Aronya ilk meyvelerini verdi

Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen ve insan sağlığına oldukça katkısı olan bu nedenle de "süper meyve" olarak adlandırılan Aronya bitkisi meyve verdi.
Bu haber 2019-07-04 09:10:19 eklenmiş ve 121 kez görüntülenmiştir.

 

Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında 2018 yılında Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde Amasra İlçesi Çakrazşeyhler köyünde 1,5 dekar alanda 180 fidan dikilerek oluşturulan Bartın'ın ilk ve tek "Aronya Demonstrasyon Bahçesi" meyve vermeye başladı. İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Şube Müdürleri Amasra İlçe Tarım ve Orman Müdürü ve teknik personel ile birlikte sözkonusu bahçeyi ziyaret etti. Murat Öner adlı çiftçiye ait bahçede incelemeler yapan Bayram ve beraberindekiler,y bahçe sahibiyle bilgi alış-verişinde bulundular.

 

Siparişler dalındayken gelmeye başladı

 

Üretici, meyve daha dalındayken sipariş almaya başladığını, aronya meyvesine olan talep böyle devam ederse ileriki zamanlarda bahçeyi büyütmek istediğini belirtti.

İl Müdürü Bayram bahçeyi gezdikten sonra, İl Müdürlüğünce her türlü teknik destek sağlamaya devam edileceğini, demonstrasyon (deneme) sonucunda başarı sağlanırsa üretimin yaygınlaştırılması için gerekli yayım çalışmaların hızlandırılarak uygun arazilere desteğin artarak devam edeceğini söyledi.

 

 

Süper Meyve

 

Üzümsü bir meyveye sahip olan Aronya bitkisi, sağlık potansiyeli (antioksidan özelliği) nedeniyle sonr dönemde yetiştiriciliği önem kazandı. Aronya geniş bir iklim kuşağı ve toprak şartlarına adapte olabilmesi, zengin içeriği ile insan sağlığına ve beslenmesine katkısı nedeni ile 'süper meyve' olarak adlandırılıyor. Meyveler Ağustos sonu Eylül ayı ortalarında hasada gelmektedir. Ağaçlar yaklaşık 1,5-2,5m boylarına ulaşabiliyor. Aronya taze ve kuru meyve tüketiminin dışında gıda sanayinde pasta, reçel, meyve suyu, dondurma yapımında farklı şekillerde kullanılabildiği gibi ilaç sanayinde de kullanılıyor.

ETİKETLER : Bartın Aronya süper meyve Abdülsetter Bayram
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım