Özkan: “Esnaf cansuyu kredisi bekliyor”

Ekonominin içinde bulunduğu daralmanın en fazla esnafları olumsuz etkilediğini belirten ve uzun süredir borcu borçla çeviren esnafın ardın dayanacak bir dalı kalmadığını belirten Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, “Uzun vadeli ve sıfır faizli kredi esnafımıza can suyu olur. Bu en son 10 yıl önce verilmişti. Kara liste sorunu da bir an evvel çözülerek esnaf krediye ulaşmalı. Ekonomimizin esnafın büyümesine ihtiyacı var” dedi.
Bu haber 2019-07-08 12:47:45 eklenmiş ve 567 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Türkiye’de piyasalan uzunca bir süredir durağan. Lokomotif sektörlerdeki daralma ve likidite azlığı iğneden ipliğe sektörel bir daralmayı da beraberinde getirdi. Her geçen gün ödeme sıkıntısı içine giren firma sayısı artarken, kimisi çareyi küçülmekte kimisi de kapatmakta buluyor. Böylesine sıkıntılı bir ortamda en fazla zarar gören kesim ise hiç şüphesin esnaf oluyor. Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan da, esnafın içinde bulunduğu sıkıntılı süreci dile getirirken, Türkiye’de uzun süredir uygulanmayan bir enstrüman olan sıfır faizli can suyu kredisine ilişkin zaman zaman dile getirilen talebi yeniden dillendirdi. Özkan, gazetemize yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

 

 

“Esnafımız az sermayesi ve her geçen gün çevresini daha da saran zincir marketlerle baş etmeye çalışıyor. Dolayısıyla ekonomik dalgalanmadan da en çok olumsuz etkilenen kesim oluyor. Bu olumsuz etkiyi en aza indirmek için diğer kesimlere olduğu gibi esnafa da cansuyu kredisi verilmeli.

 

“En son 10 yıl önce verilmişti”

 

2 milyon esnaf ve sanatkârımız ekonominin can damarı olarak ekonomideki dalgalanmalardan en çabuk ve en çok etkilenen kesim oluyor. Elektrik, su, doğalgaz faturalarında esnafa özel bir tarife olmaması, birçok kalemde ödenen vergiler, çevresinde yan yana açılan zincir marketler gibi birçok nedenle baş etmeye çalışıyor. Bunlarla birlikte halen veresiye defteri de kullanan birçok esnafımız var. Dolayısıyla nakit sıkıntısı, gün sonunda elde etmesi gereken kazancı sağlayamıyorlar. Bu da esnafa ekonomik bir dalgalanmada olumsuz etkinin direkt yansımasına neden oluyor. Bununla birlikte gelişen teknolojik büyümeye de ayak uydurmakta zorluk çekiyorlar. Tüm bu sorunlarla baş etmeye çalışırken özellikle şu dönemde bir cansuyu kredisi esnafı büyük oranda rahatlatır. Sıfır faizli ve uzun vadeli cansuyu kredisi en son 2008 yılında verilmişti. Yine devletimiz ve bankalar bu çağrıya kulak vermeli ve anayasamızda da olduğu gibi esnafı korumaya yönelik girişimlerde bulunulmalı.

 

 

“Kara Liste sorunu çözülmeli”

 

Esnaf krediye kolayca ulaşamıyor çünkü bunun en önemli nedeni kara liste. Her fırsatta dile getirdiğimiz sicil affının uygulanması ile kredi imkânlarından faydalanan esnaf kendisi rahat ettiğinde ekonomi de vatandaş da rahat eder. Tüm bankaların uymak zorunda olacağı etkin bir sicil affı yasası çıkartılmalı. Çünkü mali sicilinden dolayı, borcu olmayan esnafın kredi imkânlarından yararlanamaması haksızlık. 2019 yılı içinde hızla toparlanmaya çalışan ekonomimizin esnafın da büyümesine ihtiyacı var. Bu kredilerde 280 bini aşkın kadın esnafımıza da pozitif ayrıcalık sağlanmasının bu kalkınmaya çok büyük faydası olacaktır.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan can suyu kredisi Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım