Amatör Denizci sayısı hızla artıyor

Ülkemizin gerçekleştirdiği ihracat ve ithalatın yüzde 90’ının deniz yoluyla gerçekleştiğini ifade eden Liman Başkanı Haydar Gökçe, 2019 yılının ilk 6 ayında Bartın’da bin 200 kişiye Amatör Denizci Eğitimi ve Belgesi verildiğini kaydetti. Gökçe, hedeflenenin ülke genelinde 2023 yılına kadar 1 milyon amatör denizci sayısına ulaşmak olduğunu söyledi.
Bu haber 2019-07-01 16:22:34 eklenmiş ve 889 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Gemi işletmeciliğini desteklemek ve kabotaj hakkının elde edilişini kutlamak için her yıl Temmuz ayında yapılan Kabotaj Bayramı’nın 93. yılı dolayısıyla Bartın Limanı’nda tören düzenlendi. Bartın Valisi Sinan Güner başkanlığındaki ilimiz protokolünün önde gelen isimlerinin katıldığı törende Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve tüm deniz şehitlerimiz için denize çelenk bırakıldı. 

1 Temmuz 1926'da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu kapsamında milli bayram ilan edilen “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” yurt genelinde olduğu gibi Bartın’da da kutlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Bartın Liman Başkanlığı tarafından düzenlenen törene Vali Sinan Güner, Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ve bazı kurum müdürleri ile diğer yetkililer katıldı.

 

 

Deniz şehitleri anıldı

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve deniz şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende Bartın Limanı Başkanı Haydar Gökçe günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, katılımcılarla bazı rakamları da paylaştı.

 

“Kabotaj Kanunu Atatürk’ün talımatı ile çıkarıldı”

 

Kabotaj Kanunu’nun 1926 yılında yürürlüğe girdiğini ve kanun ile ile yabancıların Türk karasularında elde ettiği çıkarlara son verildiğini anlatan Gökçe, Denizcilik ve Kabotaj Bayramının önemine vurgu yaparken şunları söyledi:
1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile yabancıların denizlerimizden elde etmiş olduğu çıkarlarına son verilmiştir. Kıyılarımızdaki seyrüsefer hakkı ve denizlerimizdeki hizmetler Türk bayraklı gemilere ve Türk vatandaşlarına verilmiştir. Büyük Önder Atatürk’ün talimatlarıyla çıkarılan bu yasa ile denizcilik alanında Türk vatandaşlarına; deniz taşımacılığı, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik ile balıkçılık gibi alanlarda birçok imtiyazlar sağlanmış, siyasi ve ekonomik özgürlükler elde edilmiştir.

 

 

Dış ticarette denizin payı büyük

 

Deniz dünyadaki tüm canlıların yaşam kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda doğal bir ulaşım yoludur. Şuanda dünya üzerinde hareket halinde yüklerin yaklaşık yüzde 80’i deniz yoluyla taşınmaktadır. Türkiye’nin ithalat ve ihracat malı nakliyesinin yüzde 90’lık bölümü deniz yoluyla yapılmaktadır. Ülkemiz modern tersaneleri ve büyüyen deniz ticareti filosuyla son yıllarda önemli gelişmeler göstermekte olup denizcilik sektörümüzün ülke ekonomisine katkısı her geçen gün artmaktadır.

 

6 ayda bin 200 kişi Amatör Denizci Eğitimi

 

Ülkemizde 500’den fazla yat ve tekne imalatı yapan tesis faaliyet göstermektedir. Türkiye 30 metre üzeri mega yat üretiminde dünyada 3. sırada yer almaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizi denizci millet, denizci bir ülke haline getirmek en büyük hedefimizdir. Bu amaçla Bakanlığımızın ‘Hedef 2023 Yılına Kadar 1 Milyon Amatör Denizci Projesi’ kapsamında 2018 yılı Kasım ayından bugüne kadar ülkemiz genelinde toplam 600 bin kişiye Amatör Denizci Eğitimi ve Belgesi verilmiştir. 2019 yılının ilk 6 ayında Liman Başkanlığımızca Bartın’da bin 200 kişiye Amatör Denizci Eğitimi ve Belgesi verilmiştir. Denizler ülkenin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptirler. Denizlerini iyi kullanan ülkeler diğer ülkelere göre daha başarılı olmuşlardır.”

 

 

Denize çelenk bırakıldı

 

Gökçe’nin konuşmasının ardından törene katılan tüm protokol üyeleri, Bartın Limanı’ndan romörkörle denize açıldı. İnkumu açıklarına gelindiğinde Vali Güner, Belediye Başkanı Akın ve Liman Başkanı Gökçe ile Garnizon Komutanlığı temsilcisi tarafından denize şimdiye kadar verilmiş tüm deniz şehitleri anısına çelenk bırakıldı. Protokol üyeleri de denize karanfiller atarak deniz şehitlerine sayğılarını ilettiler.

ETİKETLER : Bartın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi