Hasankadı’da yaralar sırılıyor

Şiddetli yağmur sonrasında meydana gelen sele 2 vatandaşımızı kurban veren köprüleri yıkılan, yolları ve tarım arazileri hasar gören, evlerin ve işyerlerinin sular altında kaldığı Hasankadı’da bir yandan yaralar sarılırken, diğer taraftan da hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Hayatın yavaş yavaş normale dönmeye başladığı beldemizde vatandaşlarımızın morali bozuk ancak devletin tüm ilgili kurum ve kuruluşları bütün imkanları ile Hasankadı’nın ve Hasankadılı'ların yanında olduğunu gösteriyor.
Bu haber 2019-06-22 15:43:01 eklenmiş ve 611 kez görüntülenmiştir.

 

ERDEM TABAKOĞLU

Hasankadı’nın köylerinde devam etmekte olan sel koordinasyon çalışmaları hakkında bilgiler paylayan Bartın İl Özel İdaresi, 20 Haziran Perşembe günü sabah saat 08:00 dan itibaren Hasankadı beldesinde meydana gelen sel afetinde zarar gören 13 köyümüzde İl Özel idaremiz Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünce 14 iş makinesi ve 20 personel ile Özbaşı köyü Hepler Mahallesi ve Özbaşı grup yolunda 6 km’lik mesafesinde çalışmalar yapılarak yolun ulaşıma açıldığını bildirdi. Aşağıdere Köyü Yukarı Mahalle’de 1 km mesafede tıkanan 2 noktada kutu menfez yapımı ile yolda çalışmalara devam edildiğinin vurgulandığı açıklamada, Bakioğlu Köyü’nün baraj yolunun da selden zarar gören 2 km’sinin yapıldığı kaydedilirken şu bilgilere kamuoyuyla paylaşıldı:

 

 

“Cumartesi günü de takriben 500 metre mahalle içinden geçen derenin temizliğine ve söz konusu yolun Bakraçboz bağlantısının yapımına devam edildi. Avgölü Köyü’nde Merkez mahallede toprak kaymasına maruz kalan bir evin heyelan temizliği yapılarak sıkıntıya maruz kalan kısmı temizlendi. Ayrıca Avgölü Köyü içerisinde ulaşımı sağlayan 1 km’lik asfaltın iyileştirilmesi yapıldı. Çalışmalara Cumartesi de devam edildi.

 

 

Köprüler onarılıyor

 

Hasankadı ırmağı üzerindeki Hanyeri Köprüsünde tıkanan ayaklar açıldı. Aynı ırmak üzerindeki Akbaş-2 ve Akbaş-3 köprüsünün tıkanan ayakları açıldı. Akbaş-1 köprüsünde tıkanan ayakları açıldı ve her iki yakada göçen yaklaşım platformları doldurularak taş tahkimat yapımına başlandı. Bakraçboz Köyü Bodra Mahallesinde heyelan temizlikleri tamamlandı. Özet olarak 4 köprünün ayaklarının temizliği ve 10.5 km’lik yolda heyelan temizliği ve bir köprüde yaklaşım platformlarının dolgu çalışmaları yapılmıştır.”

 

 

Hasar tespitleri yapılıyor

 

Bartın Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) yapılan açıklamada da Hasankadı ve köylerinde tüm birimlerce çalışmalara devam edildiği bildirildi. Sahadaki hasar tespit çalışmalarının Bartın AFAD’tan 5 teknik, 2 idari personel ve 2 araç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 7 teknik, 1 idari personel ve 2 araç ile yapıldığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
“Hasankadı merkezde bir konut, 2 depo, Şabankadı Mahallesi'nde 1 ahır, 2 istinat duvarı, 4 depo, 2 garaj, 3 samanlık, 1 işyeri, l araç, Tüloğlu Mahallesi'nde bir istinat duvarı, 4 konut, 2 depo, 1 samanlık, Aşağıdere Köyü'nde 3 konut ve 2 istinat duvarı, Eskiemirler Köyü'nde de bir konutun hasar tespitleri yapılmıştır. Hasar tespit çalışmaları yapılan alanların zarar tespitleri Defterdarlık sorumluluğunda teşkil edilen zarar tespit ekiplerince yapılmıştır.

 

 

Tarımsal hasar 121 bin 529 TL

 

Tarım ve Orman Müdürlüğü; toplamda 12 kişiden oluşan 4 ekip (her ekipte bir veteriner hekim ve 2 teknik personel mevcut), 4 araç, 1 idari personel ile alanda tarımsal hasar tespiti yapmıştır. Yapılan tespit sonucu 81 çiftçiye ait 62,55 dekar (fasulye, mısır, kısmen sera) ekili alanın hasar gördüğü tespit edilmiş olup, 2 inek ve 11 adet tavuğun telef olduğu tarımsal hasar miktarının 121 bin 529 TL olduğu belirlenmiştir.

 

Kızılay, yardım malzemesi dağıttı

 

Kızılay Bartın Şube Müdürlüğü Hasankadı Beldesi'nde selden etkilenen tüm konutlara hijyen paketi (10 litre su, 3 litre çamaşır suyu, 3 litre bulaşık deterjanı, 2,5 litre sıvı sabun, 4 adet katı sabun, çöp poşeti, eldiven, şampuan, elde yıkama deterjanı) dağıtımını 8 personel ve 3 araçla yapmıştır.

UMKE 3 kişilik bir ekip ve 1 araç. İl Sağlık Müdürlüğü; 1 ambulans ve 3 personel ile tıbbi destek, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü psikolog dahil 10 personel ve 2 araç ile yakınlarını kaybeden ailelere psikososyal destek sağlamak amacıyla alanda gerekli çalışmalarını gerçekleştirmiştir.

 

 

Karayolları da işbaşında

 

Karayolları 156. Şube Şefiliğince 2 grayder, 4 kamyon, 1 yükleyici ve 15 personel ile Hasankadı Beldesi girişinde tahkimat yapımı, Kışla Mahallesi ve Hanyeri’nde yol boyu temizlik çalışmaları yapılmıştır. Kapalı karayolu bulunmamaktadır. Çalışmalar devam etmektedir.

 

Dere yatakları temizleniyor

 

Hasankadı Belediye Başkanlığı’na ait 2 kepçe ve 9 personel ile Şabankadı Mahallesi ve Dereköy Sokak’ta rüsubat temizliği yapılmıştır. DSİ 233. Şube Müdürlüğü Günye Deresi olarak adlandırılan ana derede 3 dozer ile Şabankadı Mahallesi Dereköy Sokak’ta bulunan derede bulunan 2 ekskavatör, 4 kamyon, Bartın Belediye Başkanlığı’na ait 2 kamyon, Karayolları 156. Şube Şefliği’ne ait 1 kamyon olmak üzere toplam 7 kamyon ile dere yatağında temizlik çalışmaları yapmıştır. 

 

 

Hasankadı Tüloğlu Mahallesi'ndeki derede DSİ 233. Şube Müdürlüğü Bartın Belediyesine ait 1 ekskavatör ile rüsubat temizliği yapılmıştır. DSİ 233. Şube Müdürlüğünce aynı zamanda saha kontrolörlüğü yapılmaktadır.

Şabankadı Mahallesi Dereköy Sokağı mezarlığında bulunan, altı sel sularınca oyulan, tehlike arz eden kavak ağacı, Hasankadı Belediyesince kontrollü bir şekilde kesilmiştir.

Hafta sonunda da alanda bulunan tüm iş makinalarının DSİ 233. Şube Müdürlüğü kontrolörlüğünde çalışmalarına devam edecektir.”

ETİKETLER : Bartın Hasankadı Bartın İl Özel İdaresi DSİ Karayolları AFAD UMKE Türk Kızılayı Bartın Belediyesi
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2013 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi
Bartın Web Tasarım