Suyumuz temiz, söylentilere itibar etmeyin

Bartın’da son günlerde bulantı, kusma ve ishal şikayeti ile hastaneye başvuranların sayısında artış olduğu ve bunun sulardan kaynaklı olduğu şeklindeki söylentiler vatandaşlar arasında tedirginlik yarattı. Konunun bir numaralı muhatabı olan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, belediye olarak su gibi hassas bir konuya büyük önem verdiklerini ve vatandaşın sağlıklı su kullanması için ellerinden geleni yaptıklarını söylerken, “Sularımızla ilgili sıkıntı yok” dedi. İlimizdeki suların tahlilini yapan kurumlardan biri olan Bartın İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de, rutin tahlillerin aralıksız olarak yapıldığını ve ne biyolojik, ne kimyasal ne de klor açısından hiç bir sorun olmadığını, vatandaşların suları gönül rahatlığı ile kullanabileceğini söylediler. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, “Suda sorun olursa, emin olun bunu ilk bizden duyarsınız” dediler.
Bu haber 2019-07-06 15:44:24 eklenmiş ve 538 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Yaz aylarında sıklıkla görülen bulantı, kusma ve ishal vakaları son günlerde ilimizde de artış gösterdi. Hal böyle olunca özellikle sosyal medya üzerinden pek çok dezenformasyon yapılmaya başlandı. Vatandaşlar arasında paniğe neden olan söylenti ve yorumlar ise sözkonusu şikayetlerin sulardan kaynaklı olduğu yönündeki dayanaksız söylemden kaynaklandı. Biz de Bartın Halk Gazetesi olarak sözkonusu iddiaları konunun muhattapları olan Bartın İl Sağlık Müdürlüğü ve Bartın Belediyesi’ne sorduk. Her iki kurumdan da yüreklere su serpen “Suyumuz temiz” açıklaması geldi.

 

 

Tahliller sürekli yapılıyor

 

Bartın’ın değişik noktalarından çeşitli periyotlarda su numuneleri alarak tahliller yaptıklarını, hatta bazen tahlil için numunelerin il dışındaki laboratuvarlara da gönderildiğini belinten İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, “Suyun kimyasal, biyolojik ve klor açısından tetkiklerini yapıyoruz. Hatta bazen il dışındaki laboratuvarlara da tahlil gönderiyoruz. Herhangi bir sorun yok. Suda sorun olursa, emin olun bunu ilk bizden duyarsınız” dediler.

 

 

Akın: “Sularımızın hepsi tahlil ediliyor”

 

Söylentiler üzerine bir kez daha bilgisine başvurduğumuz Belediye Başkanı Cemal Akın da, kenti ilgilendiren tüm konulara aynı özeni göstererek yaklaşytıklarını ancak su gibi insan sağlığı ile doğrudan ilgili bir konuda hassasiyetlerinin en yüksek seviyede olduğunu söyledi. Su hizmetinin en sağlıklı şekilde verilmesi için Belediye olarak ne gerekiyorsa yaptıklarını dile getiren Başkan Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kavşak Suyu, Kaman Köyü mevkiinde geliyor. 1940’lı senelerden sonra uzun uğraşlarla beraber orada yüzeysel akan sularımız Bartın’a getirilmiş. Şu anda 177 çeşmeden Kavşak Suyu akıyor. Bunun yanında Bartın Belediyesi’nin 3 tane büyük tankeriyle günde ortalama 180-200 ton arası da mahallelerimize mücavir alanımızdaki köylerimiz de dahil olmak üzere Kavşak Suyu dağıtıyoruz. Yani günde ortalama 100 bin kişinin faydalandığı bir sudan bahsediyoruz. Bu su sadece evlerde kullanılmıyor, kahvehaneler, lokanta ve restoranlar, kafeler de olmak üzere herkes kullanıyor. Kavşak Suyu ve Çayırköyü’nden, Ulupınar’dan gelen bütün sularımız sürekli olarak tahlil ediliyor. Bu suların tahlil edilmeden halka verilmesi gibi bir şey söz konusu olamaz. Bu sadece Bartın’da değil Türkiye’de bu şekildedir.

 

“Söylentiler abesle iştifal”

 

Bu suların tahlil edilmesinde Belediyeler ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarı görevlidir. Belediye numuneyi en az 15 yerden alır tahlillerini yaptırır. Halk Sağlığı Laboratuvarı da bizim bilmediğimiz yerlerden numuneyi alır bize gönderir Sağlık Müdürlüğü’ne gönderir gerekirse Valiliğe de gönderilir, bakılır. Sulardan kaynaklı bir salgın olduğu şeklinde söylemler varsa bunlar abesle iştigaldir. Bu konuda bize hiçbir şey gelmedi. Eğer bu işle ilgili herhangi bir konu konuşulacaksa, ifadelerde bulunulacaksa ilk önce Sağlık Müdürlüğü’ne gidilir Halk Sağlığı Laboratuvarı’ndan gelen en yakın tahliller alınır ya da Belediye’ye müracaat edilir tahlil sonuçları alınır. Biz sene de 4 sefer olmak üzere her 3 ayda bir ortalama 20 bin TL bir masraf ederek daha evvel Refik Saydam Hıfzısıhha Kurulu diye geçen ama şuanda 3 Nolu Sağlık Merkezi denilen Halk Sağlığı Merkezi’ne gönderilir ve orada bütün değerlere bakılır. Bunun içinde siyanür de dahildir.

 

“Güvenli ve sağlıklı su için çalışıyoruz”

 

Su çok hassas bir konudur. Yoldan, hava kirliliğinden, kanalizasyon arıtmadan daha hassas bir konuda bir Belediye, Sağlık Müdürlüğü, Valiliği ya da devletin kurumu hassas olmaz mı? Zaman zaman asparagas şeyler ortaya atılabiliyor. Biz sağlıklı su için uğraşıyoruz. Arıtma için biz yıllık 1,5-2 milyon liraya yakın para harcıyoruz. Biz sudan hiç para kazanmıyoruz. Su için gelir ve giderlerimiz aynıdır hatta bazen giderlerimiz daha fazla olur. Ama bu hizmettir. Bu hizmetin de en güvenli ve sağlıklı bir şekilde verilmesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Yani sularımızla ilgili sıkıntı yoktur.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Belediyesi Bartın İl Sağlık Müdürlüğü Kavşak Suyu
Diğer BELEDİYE haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım