2. el araç alım satımına standart geliyor

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş (MEYBEM) işbirliğiyle ikinci el araç alım satım işlemlerine standart getiriyor.
Bu haber 2019-06-21 09:39:13 eklenmiş ve 1113 kez görüntülenmiştir.

 

13 Ağustos 2019 tarihi itibariyle “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan galerici esnafı 2. el araç satışı yapamayacak. Uygulama ile korsan galericilerin önüne geçilirken, verilecek olar garanti ile de müşteri ile galerici arasında güven ortamı sağlanmış olacak.

 

Belge almak zorunluluk

 

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” ile 2. el araç alım satımı yapanlar için bazı düzenlemeler getirildi. Yönetmelik ile birlikte mevcut firmalar ve bundan sonra kurulacak yeni firmaların İl Ticaret Müdürlükleri’nden yetki belgesi alması, Yetki belgesi almak için ise, firma ortaklarından en az birinin ve satış personelinin “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” alması gerekiyor. Bu kapsamda 13 Ağustos 2019 itibariyle Mesleki Yeterlilik Belgesi almayan kişiler hiç bir surette 2. el araç alım satımı yapamayacak.

 

 

Başvurumlar Bartın TSO’ya yapılacak

 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, belge almak için başvuruların bizzat Bartın TSO’ya yapılacağını vurgularken, “İkinci el motorlu taşıt alım ve satımı yapan kişi ve firmaların mağduriyet yaşamamaları için Odamıza başvuru yaparak belge almaları hususuna hassasiyet göstermeleri önemle rica olunur” dedi.

 

Korsan galericiliğin önüne geçilecek

 

Başkan Halil Balık, galerici esnaflarını denetime tabi tutacak uygulamayla hem korsan galericiliğin önüne geçileceğini, hem de getirilen garanti şartıyla galerici ve müşteri arasında alım satım işlemini hızlandıracak bir güven ortamının tesis edileceğini söyledi.

 

 

13 Ağustos milat olacak

 

Bu hizmeti, TOBB MEYBEM ile Bartın TSO koordinasyonunda verdiklerini belirten Başkan Balık, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Motorlu kara taşıtları sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ile yakın bir zamanda işyeri açmayı düşünen kişilerin 13 Ağustos 2019 tarihine kadar odamıza başvuru yapmaları ve araç satışı esnasında sıkıntı yaşamamaları için Mesleki Yeterlilik Belgelerini almaları gerekmektedir.

 

İki aşamalı sınav

 

Yazılı ve performans sınavı olarak iki aşamada gerçekleşen sınavlarda motorlu kara taşıtları ticareti yapan işyeri sahiplerimiz tecrübelerini ve bilgilerini yansıtacaklar. Sınava girecek tüm adayların başarılı olarak belgelerini almalarını temenni ediyorum. Sadece bu konuda değil, inşaat sektörünün tüm dalları, metal sac işlemeci, metal kesimci, kaynakçılık, CNC programcısı, makine bakımcısı, servis şoförlüğü ve emlakçılık gibi bir çok sektörde sınav ve belgelendirme hizmeti odamız tarafından koordinasyonu sağlanmaktadır.”

 

Nasıl başvuru yapılacak?

 

Peki Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen galericiler ne yapmalı? Öncelikle başvurularını Bartın TSO’ya yapmalılar. Sınav ve belgelendirme hizmeti ise TOBB tarafından kurulan MEYBEM tarafından verilecek. En az 8 kişinin başvurması halinde, sınavlar Bartın TSO organizatörlüğünde gerçekleştirilebilecek. İkinci el araç alım satım yapan firma sahipleri ve satış müdürleri için “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5” ve satış personeli için “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4” mesleki yeterlilik ve belgelendirme hizmeti tüm Türkiye’de TOBB MEYBEM tarafından Bartın TSO aracılığıyla verilebilecek.

ETİKETLER : Bartın Bartın TSO Halil Balık 2. el araç Mesleki Yeterlilik Belgesi
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi