Üniversite öğrencileri “Bu yaz işiniz iş”

Üniversite öğrencilerinin çalışma hayatıyla tanıştırmanın yanı sıra onlara hem iş disiplini hem de iş deneyimi kazandırmak amacıyla “Üniversiteliler bu yaz işiniz iş” sloganı ile hayata geçirilen Sosyal Çalışma Programları (SÇP) için başvurular bugün sona erecek. Başvuruda bulunan üniversite öğrencilerinin yaz tatilinde haftada 3 gün çalışacakları işler ve çalışma yerleri 5 Temmuz 2019 günü elektronik ortamda kura ile belirlenecek.
Bu haber 2019-06-28 10:35:03 eklenmiş ve 797 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Sözkonusu programa ilişkin olarak geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İŞKUR İl Müdürlüğü arasında protokol imzalanarak yürürlüğe girdi. Protokole ilişkin bilgiler veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Şahin, “Bartın İŞKUR İl Müdürü Adnan Arslan ile Müdürlüğümüz arasında; Üniversite öğrencilerine yönelik uygulanacak olan ‘Sosyal Çalışma Programı’ protokolü imzalandı. Protokol kapsamında ilimizde 27 üniversiteli öğrencimize istihdam ve sosyal sorumlululuk bilinci anlamında katkı sağlayacak projenin İlimize hayırlı olmasını dileriz” dedi. Şahin, üniversite öğrencilerinin çalışma hayatıyla tanışmalarını sağlamak ve onlara çalışma disiplini kazandırmak maksadıyla düzenlenecek SÇP için başvuruların 25 Haziran 2019 tarihinde başladığını ve 4 gün süreceğini söyledi.

 

Sigortalı olacaklar, emekliliğe de yansıyacak

 

Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak üzere akademik ortalaması 2 ve üzeri olan bütün üniversite öğrencilerinin programa başvuruda bulunabileceğini ifade eden Şahin, başvuruların İŞKUR’un internet sitesi üzerinden kabul edildiğini kaydetti. Şahin, programa ilişkin olarak özetli şunları söyledi:
“Öğrenciler programa katıldıkları her bir gün için 67,36 TL ödeme almaya hak kazanacak. Ayrıca katılımcıların çalıştıkları süre kadar emekliliklerine etki edecek sigortalarını karşılayacağız. Sosyal Çalışma Programları, gençleri geleceğe hazırlamayı hedefleyen yeni aktif işgücü piyasası araçlarından birisi olacak. Bu program sayesinde gençlerimiz yaz tatillerini, sosyal sorumluluk bilinçlerini artırıp verimli bir şekilde değerlendirecekler. Ayrıca cep harçlıklarını çıkaracaklar ve emekliliklerine sayılacak sigortalılıkları yapılacak.

 

 

3 ay sürecek

 

SÇP’ler Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında, 3 ay süreyle düzenlenecek. Program süresi öğrencilerin tatil süresince kendilerine zaman ayırabilmeleri maksadıyla haftada 3 gün ile sınırlandırıldı. Temmuz ayı itibarıyla başlayacak Sosyal Çalışma Programları ile asıl maksadımız üniversite öğrencisi gençlerimizin iş hayatına girişlerinde en az teknik beceriler kadar önemli olan; takım içinde çalışma, organize olabilme, iletişim kurabilme, analitik düşünme gibi sosyal becerilerini geliştirerek mezun olduktan sonra iş hayatına girişlerini kolaylaştırmaktır. Bu programla öğrencilerimiz toplumsal faydanın yüksek olduğu hizmetlere katılarak iş tecrübesi edinmiş olacaklar.

 

Öğrencilik hayatı boyunca en fazla 90 gün

 

Programlardan bu yaz döneminde en fazla 39 gün, öğrencilik hayatı boyunca ise toplamda 90 gün faydalanılabilecek. Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması, kütüphanelerin bakımı ve düzeni, kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi alanlarında Sosyal Çalışma Programlarını düzenleyeceğiz.”

 

Program ile ilgili bilinmesi gerekenler

 

Üniversite öğrencilerinin bir yandan kamu kurumlarında toplumsal faydası olan işlerde çalışabilecekleri, diğer yandan mesleki niteliklerini geliştirebilecekleri programlar Sosyal Programlar olarak adlandırılıyor. Programlara ilişkin bilinmesi gereken hususlar ise özetle şu yekilde sıralanıyor:

 

Program düzenlenen alanlar hangileri?

Doğanın korunması. Kültürel mirasın restorasyonu, korunması ve tanıtılması. Kütüphanelerin bakımı ve düzeni. Kamu kurumlarının kültürel ve sosyal hizmetlerinin desteklenmesi.

 

Sosyal çalışma nerede uygulanır?

İŞKUR işbirliği ile kamu kurumlarında uygulanır.

 

Sosyal çalışma programına kimler katılabilir?

Açıköğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri hariç olmak üzere bütün yükseköğretim öğrencileri katılabilir.

 

Sosyal çalışma programına kimler katılamaz?

18 yaşını doldurmamış; başka bir işte çalışan, staj yapan ve bir işyerinden kısa vadeli sigortalılık kollarından sigortalılığı bildirilen; yaz döneminde ders alan öğrenciler katılamaz.

 

Programa başvurulan ilde ikamet şart mı?

Öğrenciler, diledikleri ildeki programa başvurabilirler. İkamet edilen veya öğrenim görülen il olması şartı aranmaz.

 

Başvuruda program sınırı var mı?

Her bir öğrencinin bir yaz döneminde en fazla 3 programa başvuru hakkı bulunuyor.

 

Katılımcılar nasıl belirlenecek?

Her bir sosyal çalışma programı belirli sayıdaki kontenjanla açılır. Bu kontenjanın üzerinde gerçekleşen başvurularda katılımcılar merkezi kura/liste/noter kurası yöntemlerinden biri ile belirlenir. Seçim yöntemi sonucu kontenjan sayısı kadar asil katılımcı kontenjan sayısı kadar yedek katılımcı belirlenir.

 

Günlük ve haftalık sosyal çalışma süresi ne kadar?

Günlük sosyal çalışma süresi 8 saat. Bu sürenin 7.5 saati çalışma, yarım saati dinlenme süresi. Haftalık çalışma süresi 3 gün.

 

Programına katılanlara hangi mali imkânlar sunulur?

Öğrenciler, programa katılım sağladıkları her gün için 67.36 TL ödeme almaya hak kazanır. Ayrıca yine bu günler için emekliliğe etki eden sigortaları dâhil tüm sigorta primleri yatırılır.

 

Katılımcı bir yılda toplam ne kadar ödeme alabilir?

Bir katılımcının 2019 yaz döneminde programa katılabileceği azami süre 39 gün. Günlük ödemenin 67.36 lira olduğu dikkate alınırsa 39 günün tamamında çalışan bir öğrenciye 2 bin 627 lira ödeneceği hesaplanıyor.

 

Katılımcılara ödemeler ne zaman yapılır?

Yüklenici kurum, hak edişlere ilişkin belgeleri (devam takip çizelgeleri, SGK giriş bildirimleri vs) ve maaş bordrosunu katılım sağlanan ayı izleyen ayın yedinci gününe kadar Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne teslim eder. Müdürlük belgelerin tesliminden itibaren yedi gün içerisinde incelemeleri tamamlayarak oluşan giderleri yüklenicinin hesabına aktarır. Bu işlemin akabinde yüklenici kurum, katılımcılara ödemeyi gerçekleştirir.

 

Sosyal çalışma programına katılanların KYK bursları/öğrenim kredileri kesilir mi?

Program dolayısıyla katılımcıların KYK bursları/öğrenim kredileri kesilmez. Ancak diğer kurumlardan alınan burslarla ilgili olarak ilgili kurumla görüşülmesi gerekmektedir.

ETİKETLER : Bartın Sosyal çalışma Programı İŞKUR üniversite öğrencisi
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım