Şebeke çökertildi

Bartın Emniyet Müdürlüğü, yine başarılı bir operasyona imza attı. İçeriğinde cinsel tacizli, şantajlı dolandırıcılık olan Biri Bartın’da diğeri de Mersin’de gerçekleştirilmiş iki ayrı suçum zanlıları oldukları tespit edilen şebekenin 9 zanlısı Ankara, Elazığ ve Kayseri’de eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonla yakalandı. Konu ile ilgili olarak Konu ile ilgili olarak Bartın Asayiş Şube Müdürlüğü’nce yapılan tahkikatın sürdüğü, müşteki sayısının artabileceği bildirildi.
Bu haber 2019-07-09 15:32:10 eklenmiş ve 1192 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Bartın Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Z.A. adlı vatandaşın şikayeti üzerine başlattığı çalışma neticesinde büyük bir suç organizasyonunun çökertilmesini sağladı. Emniyet’ten verilen bilgiye göre; Z.A adlı vatandaş, 13 Mayıs 2019 tarihinde Asayiş Şube Müdürlüğüne müracaat ederek sosyal medya aracılığı ile tanıştığı ismini Sevgi Çağlar olarak bildiği kişiye 1 yıl zarfında belirli aralıklarla toplamda 1 milyon 287 bin 642 TL para yolladığını, para yollama sebebinin de kendisine yapılan şantajdan kaynaklandığını söyleyerek yardım talebinde bulundu. Bunun üzerine Bartın Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan teknik takip neticesinde şüpheliyi tehditle dolandıran kişinin gerçek isminin M.Ö. olduğu belirlendi.

 

 

Kızını suça alet ederek şantaj yapmış

 

M.Ö.’nün sosyal medya üzerinde geliştirdiği metot ile kızını ve kendisini şantaj oluşturma amacıyla yem olarak kullandığı, bunun için özellikle zengin iş adamı profilli kişileri seçtiğini belirleyen Bartın Emniyeti’nden yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
“Sosyal medya hesaplarındaki maddi durumu iyi profilli kişilerle yaşı küçük kızının görüşmesini arkadaşlık kurmasını sağladığı kızı ile irtibata geçen kişilere kızının fotoğrafını gönderttiği karşı taraftan da kızına resim göndermesini sağladığı bu sırada hiç bir şey bilmiyormuş gibi aniden yakalama izlenimi vererek durumu iyi şahısları ‘Seni yakaladım, mahkemeye vereceğim’ diyerek korkuttuğu daha sonra bu kişileri anlaşmaya davet ettiği, verdiği IBAN numaralarına paraları gönderttiği, para göndermeyen kişileri de ‘Yaşı küçük çocuğuma internet üzerinden cinsel taciz yapıldı’ diyerek şikayet ettiği anlaşılmıştır.

 

 

Mersin’de de yapmışlar

 

Şüpheliler aynı yöntem ile Mersin'de de bir vatandaşın 518 bin TL parasını aldıkları ve hesaplarına geçirdikleri anlaşılmıştır.

 

Aile boyu işin içindeler

 

Cinsel tacizli, şantajlı dolandırıcılık olayını tüm Aile bireyleri tarafından bilindiği IBAN numaralarının da M.Ö. isimli kadının kocası, kardeşi, görümcesi, kayınbiraderine ait olduğu tespit edilmiştir. Müştekiler tarafından yatırılan paraların Bankadan M.Ö ve kocası S.Ö tarafından çekildiğine ait görüntüler elde edilmiştir.”

 

3 ilde eş zamanlı operasyon

 

Bu bilgiler ışınığında Bartın Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından 6 Temmuz Cumartesi günü Ankara, Kayseri ve Elazığ’da sözkonusu illerin Emniyet müdürlükleri ile koordineli olarak eş zamanlı düzenlenen operasyonlar neticesinde şebeke üyesi oldukları değerlendirilen 9 şüpheli kıs kıvrak yakalanarak sorguya alındı. Şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramalarda da çok sayıda hesap cüzdanı, müştekilere ait olduğu düşünülen 79 bin TL para bilgisayarlar, flash bellek ve dijital dökümanlar ele geçirildi.

 

Müşteki sayısı artabilir

 

Konu ile ilgili olarak Bartın Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından sürdürülen tahkikat genişleyerek sürerken Emniyet yetkilileri, ifadeler doğrultusunda müşteki sayısının artabileceğini de ifade ettiler. 

ETİKETLER : Bartın dolandırıcılık cinsel taciz şantaj Kayseri Elazığ Ankara
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi