Karakoyun: “Uyuşturucu ile topyekûn mücadele etmeliyiz”

Yeşilay Bartın Şube Başkanı Uzm. Dr. Ali Rıza Karakoyun, herkesi uyuşturucuyla mücadelede daha etkin rol almaya çağırdı.
Bu haber 2019-06-27 09:14:15 eklenmiş ve 1083 kez görüntülenmiştir.

 

26 Haziran “Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü” dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Karakoyun, global düzeyde tüketim ve yapılan operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu miktarında son dönemde ciddi bir artış olduğuna dikkat çekti. Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi 2019 Uyuşturucu Raporu’nun özellikle Avrupa’da uyuşturucu madde kullanımında ciddi bir çeşitlilik olduğunu ortaya koyduğunu belirten Karakoyun, “Gençleri bağımlılıkla tanıştıran kötülük onlara maalesef çok yakın” dedi. Buna karşın kolluk kuvvetlerinin gerçekleştirdikleri operasyonlardaki başarılı sonuçların sevindirici olduğuna dikkat çeken Karakoyun, uyuşturucu ile mücadele için başarılı operasyonlara imza atan tüm kolluk kuvvetlerini gösterdikleri çaba ve elde ettikleri başarıdan dolayı kutladı. Karakoyun açıklamasını şöyle sürdürdü:


Aileler olmadan mücadele olmaz

 

“STK’larımızın, eğitimcilerin, medyanın, esnafların ve ailelerin destekleri de bağımlılıkla mücadelemizde en büyük motivasyonumuz. Buradan ailelere de bir çağrıda bulunmak istiyorum: Biz Yeşilay olarak her zaman yanınızdayız. Ve bu mücadele siz olmadan atılan her adım eksik kalacaktır. Bu yüzden bağımlıkla ve özellikle uyuşturucu ile topyekun mücadele etmeliyiz.

 

YEDAM’ların sayısı 30’u buldu

 

2015 yılından bu yana, bugün sayısı 30’u bulan Yeşilay Danışma Merkezi (YEDAM) ile bağımlılara ve ailelerine psikolojik destek ve ayakta tedavi hizmet sunan Yeşilay, sınırlarını aşma çabası, özenti, duygusal boşluk içerisinde olan gençleri bekleyen en büyük tehlikenin uyuşturucu olduğunu anlatmaya çalışıyor. Son yıllarda artan kullanım oranları ile sentetik uyuşturucular, ilk kullanımda dahi ölüme yol açabiliyor. Fizyolojik, psikolojik ve sosyal anlamda ciddi yıkımlar özellikle düzenli kullanıcılarda üst seviyede görülmektedir.

 

Yeşilay, rol model olmayı sürdürüyor

 

Devletin tüm organlarının yanı sıra STK’ların ve ailelerin uyuşturucu ile topyekün mücadele etmesi bir zorunluluktur. Bu konuda son yıllarda yaptığı çağrıyı artırarak sürdüren Yeşilay; önleme, koruma ve rehabilitasyon çalışmalarıyla dünyaya rol model olmaya da devam ediyor.

 

TBM ile 12 milyon kişiye ulaşıldı

 

Herkes uyuşturucu madde bağımlılığına karşı mücadelede elini taşın altına koymalı. Bağımlıklar konusunda önleyici  eğitim programlarımızla Edirne’den Ardahan’a, anaokulundan yetişkin dönemine kadar herkes kendi yaş gruplarına göre bilgilendiriyoruz. Türkiye genelinde başlatılan bağımlılık önleme temelli Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programımızın (TBM) dünyada bir benzeri yok. TBM ile bugüne kadar 10 milyon öğrencimize ve 2 milyon yetişkine ulaştık, bağımlılıkla mücadelede farkındalıklarını arttırdık. Ayrıca bağımlılara ve ailelerine ücretsiz psiko-sosyal ve rehabilitasyon desteği verdiğimiz YEDAM ile her gün daha çok bağımlıyı hayata kazandırıyoruz.

 

“Çocuklarınızla ilgilenin”

 

Özgürlük uyuşturucu ile asla bağdaştırılamaz. Merak, özenti, kendini ispat etme, aile sevgisinden yoksun olma, boşlukta olma maalesef gençlerimizi uyuşturucuya itebiliyor. Ailelerimizden isteğimiz çocuklarıyla ilgilensinler, onlarla konuşsunlar. Bağımlılık hakkında bilgi sahibi olsunlar, tedavi olması gereken çocuklarına bir suçlu gözüyle değil iyileşmesi gereken bir hasta olarak baksınlar ve tedavide asla yalnız bırakmasınlar. Bağımlılıklara dair her türlü doğru bilgilere tbm.org.tr sitemizden ve YEDAM Danışma Hattımız 444 79 75 numarasından ulaşabilirler.” 

ETİKETLER : Bartın Yeşilay Ali Rıza Karakoyun YEDAM Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi