Akdeniz: “Konutta sorun kredi faizlerinde”

Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası (MESO) Başkanı Yılmaz Akdeniz, uzunca bir süredir daralma içinde olan konut sektöründe sorunu kredi faiz oranlarının yüksek oluşuna bağlarken, konut almayı düşünenlerin yüksek faiz nedeniyle vazgeçtiğini söyledi. Türkiye genelinde 2 milyona yakın konutun satılmayı beklediğini, Bartın’da da konut stoğunun oldukça arttığını belirten Akdeniz, “Konuttaki KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli. Konut satışlarında tek bir KDV oranı uygulanmalı” dedi.
Bu haber 2019-06-21 09:35:06 eklenmiş ve 871 kez görüntülenmiştir.

 

 

ERDEM TABAKOĞLU

Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,3 oranında azalarak 82 bin 252 oldu. Satışlardaki kan kaybı aynı dönem için Bartın’da yüzde 56 civarında gerçekleşti. TÜİK verilerine göre; Mayıs 2018’de 199’u ilk satış, 135’i de ikinci el satış olmak üzere toplam 334 konutun el değiştirdiği Bartın’da Mayıs 2019’da 72’si ilk satış, 81’i de ikinci el satış olmak üzere toplamda sadece 153 konut el değiştirdi. Üstelik geçen ay Bartın’da satılan 153 konutun sadece 8 tanesi banka kredisi el değiştirdi. Bunun da tek bir nedeni var o da banka kredi faizlerinin yüksekliği.

 

 

“Fiyatlar da faiz oranları da düşmeli”

 

Tüm bu veriler ışığında “Konut kredi faizlerinin yüksekliğinden dolayı vatandaşlar ev almaya yanaşmıyor” diyen Bartın MESO Başkanı Akdeniz, konut kredi kampanyası düzenleyen bankaların da yalnızca anlaşmalı firmalardan satın alınan konutlar için faiz indirimi yaptığına dikkaç çekti. Akdeniz, kampanya düzenleyen bankaların kredi kullanma şartlarını da eskiye oranla daha da zorlaştırdığına değinirken şunları söyledi:
“Bu yüzden orta ve alt gelirli vatandaşın ev alması neredeyse hayal oldu. Vatandaş ev sahibi olamazken sektör temsilcileri ise Türkiye genelinde satılmayı bekleyen 2 milyona yakın, Bartın’da ise yüzlerce konut olduğunu söylüyor. Hem konut stokunun tükenmesi hem de vatandaşın ev sahibi olabilmesi için konut fiyatlarında ve kredi faizlerinde indirime gidilmeli.

 

Sektörel daralma 1 yılı aşkın süredir devem ediyor

 

2018’in birinci çeyreğinden bu yana inşaat sektöründeki daralma devam ediyor. Özellikle döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve piyasadaki belirsiz hava yüzünden inşaat sektörü 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 10,9 daraldı. Konut satışları ise 2019 Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,3 azaldı. Sektördeki bu daralma, beraberinde onlarca iş kolunu da etkiliyor. Sektör küçülmeye başladığı halde inşaat firmalarının yaptığı yeni yatırımlar konut stokunu artırdığı gibi biten inşaatların satışını zora sokuyor. Sektörde yaşanan kan kaybının önüne geçmek için konut satışlarındaki KDV oranında indirime gidildi. Bazı bankalar da konut kredilerinde faiz indirimi yaptı. Ancak devlet bankaları ile özel bankalar arasındaki konut kredi faizleri arasında büyük fark var. Özel bankalar konut kredi faizlerinde indirim yapmalı. Konut kredi kampanyaları ise yalnızca anlaşmalı firmalar için değil tüm konutlarda geçerli olmalı. Kampanyalara talep artınca bankaların kredi kullanma şartları ağırlaştırılmamalı.

 

“KDV indirimi kalıcı olmalı”

 

Konut kredisi kullanıldığında satın alınan gayrimenkullere bankalarca ipotek konulduğundan ve gayrimenkul değerinin en fazla yüzde 75’ine kadar kredi verildiğinden dolayı bankaların bu tür kredilerde riski çok düşük.  Bu nedenle konut kredilerindeki faiz oranı mevduat faizlerinin çok da üzerinde olmamalıdır. Öte yandan, eldeki konut stokunun eritilmesi için yalnızca bankaların faiz indirimi yeterli değil. Konut satışlarındaki KDV indirimi kalıcı hale getirilmeli. Zaten konut ve iş yeri satışlarında o kadar karışık bir KDV uygulaması var ki bu karışıklık hem KDV iadelerine neden oluyor hem de uygulamayı zorlaştırıyor. Sektörde tek bir KDV uygulaması olmalı, o da yüzde 1’in üzerinde olmamalı.”

ETİKETLER : Bartın Yılmaz Akdeniz Bartın MESO konut kredi faiz oranları KDV
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi