BÜ, 2 bin 830 mezun daha verdi

Bartın Üniversitesi bu yıl 11’inci mezunlarını verdi. Henüz çok genç bir üniversite olmasına karşın hızla büyüyen Bartın Üniversitesi, bu yıl verdiği 2 bin 830 mezun ile kurulduğu günden bugüne kadar toplam mezun sayısını 17 bin 717’ye yükseltti. Bartın Üniversitesi’nin bu yılki mezunlarından biri de Bartın İl Genel Meclisi Baykanı Kenan Dursun oldu. Dursun, Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitirdi.
Bu haber 2019-06-27 09:26:06 eklenmiş ve 732 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

2008 yılında kurulan Bartın Üniversitesi 2018-2019 akademik eğitim-öğretim yılının sona ermesiyle birlikte bu yıl 11’inci mezunlarını vermenin mutluluğunu yaşadı. Kutlubey Yerleşkesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Salonunda düzenlenen mezuniyet törenine Bartın Valisi Sinan Güner, Garnizon Komutanı Deniz Albay Mustafa Çalışkan, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, daire amirleri, akademisyenler, idari personel, öğrenciler ve aileler katıldı.

 

Uzun: “Sürekli iyileşme anlayışı ile büyüyoruz”

 

Mezun öğrencilerin geçit töreni ile başlayan törende konuşan Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun, üniversitenin 11. yılında 2 bin 830 öğrencinin daha mezun olarak geleceğe doğru bir adım attığını belirtirken, bu yılki mezunlarla birlikte üniversitenin bugüne kadar mezun ettiği öğrenci sayısının da 17 bin 717’ye yükselmiş olduğunu söyledi. Uzun, “sürekli iyileşme” anlayışıyla üniversiteyi her gün bir adım daha öteye taşımak için çabaladıklarını belirtirken şöyle konuştu:
“Sürdürülebilir bir anlayışla akademik gücümüz, öğrencilerimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte  bölgemizden başlamak üzere ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak için yoğun bir gayret gösteriyoruz. Bölgemizin ve ülkemizin kalkınmasına yönelik ihtiyaçları göz önünde bulundurarak Sağlık Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksekokulu’nu açtık.

 

 

Bir fakülte daha kuruldu

 

Dün bir sevindirici haber daha aldık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan kararname ile Bartın Üniversitesi Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi de kurulmuş oldu.  Bu vesileyle; Üniversitemizin kuruluş ve gelişim sürecinin her aşamasındaki yüksek ilgi ve katkılarından dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hürmetlerimi arz ediyorum.

 

16 binden fazla öğrenci

 

Nitelikten asla taviz vermiyoruz. Bununla birlikte gelişmeye de devam ediyoruz. Bu noktada öğrenci sayımız 16 bini aşmıştır. Ayrıca Üniversitemizde şu anda 19 farklı ülkeden 586 uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir. Bu yıl ise iki dönem halinde alacağımız başvuruların ilki 21 Haziran itibariyle tamamlanarak, 69 farklı ülkeden 4 Bin 404 uluslararası öğrenci başvurusunu yaptı. İkinci dönem başvuruları ise 1-21 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecektir.

 

 

595 Öğretim Elemanı

 

Sadece bunlar da değil. Nitelikli eğitim ve yeni bilgi üretimi noktasında en büyük güç olan akademik insan kaynağımız da her geçen gün artmaktadır. Bu bağlamda öğretim elemanı sayımız 595’e yükselmiştir. Rekabetin çok daha arttığı günümüz dünyasında yenilikçi fikirleriyle var olmamızı sağlayacak öğretim elemanlarımız çalışmalarıyla bizi her zaman gururlandırmıştır. Gerek ulusal gerekse uluslararası alanda akademisyenlerimiz çalışmalarıyla üniversitemizin adını hep üst sıralara taşımış ve taşımaya da devam etmektedir.

 

Devlet üniversitesi sıralamasında 44.

 

Bilimsel çalışmalarla başarılara doymayan Bartın Üniversitesi,  2018 yılında yayımlanan uluslararası yayın sayısı dikkate alınarak yapılan devlet üniversitesi sıralamasında 25 basamak birden yükselerek 44’üncü sıraya yerleşmiştir. Böylece Üniversitemiz uluslararası yayın sıralamasında en hızlı yükselen üniversite olmuştur. Üniversitemizin başarıları bununla da sınırlı kalmamıştır. Teknofest İstanbul’da ödül almıştır. İki ayrı kanser araştırma projesi yapmış, TÜBİTAK tarafından da desteklenmiştir. Patentler, ödüller almış; yayınlar yapmış ismimizi gururla duyurmuştur.  Ayrıca;  Üniversitemiz sadece akademisyenleriyle değil, öğrencileriyle de gururla geleceğe yürümeye devam ediyor. Bartın Üniversitesi’nin ilk elektrikli otomobilini öğrencilerimiz yaptı.  TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışlarda derece elde ettiler. Bu sene yeniden katılacaklar ve kendilerinden yeni başarılar bekliyoruz.  Yine öğrencilerimiz üniversitemizin ilk insansız hava aracını ürettiler. Onlarda önümüzdeki dönem TEKNOFEST İstanbul’da yarışlara katılacak ve bizleri temsil edecekler.

Sözlerimin sonuna gelirken, Bizleri her zaman daha iyisi için yüreklendiren YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın M. A. Yekta Saraç başta olmak üzere YÖK üyelerimize teşekkür etmek istiyorum. Öte yandan sürekli iyileşme yolculuğumuzda bize ayna tutan Kalite Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Sayın Muzaffer Elmas ile Kalite Kurulu üyelerimize ve kurumumuzun bugünlere ulaşmasında emeği geçmiş Üniversitemizin önceki Rektörü Prof. Dr. Sayın Ramazan Kaplan’a da teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca, bölgesel odaklı çalışmalarımız başta olmak üzere ihtiyaç duyduğumuz her alanda destekleriyle daima yanımızda olan Sayın Valimiz Sinan Güner’e, milletvekillerimize, belediye başkanımıza, Cumhuriyet Başsavcımız ile kamu ve özel sektörden tüm paydaşlarımıza, Bartın Üniversitesi ailesi adına şükranlarımı sunuyorum.”

 

Uzun’dan öğrencilere: “Gelecekten umutlu olun”

 

Konuşmasını bitirmeden önce salonu dolduran anne ve babalara ve öğrencilere de seslenen Prof. Dr. Uzun, öğrencileri her zaman kendi evlatları olarak gördüklerini belirtirken, onları geleceğe en iyi şekilde hazırladıklarını söyledi. Öğrencilere de gelecekten daima umutlu olmalarını isteyen Uzun, “Bizim en büyük gücümüz siz mezunlarımızsınız. Bu nedenle üniversitemizle irtibatı koparmayalım.  Bartın Üniversitesi Mezun Bilgi Sistemi’ne kayıtlarımızı mutlaka yapalım. Unutmayın, Bartın Üniversitesi’nin en büyük gücü siz mezunlar, önümüzdeki günlerde de bu büyük ailenin bir parçası olmaya devam edeceksiniz. Övünmek ve mutlu olmak hepinizin hakkı. Bu düşüncelerle 2018-2019 akademik yılı mezuniyet törenimize teşrifleriniz için yürekten teşekkür ediyor,  hepinizi en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. Mutluluğunuz daim olsun” diye konuştu.

 

 

Güner: “Bartın Üniversitesi her yıl gelişiyor ve büyüyor”

 

Uzun’dan sonra konuşan Bartın Valisi Sinan Güner de Üniversitenin Bartın’ın en önemli değerlerinden biri olduğunu vurguladı. Kendisinin üniversite mezuniyetinin üzerinden 30 yıl geçtiğini belirten Güner, “Sizlerin bugün ailelerinizle yaşadığını bu mutluluğu bende en az sizlerde kadar yüreğimde yaşıyorum” dedi. Öğrencilerin gayretinizi takdir ettiğini ve başarılarını Bartın’ın başarısı olarak gördüğünü belirten Vali Güner, “Bartın Üniversitesi her yıl gelişiyor ve büyüyor. Bu gelişim ve büyümeyle de ilimize büyük katkılar sağlıyor. 11 yıllık geçmişi olmasına rağmen kurulduğu günden bu yana öğrencilerinden akademik personeline, araştırmalarından uluslararası başarılarını her geçen artmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. İnşallah daha nice mezuniyetleri birlikte yaşarız. Sizlere bundan sonraki hayatınızda da başarılar diliyoruz” dedi.

Güner’in konuşmasının ardından diplomalarını alan öğrenciler, keplerini havaya atarak da mezun olmanın sevincini hep birlikte yaşadılar. 

 

 

Dursun, öğrenci arkadaşlarına başarılar diledi

 

Bu yıl Bartın Üniversitesi’nden mezun olan öğrenciler arasında Bartın kamuoyunun ve siyaset dünyasının yakından tanıdığı İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun da bulunuyordu.  Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun olan Kenan Dursun, mezuniyet heyecanını öğrencilerle birlikte yaşıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dursun, “Üniversitemizin kuruluşundan bugünlere kadar gelmesine katkı sağlayan Kurucu Rektörümüz Sayın Ramazan Kaplan’a, onun akademik personeline ve  herkese şükranlarımı sunuyorum. Üniversitemizin 2008 yılında kuruluşunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kanunlaşmasına vesile olan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza ve önergenin Meclise taşınmasında çok büyük katkıları olan AK Parti Bartın Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç’a buradan bir kez daha şahsım ve Bartınlılar adına teşekkür etmek istiyorum. Bütün öğrenci arkadaşlarımıza da geleceklerinde mutluluk, başarı diliyor ve onları sizlere yani ailelerine emanet ediyoruz” diye konuştu.

ETİKETLER : Bartın Bartın Üniversitesi mezuniyet Orhan Uzun Sinan Güner
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım