Özkan: “Kredi kartı gecikme faiz oranı da düşürülmeli”

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının yanı sıra gecikme faizlerinin de düşürülmesi gerektiğini söyledi. Gecikme faiz oranın aşağı çekilmesinin ödeme kolaylığı sağlayacağını savunan Özkan, “Kredi kartı borcu yüzünden yılın ilk 3 ayında 253 bin kişi takibe düştü. Taksit sayısının artması piyasaları ve vatandaşı rahatlatacaktır” dedi.
Bu haber 2019-06-21 09:32:52 eklenmiş ve 725 kez görüntülenmiştir.

 

EREN SARIKAYA

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde hükümet yeni bir dezinleme yaparak kredi kartı taksit sayılarını arttırdı. Konuya ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, bu durumun vatandaşımızı ve piyasaları rahatlatacağını fakat daha etkin bir fayda görülmesi için gecikme faizlerinin de düşürülmesi gerektiğini savundu. Özkan, “Kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe düşen kişi sayısı ilk 3 ayda 253 bin 85 kişi oldu ve bu sayı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14 arttı. Bu nedenle gecikme faizlerinin düşürülmesi borçların ödenebilirliğini artıracaktır. Bankalar elini taşın altına koymalı ve bu oranı aşağı çekmeli” dedi.

 

2.5 milyon kişi takipte

 

Kredi kartı gecikme faiz oranının 2,65’ten aşağı çekilmesi gerektiğini vurgulayan Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Bankalar Birliği’nin ilk çeyrek verilerine göre kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe intikal etmiş ve takibi devam eden 2 milyon 427 bin 833 kişi var. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, mobilya, beyaz eşya, elektronik ve elektrikli eşya alımları, havayolları ve konaklama ile ilgili yurtiçi harcamalarda kredi kartı taksit sayılarının artırıldığını bildirdi. Vatandaşın alım gücünü artırmak, piyasalara hareket katmak, ödeme sürecini kolaylaştırmak için çok olumlu bir adım. Fakat bunun hem vatandaşa hem piyasalara etkin bir şekilde fayda sağlaması için kredi kartı gecikme faizlerinin de yüzde 2,65’ten aşağı çekilmesi gerekiyor. Gecikme faizlerinin düşürülmesi herkese ödeme kolaylığı sağlayacaktır.”

ETİKETLER : Bartın Barış Özkan Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası kredi faizleri
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi