkartılan çöpler şaşkınlık yarattı. Denizden büyük miktarda plastik atığın yanı sıra kamyon lastiği, meşrubat ve bira şişeleri, çok miktarda meşrubat kutusu ve pet şişe, hatta elektrikli süpürge hortumu dahi çıktı. Bartın Valisi Sinan Güner, törendeki konuşmasında denizlerimizi ve çevremizi temiz tutmanın modern çağın ve insanlığın bir gereği olduğunu vurgularken, Sıfır Atık Mavi projesini destekleyeceğine ve çevre kirliliği sorunun çözümü için tüm gayretiyle çalacağına söz verdi. 

 

 

İlk olarak plaj temizlendi

 

Amasra Büyük Liman’da düzenlenen etkinliğe Bartın Valisi Sinan Güner, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, il ve ilçe daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlik çerçevesinde ilk olarak öğrenciler tarafından Büyük Liman plajı temizlendi. Plajı bir baştan bir başa temizleyen öğrenciler, topladıkları çöp ve atıkları çuvallara doldurarak Büyük Limana taşıdılar.

 

 

Denizde yok yok!

 

Daha sonra etkinliğe katılan protokol ile birlikte Büyük Liman’a geçildi ve burada Amasra Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı dalgıçları ile gönüllü Amasralı dalgıçların katılımı ile deniz dibinin temizliği yapıldı. Dalgıçlar yaklaşık 1 saat boyunca defalarca dalarak liman içindeki çöpleri ve atıkları temizlemeye çalıştılar. Sadece 1 saat içerisinde çıkanları görenler şaşkınlıklarını gizleyemediler.

 

 

Elektrikli süpürge hortumu bile var

 

Denizden çıkarılanlar arasında çok sayıda pet xişe ve plastik malzemenin yanı sıra meşrubat ve alkollü içeceklere ait şişeler, teneke kutular ve kampon lastiği ile elektrikli süpürge hortumu dahi vardı.

 

Vali Güner: “Herkesten konuya hassasiyet bekliyoruz”

 

Etkinliğin sonunda kısa bir açıklama yapan Bartın Valisi Sinan Güner, dalgıçların çıkardığı atıkların herkesi üzdüğünü belirtirken, Sıfır Atık Mavi projesinin bundan sonra daha da genişleyerek Bartın’ın, Karadeniz’in hatta Türkiye’nin tüm sahil kesimlerinde devam edeceğini söyledi. Kendilerinin projenin başlangıç kısmında yer aldıklarını belirten Güner, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu çalışmalarımız sadece denizle sınırlı kalmayacak, karada da devam edecek. Özellikle Amasra gibi turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu yerlerde buraya gelen turistlerden, ilçe halkı ve esnafımızdan bu konuya hassasiyet göstermelerini bekliyoruz. Sularımızı ve çevremizi temiz tutma artık modern çağımızın bir gereği haline geldi.

 

 

Hayat tarzı haline gelmeli

 

Bizler sadece bu konuda farkındalığı arttırmak ve projeyi desteklemek için buradayız. Bu sadece yarım ya da 1 saatlik bir faaliyet değil, bir hayat tarzıdır. İnsanın ailesinden, çevresinden aldığı eğitimle oluşturması gereken bir kültürdür. Aynı zamanda bu kültürü çocuklarımız gençlerimizde oluşturmak için okullarımızda bu yönde verdiğimiz eğitimlere daha aktif bir şekilde devam edeceğiz.

 

Her şey çöp değil

 

Artık çöp ifadesinden uzak durmaya çalışıyoruz. Çünkü çevreye atılan her şey aslında çöp değil, bunun geri dönüşümünü sağlayarak ekonomiye de katkı sağlaması mümkün. Bu nedenle kelimelerimizi de özenle seçmeye gayret gösteriyoruz. Herkes kendi bulunduğu alanda bu konuda gerekli hassasiyeti göstermeli.

 

 

Temiz Bartın = Daha çok turizm geliri


Turizm sektörü sürdürülebilir bir gelir olmalı. Bunu sürdüremediğimiz takdirde turizm sektöründeki kaynaklarımızı tükettiğimiz takdirde buradan gelecek olan ekonomik gelirimizde doğal olarak kesilecektir. Bunu unutmamak gerekir. Temiz bir deniz, su ve çevreyle tanımış bir Bartın ve Amasra’nın turizmdeki etkisini siz takdir edebilirsiniz. Bunun tersi olduğunda turizm sürdürülemez bir hale geldiğinde bu alanı ve değeri de kaybederiz. Bu sadece çöp toplama meselesi değil, hayat tarzı, ekonomik geçim kaybı. Pek çok alanı olumsuz etkiliyor. Bunların dönüşmemesi, ekolojik hayatı etkilemesi, su hayatını etkilemesi, bunların toplanması ve bertaraf edilmesi ile ilgili maliyetler... bunların hepsi büyük bir miktara ulaşıyor. Hiçbir şey görüldüğü gibi bu kadar basit değil. Çevre hassasiyetine önem vermeliyiz.”

 

Sıfır Atık Sözü verdi

 

Konuşmasının sonunda Bartın Valisi olarak bu kampanyayı desteklediğini deklare eden Güner, “Konunun çözümü için çalışacağımı, bu alanda çalışan herkese destek vereceğimi burada sizlerin, devletimizin ve bakanlığımızın huzurunda bir kez daha beyan ediyorum” dedi ve Sıfır Atık Mavi Sözü’nü okudu:

“Denizlerimizin ve kıyılarımızın kirlenmesini önlemeye, kirlilikle mücadeleyi özendirmeye, geliştirmeye ve katılımı arttırmaya, gelecek nesillere sağlıklı bir ortam bırakmaya, iyi bir çözüm üretmek için yaratıcılık ve yenilikçilik kapasitelerini geliştirmeye tek kullanımlık plastik tüketmek yerine alternatiflerini kullanmaya Sıfır Atık Mavi ile döngüsel ekonomiye destek olmaya söz veriyorum.

 

 

Özcan proje ile igili bilgi verdi

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan da, Türkiye’yi çevreleyen denizlerin korunmasını desteklemeyi hedefleyen Sıfır Atık Mavi Projesi ile ilgili olarak bilgi verirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan ve Sıfır Atık Mavi Projesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yürütüldüğünü ve Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) iş birliğiyle hayata geçirildiğini anımsattı. İlk olarak geçtiğimiz ay İstanbul Ziya Kalkavan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla kamuoyuna tanıtılan Proje’nin Türkiye'nin tüm kıyı şeritlerinde, göl ve nehir kenarlarında atıkların toplanmasını kapsayacak şekilde yürütüleceğini, bu seferberlikle denizlerimiz ve kıyılarımızın atıklardan kurtarılmış olacağını söyleyen Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

18 bin 750 kurum ve kuruluşta uygulamaya geçildi

 

Denizlerde ve okyanuslarda biriken çöpler, küresel iklim değişikliği, tükenmekte olan türler, hava ve çevre kirliliği konularında önlem almak için ulusal ve uluslararası boyutta birçok çalışma yürütülmektedir. Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında bugüne dek 18 bin 750 kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçilmiştir. Proje kapsamında; dönüşebilecek atıklar ayrıştırılarak geri dönüşümle ekonomiye kazandırılıyor. Yine organik atıklarımızı da kompost tesislerinde geri dönüşüme tabii tutmak suretiyle, peyzaj alanlarımızda, millet bahçelerimizde, parklarımızda bitkilerimizin yetiştirilmesinde kullanmaya gayret gösteriliyor.

 

 

28 ilde Valilik sorumlu

 

Sıfır Atık Projesi’nin devamlılığı açısından Bakanlığımız tarafından Sıfır Atık Yönetmeliği hazırlanmış olup, böylelikle yönetmelik çerçevesinde 2023 yılına gelindiğinde ilçelere ve şehirlere çöp kamyonu girmeyecek, çevrenin ve doğanın korunduğu bir süreç hep birlikte başlatılmış olacak. Bakanlığımız tarafından ‘Sıfır Atık Mavi Projesi’yle, çevreyi koruma konusunda duyarlılık oluşturulmuş ve yarınlara temiz bir Türkiye bırakmak için kaynakları daha verimli kullanmaya gayret gösterilmiştir. Sıfır atık sistemine tamamen geçildiğinde, 2023 yılında, ham maddelerde yurt dışından ithal edilmeyecek, böylelikle hem cari açığa katkıda bulunacak hem de ham maddelerin Türkiye’de üretilmesi sağlanacak. ‘Deniz Çöpleri Eylem Planlarının Hazırlanmasına İlişkin Genelge’ kapsamında da 81 ilimizde ve denize kıyısı olan özellikle 28 ilimizde valiliklerin sorumluluğunda deniz çöpleri il eylem planları hazırlanarak uygulamaya alınacak ve deniz çöpleriyle mücadeleye yönelik uygulanacak.

 

Neden önemli?

 

Sıfır Atık Projesiyle israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, ortaya çıkan atığın miktarının azaltılması, etkin toplama sisteminin kurulması ve atıkların geri dönüştürülmesi, ekonomik kazanç sağlanarak doğanın korunması amaçlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu amaç doğrultusunda hazırladığı ‘Sıfır Atık El Kitapçığı’nda ise rakamsal veriler ışığında neler yapılması gerektiğine dair bilgiler aktarılıyor. Kitapçıkta sadece bir ton atık kağıdın geri kazanımı ile 17 ağacın kesilmesinin ve 12 bin 400 metreküp sera gazının engellendiği, 2.4 metreküp atık depolama alanından da tasarruf sağlandığı belirtiliyor. Projenin anlatıldığı kitapçıkta metal ve plastik geri kazanımı ile yüzde 95 enerji tasarrufu sağlanabileceği, geri dönüştürülen her bir ton cam için yaklaşık 100 litre petrolden tasarruf edileceği vurgulanıyor.‘Sıfır Atık’, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atığın miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir. Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Son yıllarda tüm dünyada bireysel, kurumsal ya da belediye genelinde sıfır atık uygulama çalışmaları yaygınlaşmaktadır.” 

ETİKETLER : Bartın Amasra Sıfır Atık Mavi Çevre ve Şehircilik bakanlığı Sinan Güneir Ali Özcan
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım