Diyanet’in kurban hizmetleri tebliğ yayınlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, 2019 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Bu haber 2019-07-08 12:59:08 eklenmiş ve 675 kez görüntülenmiştir.

 

Buna göre küpelenmemiş, veri tabanına kaydedilmemiş, yanlarında pasaport veya nakil belgesi bulunmayan kurbanlıkların sevkine izin verilmeyecek. 11 Ağustos’ta başlayacak bayramla ilgili kurban satış yerleri 27 Temmuz itibarıyla hazır olacak ve bu tarihten önce kurbanlık hayvanların satış yerlerine girişine izin verilmeyecek.

 

Cezalara dikkat!

 

Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara 287 TL ceza kesilecek. Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere, toplu kesimler için 72 bin 197 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde bin 794 TL ceza kesilecek.

İller arası sevk edilecek kurbanlık hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce usulüne uygun bastırılmayan, silinti ve okunaksız olan pasaportlar ve nakil belgeleri işleme konulmayacak. Küpelenerek tanımlanmamış, veri tabanına kaydedilmemiş, yanlarında pasaportları veya nakil belgeleri bulunmayan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sevklerine izin verilmeyecek. Veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce kulak küpe numaraları TÜRKVET’ten mutlaka kontrol edilerek, veri tabanından teyit edilecek.

 

Hayvana eziyet de cezalandırılacak

 

Hayvanların kesimi ehliyetli kişilerce yapılacak. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına bin 255 TL idari para cezası uygulanacak. Hayvanlara kasıtlı olarak psikolojik ve fiziksel acı çektiren, bakımlarını ihmal edenler ile kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunanlara 625 TL idari para cezası uygulanacak.

ETİKETLER : Bartın kurbanlık tebliğ TÜRKVET Diyanet İşleri Başkanlığı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi