Mühendislik Fakültesi’nin adı değişti

Bartın Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin adı değiştirilerek Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi olarak değiştirildi ve sözkonusu Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni Fakültenin dekanlığına da Prof. Dr. Mehmet Mustafa Aral atandı.
Bu haber 2019-07-01 09:19:08 eklenmiş ve 722 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin kurulmasına ilişkin 25 Haziran 2019 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. 30812 sayılı karar ile Bartın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin akademik faaliyetlerini Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi adıyla sürdürülmesi uygun görüldü. Böylece Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi gerek bilimsel gerekse eğitim-öğretim anlamında daha etkili bir stratejiyle faaliyetlerini sürdürmeye devam edecek.

 

Dekanlığa Prof. Dr. Aral atandı

 

Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin kuruluşunun ardından Dekanlığa da atama hemen yapıldı. Buna göre; Bartın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mustafa Aral, yeni fakülteye dekan olarak atandı.

 

 

Halen Bilgisayar Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makina Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği Bölümleri’nin bulunduğu fakültede Mimarlık ve tasarım bölümleri de açılacak. Bu bölümlerin yanında Endüstri ve Mekatronik ana bilim dallarında mühendislik bölümü kurma çalışmaları da sürdürülüyor.

 

Üniversite her yıl daha da büyüyor

 

Henüz 11 yaşında genç bir Üniversite olan Bartın Üniversitesi’nde halen 9 fakülte bulunuyor. Kurulduğundan bu yana her yıl hem bölüm sayısını hem de öğrenci sayısını arttıran, buna bağlı olarak da öğretim üyesi ve öğretim elemanı sayıları artan Bartın Üniversitesi’nde; Bartın Orman Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yabancı Diller Yüksekokulu, Bartın Meslek Yüksekokulu, Bartın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Ulus Meslek Yüksekokulu ve Rektörlüğe bağlı bölümler olan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü ve Türk Dili Bölümü ile eğitim öğretime devam ediyor.

 

Uzun: “Bölgemizin gelişimi için gayret göstermeyi sürdüreceğiz”

 

Yeni fakültenin kurulmasıyla bilimsel başarıların ve nitelikli bireyler yetiştirme noktasındaki çabaların artarak devam edeceğini ifade eden Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, şunları söyledi:

“İnsan ve topluma öncelik veren, yaratıcı, yenilikçi ürünler ve mekânlar tasarlayan bireyler yetiştirmek ve bölgemizin gelişimine katkı sunmak gayretindeyiz. Bu noktada Mühendislik Fakültesi ile bugüne kadar önemli başarılara imza atarak, geleceğimize değer katacak çalışmalar yaptık. Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile de, bu başarıları hem eğitim-öğretim hem de araştırma-geliştirme noktasında da artırarak sürdüreceğimize olan inancım tamdır. Ayrıca güçlü akademik kadromuzla bilime sunulan katkılarla birlikte kamu-sanayi-üniversite iş birliği ile bölgemizin gelişimi için gayret etmeye de devam edeceğiz.”

Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin kurulması dolayısıyla duyduğu mutluluğu da dile getiren Rektör Uzun, “Her günün bir önceki günden daha iyi olması için durmadan çalıştığımız Üniversitemizde, hedeflerimize adım adım ilerlemenin mutluğunu yaşıyoruz” derken, Bartın Üniversitesi’nin kuruluş ve gelişim sürecinin her aşamasındaki ilgilerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a  teşekkür etti. Uzun, her zaman yanlarında olduğunu ve kendilerini yüreklendirdiğini ifade ettiği YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın şahsında tüm YÖK Üyelerine de verdikleri destek için teşekkürlerini iletti. Uzun sözlerini, “Ayrıca, şehrimizdeki birlikteliğin oluşmasındaki gayretleri ve ilimizin kalkınmasına yönelik teşviklerinden dolayı Valimiz Sayın Sinan Güner’e, fakültenin kurulma sürecindeki katkılarından dolayı Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a, gösterdikleri iş birliğiyle desteklerini esirgemeyen tüm il yöneticilerimize, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine ve siyasi parti temsilcilerine teşekkür ederim” diyerek noktaladı.

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi Mühendislik Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mehmet Mustafa Aral Orhan Uzun
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım