15 Temmuz ruhu etkinliklerle yaşatılacak

Bartın Müftülüğü, 15 temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla, yurt genelinde olduğu gibi Bartın’da da düzenlenecek olan etkinlikleri ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı genelgeyi kamuoyu ile paylaştı. Bu kapsamda Bartın’daki tüm camilerinde ve Kur’an kurslarında 15 Temmuz’a kadar şehitlerimiz için en az bir Kur’an hatmi okunacak. 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece saat 00.13’te tüm camilerden salalar okunacak. 15 Temmuz Pazartesi günü öğlen namazı öncesinde tüm camilerde “Kur’an’ı Kerim Ziyafeti” programları yapılacak. Şehitlikler ziyaret edilecek, Yaz Kur’an Kursu öğrencileri arasında "15 Temmuz Kardeşlik Etkinliği" düzenlenecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan "Vatanım Her Şeyim" adlı çocuk kitabı ücretsiz olarak dağıtılacak, tüm illerde "15 Temmuz ve Din İstismarı" konulu konferanslar düzenlenecek.
Bu haber 2019-07-09 15:46:01 eklenmiş ve 113 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Diyanet İşleri Başkanlığı, devletimizin göz bebeği Türk Silahlı Kuvvetler ile Emniyet teşkilatının yanı sıra yargı sisteminin içine sızmış terör örgütü FETÖ militanlarınca yapılmak istenen 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin yıldönümü dolayısıyla Türkiye genelinde düzenlenecek programlara ilişkin genelge yayımladı. İl ve ilçe müftülüklerinin tümüne gönderilen genelge Bartın Müftülüğü tarafından da internet sitesi aracılığıyla vatandaşlara duyuruldu. Söz konusu genelgede, 15 Temmuz ruhunun ortak bir bilince dönüştürülmesinin büyük önem arz ettiği vurgulanırken, hafta boyunca sürecek etkinlikler ile bu ruhun yaşatılmaya çalışacağı belirtildi.

 

“Amaç, 15 Temmuz ruhunu ortak bir bilince dönüştürmek”

 

Bartın Müftülüğü açıklamasında, Diyanet genelgesi doğrultusunda gerçekleştirilecek olan programlara ilişkin şu bilgiler verildi:

“15 Temmuz 2016 gecesi devletimizi yıkmaya, vatanımızı işgal etmeye, milletimizi yok etmeye kasteden ihanet çetesi FETÖ karşısında necip milletimiz, sergilemiş olduğu kutlu mücadele sayesinde istiklâl ve istikbâlini korumayı bilmiştir. Bayrağına, vatanına ve devletine sahip çıkmak üzere hürriyet, irade ve bekasına yönelik girişilen ihanet kalkışmasına karşı hiç tereddüt etmeden silahlara göğsünü siper ederek tankların önüne atılan, din-ü devlet, mülk-ü millet için canını feda eden aziz şehitlerimizi anmak, gazilerimizi yâd etmek üzere 15 Temmuz Ruhu'nun milletimiz nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi amacıyla Başkanlığımızca etkinlikler düzenlenecektir. Söz konusu etkinliklerle 15 Temmuz Ruhu'nun, birlik ve beraberlik şuurunun, din istismarına karşı farkındalığın artırılması, gençlerimiz ve çocuklarımız başta olmak üzere milletimiz nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesi beklenilmektedir.

 

 

Kur’an hatmedilecek

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın öncülüğünde milletimizin katılımıyla ‘Şehitlerimiz İçin Kuran Okuyoruz’ kampanyası başlatıldı. Bu kapsamda 15 Temmuz 2019 tarihine kadar her cami ve Kur'an kursunda en az bir Kur'an hatmi okunacak.

15 Temmuz 2019 Pazartesi günü öğle namazı öncesi tüm il ve ilçe merkez camilerinde, bu toprakları vatan kıldığımız günden beri değerlerimiz uğruna canlarını feda eden bütün şehitlerimizin ruhlarına ithafen ‘Kur'an-ı Kerim Ziyafeti’ programları yapılacak. Diğer cami ve mescitlerde ise şehitlerimizin ruhlarına ithafen Kur'an-ı Kerim tilaveti yapılacak. Din görevlilerinin öncülüğünde Yaz Kur'an Kursu öğrenci ve velilerinin katılımlarıyla vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik konulu etkinlikler yapılacak.

 

Kardeşlik etkinliği

 

İl ve İlçe gençlik koordinatörleri tarafından Yaz Kur’an Kursu öğrencileri arasında ‘15 Temmuz Kardeşlik Etkinliği’ düzenlenecek. Programlarda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Vatanım Her Şeyim’ adlı çocuk kitap ücretsiz dağıtılacak.

 

Konferanslar düzenlenecek

 

Din istismarı ile mücadele etmek ve bu konuda toplumu Kur'an ve sünnete dayalı sahih dinî bilgi ile aydınlatmak amacıyla 03-19 Temmuz 2019 tarihleri arasında 81 il ve 132 ilçe olmak üzere toplam 213 noktada halkımıza yönelik, ‘15 Temmuz ve Din İstismarı’ konulu konferanslar düzenlenecek. Konferanslara konuşmacı olarak Başkanlığımız üst düzey yetkilileri, müşavirleri, uzmanları ve birim amirleri katılacak. Konferanslarda ‘Din İstismarı’ başlıklı bir kitap dağıtılacak. 81 il ve 922 ilçede görev yapan 2 bin 6 Gençlik Koordinatörü aracılığıyla cami veya Diyanet Gençlik Merkezleri'nde 15 Temmuz çerçevesinde ülkemizin geleceği olan gençlerimizin bilinçlendirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek. Gençlik Koordinatörleri bu merkezlerde, gençlere konu ile ilgili hazırlanan kısa film çalışmasını izlettirdikten sonra, ‘FETÖ: Din İstismarının Arkasına Gizlenen Terör Örgütü’ başlıklı bir sunum yapacak. Cezaevi Vaizleri ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde tema çerçevesinde konferanslar düzenleyecek. Mülki amir başkanlığında halkımızın katılımıyla icra edilecek toplantılarda müftülerimiz şehitlerimizin ruhlarına ithafen dua okuyacak.

 

Saat 00.13'te salâlar okunacak

 

15 Temmuz 2019 Pazartesi gününü 16 Temmuz 2019 Salı gününe bağlayan gece saat 00.13'te ülkemizdeki 90 bin caminin tümünde eş zamanlı olarak salâlar okunacaktır. Ayrıca merkez ve 15 Temmuz etkinliklerinin yapıldığı bölgelerdeki camiler sabah namazına kadar açık tutulacak, minarelerin ışıkları yakılacaktır.

 

 

Şehitlikler ve gazilerimiz ziyaret edilecek

 

09-15 Temmuz 2019 tarihleri arasında, müftülerimiz başkanlığındaki heyetlerce şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecektir. Ziyaret, müftü, vaiz/şube müdürü/din hizmetleri uzmanı, müftülük personeli ve imam-hatip/müezzin kayyım olmak üzere en az 4 kişi tarafından gerçekleştirilecektir.

 

15 Temmuz Ruhu konferansla anlatılacak

 

 Tüm illerimizde halkımıza yönelik, çerçevesi müftülüklerimizce belirlenmek üzere Temmuz ayı içerisinde ‘15 Temmuz Ruhu’ başlıklı konferanslar düzenlenecektir. Hafta boyunca vaazlarda ve yerel medya organlarında şehitlik, milli irade ve dini değerlere sahip çıkmanın önemi üzerine konuşmalar yapılacaktır. Başkanlıkça hazırlanan 15temmuz.diyanet.qov.tr web sayfası personelimize duyurulacak, içeriğindeki bilgi ve materyaller programlarda, yerel medyada ve diğer çalışma alanlarında kullanılacaktır. Ülke genelinde eş zamanlı okunacak salâlar başta olmak üzere yapılacak olan diğer tüm programlar hakkında halkımıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Yapılan tüm faaliyetlerin raporu il müftülükleri tarafından 09 Ağustos 2019 Cuma gününe kadar dinhizmetleri@diyanet.gov.tr e-posta adresine gönderilecektir.”

ETİKETLER : Bartın 15 Temmuz Diyanet İşleri Başkanlığı Bartın Müftülüğü
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım