Hasankadı’yı vuran sel 2 can aldı

Hasankadı’yı vuran sel felaketi biri 11 diğeri de 81 yaşında iki vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Selin vurması ile birlikte suya kapılan 81 yaşındaki İbrahim Çeliktaş’ın cesedi olaydan bir kaç saat sonra Sahil Güvenlik ekipleri tarafından dere kenarında bulunurken, 10 yaşındaki İsa Akgün’den de sele kapılmasından yaklaşık olarak 16 saat sonra acı haber geldi. Talihsiz çocuğun cesedi sele kapıldığı noktadan 15 km ötede bir vatandaş tarafından bulundu.
Bu haber 2019-06-21 15:35:36 eklenmiş ve 1342 kez görüntülenmiştir.

 

TOLGA AKINER

Aşırı yağış nedeniyle Hasankadı’da meydana gelen selde hayatını kaybedenlerin sayısı 2’ye yükseldi. 20 Haziran Perşembe günü öğlen saatlerinde şiddetli birşekilde yağmaya başlayan yağmur, yüksek kesimlerde çok daha etkili olunca bir kaç saat içinde sele dönüştü. Derelerin taştığı, evlerin ve işyerlerinin sular altında kaldığı Hasankadı’da biri 81 yaşında biri de 11 yaşında olmak üzere 2 kişinin sel sularına kapılarak kaybolduğu ve bölgede çok büyük hasar olduğu haberleri üzerine başta AFAD ve İl Özel İdare ile Karayolları ekipleri olmak üzere çok sayıda ekip ekipmanları ve araçları ile bölgeye intikal etti.

 

 

Kriz masaları kuruldu

 

Bu arada Bartın Valiliği’nde ve Bartın Belediyesi’nde birer kriz masası oluşturuldu. Bartın Valisi Sinan Güner ve Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın başta olmak üzere İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, İl Jandarma Komutanı Yavuz Selim Kapancı, AFAD Müdürü Nurhan Doğruöz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Bartın Kızılay Şube Başkanı Rıza Çakın, Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan felaket bölgesine giderek yetkililerden bilgi aldı.

 

 

Arama-kurtarma çalışmalarını Vali koordine etti

 

Vali Güner, kriz masasını bizzat sel felaketinin yaşandığı yerden yönetti. Tüm ilgili kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu sağlayan Vali Güner, felaketin yarattığı tahribatı yerinde inceleyerek yaptığı tespitler doğrultusunda da ilgili birimleri bölgeye yönlendirerek gerekli önlemlerin alınmasını sağladı.

Sele kapılan 2 vatandaşımız nedeniyle herkesin önceliği kayıpları bir an önce sağ sağlim bulabilmek için çaba sarfetmek oldu. Bunun için de AFAD, Jandarma ve Bartın Emniyeti’nden gönderilen takviye ekipler ile vtandaşlardan arama kurtarma ekipleri oluşturuldu. Vali Güner’in koordinasyonunda selin vurduğu tüm yerler adeta karış karış aranmaya başlandı. Bunun için bölgeye su altı arama ekibi ve drone ekibi de gönderildi.

 

 

Yaşlı adamın cesedini Sahil Güvenlik ekipleri buldu

 

Bölgeye gönderilen tüm iş makinaları bir yandan Hasankadı ve köylerinin yollarını ulaşıma açarken bir yandan da kayıp vatandaşlarımızı arama çalışmaları sürdürüldü. Ancak ilk kötü haber selin vurmasından sadece bir kaç saat sonra saat 19.00 silarında geldi. Sel sularına kapılanlardan biri olan 1938 doğumlu İbrahim Çeliktaş’ın cansız bedeni, arama kurtarma çalışmalarına destek vermek için bölgeye giden Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Adacık Deresi kenarında bulundu.

 

 

BAHMER de teyakkuzdaydı

 

Bu arada Bartın Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü binasında kurulan Bartın Belediyesi Kriz Merkezi de (BAHMER) sel afeti yaşandığı saatlerde Belediye Başkan Yardımcıları Necmi Balık ve Hasan Arınan başkanlığında toplandı. Bölgede yürütülen çalışmalar sonrasında Hasankadı Beldesi’ne yapılması gereken yardımlar ve çalışmalar kriz masasında değerlendirildi.

 

 

Bartın Emniyeti çalışmalarda aktif rol aldı

 

Bartın İl Emniyet Müdürlüğü de sel haberi ile birlikte teeyakkuza geçen ve bölgeye destek ekipler gönderen kurumlar arasında bayı çekti. Bartın Emniyet Müdürlüğü bölgeye gönderdiği 50 kişilik 2 Çevik Kuvvet Timi, 3 adet insansız hava aracı (Drone), 1 adet araç üstü sepetli vinç, 1 adet jeneratör ve 1 adet Olay Yeri İnceleme Ekibinin yanı sıra çok sayıda polis ile arama kurtarma çalışmalarına başından sonuna kadar yardımcı oldu.

 

 

Kızılay da afet bölgesinde

 

Selin vurduğu Hasankadı’ya Türk Kızılayı Bartın Şube Başkanlığı da destek gönderdi. Kızılay Şube Başkanı Rıza Çakın, Hasankadı’nın büyük bir felaket ile karşı karşıya kaldığını belirtirken, “Selin hemen ardından ilk etapta gıda - hijyen malzemesi-içme suyu desteğimizle afet bölgesindeyiz. İhtiyaç doğrultusund hem ekip hem de gıda ve dieğr destek malzemelerini takviye edeceğiz” dedi.

 

 

Bartın Belediyesi de seferber oldu

 

Sel haberinin ardından adeta seferberlik ilan eden kurumların bayında gelen Bartın Belediyesi de ekipman desteği ile Hasankadı’nın yaralarını sarmaya çalıştı. Vali Güner gibi gelaket bölgesine giden Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, selin hemen ardından İtfaiye, Fen ve Su İşleri ekipleri, Belediyenin iş makinaları ve ekipmanlarıyla birlikte Hasankadılıların yaralarını sarmak için beldeye geldiklerini ve aralıksız olarak çalışmalara destek verdiklerini söyledi.

 

 

Özel İdare tüm yolları ulaşıma açtı

 

İl Afet Müdürlüğü tarafından saat 15:30’da selden haberdar edilen Bartın İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü Özbaşı, Aşağıdere, Eyüpoğlu güzergahından ve Bakioğlu, Akbaş, Hanyeri güzergahından ayrı ayrı 1 ekskavatör, 6 bekoloder, 2 yükleyici, 2 greyder ve 2 kamyon olmak üzere toplam 13 iş makinesini bölgeye gönderdi. Sel afet durumu için İl Özel İdaresi’nde “Sel Koordinasyon Merkezi” kurulurken; Boğazköy, Aşağıdere, Özbaşı, Eyüpoğlu, Karşıyaka Eskiemirler köylerindeki iş makineleri Makine Birim Yetkilisi Makine Mühendisi Armağan Teoman tarafından; Bakioğlu, Akbaş, Hanyeri, Mamak, Şarköy, Bakraçboz ve Avgölü köylerindeki iş makineleri Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü M. Levent Çam ve Yol Birim Yetkilisi Jeoloji Mühendisi Beltan Köseoğlu tarafından koordine edilerek toplam 13 köyde 147 km’lik yol ağında 16 noktada meydana gelen heyelanlar temizlenerek yollar palyatif çözümlerle de olsa ulaşıma açıldı.

Bartın İl Özel İdare Genel Sekreter Vekili Metin Çetin, Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü M. Levent Çam ve Plan ve Proje Müdürü Yunus Alışkan da bizzat afet bölgesinde yer alarak çalışmaları koordine etti.

 

 

3 köprü zarar gördü

 

Şiddetli sel suları ekili araziler ve yollar kadar köprülere de büyük zarar verdi. Akbaş-1 ve Akbaş-2 köprüleri ile Aşağıdere Çay Mahallesi köprüsü selden zarar gördü.

Selden yaklayık olarak 5-6 saat sonrasında ise yapılan çalışmalar neticesinde bölgesindeki 13 köyde ulaşıma kapalı yol kalmadı.

 

 

Arama çalışmalarına gece ara verildi

 

Sel sularına kapılarak kaybolan 10 yaşındaki İsa Akgün’ü arama kurtarma çalışmaları hava kararıncaya kadar çok genişy bir alanda sürdürüldü ancak herhangi bir ize rastlanılmadı. Bunun üzerine sabaha kadar ara verilen çalışmalar sabahın ilk ışıkları ile birlikte yeniden başladı.

 

 

Çocuğun cesedi 15 km uzakta bulundu

 

AFAD ve Jandarma ekiplerinin yanı sıra Bartın Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile çok sayıda vatandaş, talihsiz çocuğu ararken, saat 10.00 sularında cesedinin bulunduğu haberi geldi. Edinilen bilgiye göre; İsa Akgün’ün cansız bedeni, sel sularına kapıldığı evinden 15 km uzaklıktaki Fırdağ Mahallesi yakınlarında dere kenarında yürüyen bir vatandaş tarafından bulundu.

 

Vali Güner açıklama yaptı

 

Yaşanan sel taşkınının ardından bölgede incelemelerde bulunup kurumlararası koordinasyonu sağlayan Vali Güner, felakette zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun temennisinde bulunduktan sonra bir de durum değerlendirmesi yaptı. Yazılı olarak kamuoyu ile de paylaşılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

 

 

“AFAD ekibi; 14 personel, 4 araç, DSİ; 1ekskavatör, 1 kamyon, 1 motopomp, 7 personel, Sahil Güvenlik Komutanlığı; 8 dalgıç, 2 araç, Bartın UMKE;3 UMKE aracı, 2 ambulans, 1 drojen ambulans, 9 personel, Karabük UMKE;8 personel, 2 araç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü;7  personel, 3 araç, Tarım ve Orman Müdürlüğü;5 personel, 2 araç, Kızılay;3 personel ve 1 araç, Karayolları 156. Şube Şefliği; 2 kamyon, 2 grayder, 2 kepçe, Bartın Belediye Başkanlığı; 1 kepçe, 1 ekskavatör, 1 itfaiye aracı, 2 motopomp, 1 kamyon, 1 kazıcı yüklenici, DSİ 233. Şube Müdürlüğü;1 paletli ekskavatör, 1 kamyon, İl Özel İdaresi;1 ekskavatör, 2 grayder, 3 bekoloder,  7 operatör, 10 personel, Hasankadı Belediyesi;2 kepçe, 9 personel, Bartın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı;7 personel, Batı Karadeniz Türkiye Radyo ve Telsizler Cemiyeti; 7 personel, 2 araç, 1 seyyar role, 1 akü, 2 çadır,  İl Jandarma Komutanlığı  ve İl Emniyet Müdürlüğümüz tüm imkan ve kabiliyetiyle çalışmalarda yer almıştır. 

 

Ekipler koordineli çalışıyor

 

Yaka seli ve heyelan nedeniyle  kapalı olan Bakioğlu Lazlar Mahallesi ve Hanyeri Yolu Karayolları ve Bartın Belediye Başkanlığı’nın iş makinalarıyla temizlenerek  ulaşıma açılmıştır.

 

DSİ çalışmalara devam ediyor

 

Gökçedere Köyü içinden geçen ve sel sularının getirdiği molozlar ile dolan dere DSİ’nin paletli ekskavatörüyle temizlenmiş, ırmak ve yol temizleme çalışmalarına devam edilmektedir.

 

Yol ve kanalizasyon temizliği yapılıyor

 

Bartın Belediyesi ekipleri tarafından beldede heyelan nedeniyle kapalı olan yollar temizlenerek ulaşıma açılmış, kanalizasyon temizliği için 2 kamyon, 1 kuka ve 10 personel görevlendirilmiştir.

 

Hasar tespit çalışmalarına başlandı

 

AFAD teknik personeli ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü teknik personellerince hasar tespit çalışmalarına başlanıldı. Yaşanan bu doğal afette mağdur olan vatandaşlarımızın normal yaşantılarına bir an evvel dönmeleri için tüm ekipler işbirliği ve koordinasyon içinde çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor.

 

Hayatını kaybedenlere başsağlığı

 

Sel taşkını esnasında 2 vatandaşımızın sel sularına kapıldığı bilgisinin alınması üzerine ekiplerimizin arama kurtarma çalışmaları sonucu cansız bedenlerine ulaşılmıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine ve yakınlarına  bir kez daha baş sağlığı diliyorum.” 

 

 

Çeliktaş toprağa verildi

 

 

Sele kapılarak hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan 81 yaşındaki İbrahim Çeliktaş, dün toprağa verildi. Cenazeye, Güner’in yanı sıra Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Hasankadı Belediye Başkanı Şeref Emiroğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun ve İl Genel Meclisi Üyesi Ali Eyüpustaoğlu ile Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin ile İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı’nın da arasında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

ETİKETLER : Bartın Hasankadı sel
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi