Katı Atık Bertaraf Tesisi Temmuz’da ihale edilecek

Kaman Köyü yakınlarındaki yaklaşık 100 dönüm arazi üzerine yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Katı Atık Programı (KAP) projesi çerçevesinde yüzde 50'lik kısmı KDV dâhil hibe, yüzde 50'lik kısmı da İLBANK tarafından kredilendirilerek Temmuz ayı içerisinde ihale edilebilecek.
Bu haber 2019-06-20 09:24:21 eklenmiş ve 1365 kez görüntülenmiştir.

 

İlimizin en büyük ihtiyaçlarından biri olan Katı Atık Bertaraf Tesisi için Temmuz ayı içinde önemli bir adım daaha atılıyor. Bartın Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre; 1 ve 2. Etap projeleri onaylanan, İLBANK Genel Müdürlüğü’Nce istenen düzeltmeler yapıldıktan sonra 3. Etap projeleri de onaylanacak olan Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin 4. Etap projeleri de sunulmuş durumda. İLBANK’tan gelen bilgiye göre Temmuz ayı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Katı Atık Programı (KAP) projesi çerçevesinde yüzde 50'lik kısmı KDV dâhil hibe, yüzde 50'lik kısmı da İLBANK tarafından kredilendirilerek Temmuz ayı içerisinde ihale edilebilecek.

 

 

Sağlıklı bir nesilin ancak sağlıklı bir çevre ile mümkün olabileceğinden hareketle onlarca yıldır vahşi depolama şeklinde gerçekleştirilen Bartın’ın çöp sorunun ortadan kaldırılması böylece artık çevreyi olduğu kadar insan sağlığını da olumsuz yönde etkilemeye başlayan önemli bir sorunun ortadan kaldırılması için başlatılan Bartın Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili olarak Bartın Valiliği’nden önemli ve bir o kadar da sevindirici haber geldi. Valilik’ten yapılan açıklamada, projeye ilişkin hazırlıkların hızla sürdürüldüğü belirtilirken, çok kısa bir süre sonra ihale aşamasına gelineceği bildirildi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

 

Yaklaşık 100 dönemlük bir arazi

 

“İl Mahalli Çevre Kurulunun 11 Aralık 2007 gün ve 92 no’lu kararı ile belirlenen E128C1 pafta Kaman Köyü mevkiinde bulunan 98 bin 29,94 metrekarelik orman alanının Bartın İli Katı Atık Bertaraf Tesisi için uygun bulunması üzerine, bu alanla ilgili çalışmalara başlanmış ve gerekli müracaatlar yapılmıştır.

 

Hem çevre temizliği hem ekonomiye katkı

 

Katı Atık Bertaraf Tesisi Projesi’nin hayata geçirilmesi sonucunda il merkezi ve ilçelerimizde üretilen evsel katı atıklar ve evsel nitelikli endüstriyel katı atıklar bertaraf edilecek olup, değerlendirilebilir kâğıt, karton, plastik, metal ile cam gibi ambalaj atıkları ise ayrıştırılarak yeniden ekonomiye kazandırılacaktır.

 

 

Söz konusu proje kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İLBANK A.Ş. Genel Müdürlüğüne tesise ait bütün Proje ve dokümanlar teslim edilerek çalışmaların başlatılması sağlanmıştır. Katı Atık Bertaraf Tesisi Yapım işi İle ilgili olarak İller Bankası Anonim Şirketi Kesin Proje Hazırlanması işi ihale öncesi 23 Ekim 2018 tarihinde yerinde inceleme yaparak, çalışmalarına başlamıştır. Yapılan ihale sonucunda yüklenici firmaya 27 Aralık 2018 tarihinde yer teslimi yapılarak kesin proje çalışmaları başlatılmıştır.

 

4. Etap projeler inceleniyor

 

Bu kapsamda; 1. Etap projeler onaylanmıştır, 2. Etap projeler onaylanmıştır, 3. Etap projeler İLBANK Genel Müdürlüğüne sunulmuştur. Genel Müdürlük düzeltmeler istemiş, düzeltmeler yapıldıktan sonra 3. etap projelerini onaylayacaktır. 4. Etap projeler sunulmuştur. İlgili masa projeleri incelemektedir.

 

Yüzde 50’si hibe

 

İLBANK’tan gelen bilgiye göre Temmuz ayı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 23 Haziran 2017 tarih ve 8308 sayılı Katı Atık Programı (KAP) projesi çerçevesinde yüzde 50'lik kısmı KDV dahil hibe, yüzde 50'lik kısmı da İLBANK tarafından kredilendirilerek Temmuz ayı içerisinde şuandaki mevzuat değişmediği takdirde ihale edilebilecektir.

 

 

Kısa sürede hizmete sunulması planlanıyor

 

Kesin projelerin hazırlanmasından sonra İller Bankası A.Ş. tarafından Katı Atık Bertaraf Tesisi Uygulama Projesi’nin ihalesine çıkılarak kısa süre içerisinde Bartın İlimizin hizmetine sunulması planlanmaktadır.”

ETİKETLER : Bartın Bartın Valiliği Katı Atık Bertaraf Tesisi Kaman Köyü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Diğer ASAYİŞ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Anket
BARTIN HALK GAZETESİ
© Copyright 2020 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Eybey Medya tarafından yürütülmektedir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi