Özkan’dan “Enflasyon tetiklenecek” uyarısı

Elektrik ve akaryakıta yapılan son zamların enflasyonu tetikleyerek piyasaları olumsuz etkileyeceğini belirten Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, “Ekonomideki olumsuzlukların faturasını küçük esnaf ödüyor. Vatandaş zorunlu harcamalarını erteliyor. Acilen piyasalardaki güven ortamının tesis edilmesi gerekiyor” dedi.
Bu haber 2019-07-01 09:27:08 eklenmiş ve 440 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin ardından ülkenin gerçek gündemi olan ekonomidki sorunlara dönüldü. Dönülür dönülmez de ilk yapılan neredeyse iğneden ipliğe her şeye kademeli olarak zam yapmak oldu. Son dönemde vatandaşlar arasında ekoniye ilişkin zaten karamsar olan bakış açısını daha da içinden çıkılmaz hale getiren zamlar ile ilgili olarak gazetemize değerlendirmelerde bulunan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, elektriğe yapılan yüzde 14.98’lik, çaya yapılan yüzde 15’lik, şeker fiyatlarına yapılan yüzde 16’lık ve motorine yapılan 22 kuruşluk zamların tüm ekonomiyi ve diğer bütün mal ve ürün gruplarını olumsuz etkileyeceğini savundu. Özkan, şu görüşleri dile getirdi:


Enerjideki fiyat artışı tüm kalemlere olumsuz yansıyor

 

“Mevsimsel olarak sebze ve meyvede yaşanan indirimlerin yaz aylarında enflasyonu düşürmesi beklenirken son yapılan zamlar enflasyonu yeniden tetikleyebilir. Çünkü özellikle elektrik ve akaryakıt gibi lokomotif konumunda olan enerji kalemlerine yapılan zamlar A’dan Z’ye tüm ürünlerin fiyatına olumsuz olarak yansıtıyor. Piyasada kaybolan güven ortamının yeniden sağlanması gerekiyor. Yapılan zamlar esnaf ve sanayici başta olmak üzere tüm vatandaşları olumsuz etkiliyor. Özellikle esnafın temel girdisi olan enerji kalemlerine yapılan zamlar maliyetleri artırdığı gibi ürün fiyatlarına da zam olarak yansıyor.

 

 

Piyasaların güvene ihtiyacı var

 

Yaz aylarında sebze ve meyve fiyatlarının düşmesi ve dolar kurunun yatay seyretmesinin enflasyonu düşürmesi beklenirken son zamlar enflasyonu tetikleyecek. Bu zamlar nedeniyle de piyasalarda bir güvensizlik yaşanmakta. Oysa piyasaların her zamandan daha fazla  güven ortamına ihtiyaç var. Uzun süredir zam yapılmayan lokomotif konumundaki ürünler son dönemde peş peşe zam yapıldığı bir ordamda piyasalara çözümsüzlük hakim olduğu için vatandaş ihtiyaçından fazla bir şey almadığı için istenen canlılık yaşanmıyor.

 

Faturayı küçük esnaf ödüyor

 

Bu ortamda zam hiç çözüm değil. Güvensizlik ortamında vatandaşlar zorunlu harcamalar dışındaki harcamalarını erteliyor. Ekonomide yaşanan bu olumsuz gelişmelerin faturasını ise en çok küçük esnaf ödüyor.”

 

ETİKETLER : Bartın enflasyon Barış Özkan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım